Reklama

Geopolityka

Prezydent Duda odznaczył zasłużonych dla budowania relacji polsko-chińskich

Autor. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

W niedzielę w ambasadzie RP w Pekinie prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy między Polską a Chinami. Cieszę się, że budujemy polsko-chińskie relacje spokojnie i konsekwentnie - mówił.

Reklama

Podczas uroczystości Duda przypomniał, że po objęciu urzędu prezydenta w jedną z pierwszych wizyt zagranicznych udał się do Chin. „Nigdy nie zapomnę tego, że wtedy podpisaliśmy porozumienie o przystąpieniu Polski do koncepcji Pasa i Szlaku, a ja nawiązałem przyjazne relacje z przewodniczącym Xi Jinpingiem” - wspominał prezydent. Jak mówił, spotkanie zaowocowało rewizytą Xi w Polsce. Później polski prezydent spotkał się z przewodniczącym ChRL przy okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie. „Cieszę się, że przez te wszystkie lata budujemy polsko-chińskie relacje spokojnie i konsekwentnie” - oświadczył.

Reklama

„Rozpoczyna się ostatni rok mojej prezydentury, w sierpniu 2025 roku zakończę moją misję. Mam poczucie, że wizyta w Chinach jest wizytą pożegnalną, ale zarazem ma ona symboliczny wymiar, bo te relacje są dla mnie ważne i chciałbym, żeby trwały. Żeby układały się jak najlepiej w sferze gospodarczej, międzyludzkiej, współpracy bilateralnej, ale także multilateralnej” - podkreślił prezydent.

Duda mówił, że Polska jest częścią Europy Środkowej i to położenie sprawiło, że w naszym kraju spotykają się wpływy różnych kultur - tych zachodnich i tych wschodnich. „Dzisiaj oznacza to spotykanie się w naszym kraju wielu dróg. Mam wewnętrzne przekonanie, że ten balans miedzy wschodem a zachodem i to spotykanie się dróg powinniśmy wykorzystać dla Polski, dla budowania naszych relacji międzynarodowych” - oświadczył prezydent. „Powinniśmy realizować politykę mądrego balansu, który będzie powodował, że będziemy z tego czerpali korzyści” - dodał.

Reklama

Szef państwa w sobotę rozpoczął oficjalną wizytę w Chinach. W poniedziałek będzie rozmawiał z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem, a także z premierem Li Qiangiem i przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu Zhao Lejim. Podczas wizyty prezydent wygłosi też przemówienia na forach ekonomicznych w Dalian i Szanghaju.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Był czas_3 dekady

    Owszem, powinniśmy utrzymywać stosunki gospodarcze z Chinami ale musimy być ostrożni. Przejmują zakłady i gospodarki wielu krajów świata gdy tylko do nich otworzy się im drogę. Trudno później odzyskać cokolwiek. Były na ten temat filmy. Chińczycy myślą perspektywicznie na dekady, a u nas myśli się na "tu i teraz", dlatego z nimi przegramy.

    1. user_1050711

      @ Był czas_3. Mylisz kilka różnych spraw. Chińczycy nie "przejmują", jak czynią to firmy wyspecjalizowane w spekulacji na bankructwach. Chińczycy inwestują, budują, zwielokrotniają, tworzą ! Jest to znacznie poważniejszy, rzetelniejszy kontrahent niż [... ... ...]. Natomiast oczywiście wymagają konsekwencji, realizacji zobowiązań, nie tolerują nierzetelności. Chińczycy nie szukają partnerów, nie tanich okazji - działają z wizją.

  2. Wojtekus

    Jakos te "przyjazne replace" sie nie sprawdzily Panie Andrzeju.

  3. szczebelek

    Zaraz się pojawią wywody atakujące prezydenta, że pojechał do Chin podobne do tych gdy Ping Pong spotkał się z Orbanem, ale z tym samym politykiem w ostatnich miesiącach spotykali się szefowa komisji UE, kanclerz Niemiec czy prezydent Francji.

    1. Monkey

      @szczebelek: ChRL jest drugą potęgą na świecie i nawet nie powinno ulegać żadnej wątpliwości, iż musimy utrzymywać z nimi stosunki nie tylko dyplomatyczne, ale także ekonomiczne czy kulturalne.