Reklama

Geopolityka

Prezentacja chorwackich OH-58D Kiowa Warrior

Fot. www.morh.hr
Fot. www.morh.hr

Chorwackie siły zbrojne zaprezentowały śmigłowce OH-58D Kiowa Warrior przejęte od armii amerykańskiej.

Armia chorwacka zaprezentowała przejęte od Stanów Zjednoczonych pięć śmigłowców rozpoznawczych OH-58D Kiowa Warrior. Prezentacja miała miejsce w bazie Zemunik.

Chorwackie siły zbrojne otrzymały również trzy symulatory tego śmigłowca, uzbrojenie i wyposażenie niezbędne do obsługi technicznej maszyn. Całość dotarła do bazy Zemunik pod koniec lipca na pokładzie amerykańskiego samolotu transportowego C-5 Galaxy. Chorwacja otrzyma jeszcze jedenaście helikopterów Kiowa Warrior, które zostaną dostarczone w późniejszym terminie.

Maszyny przekazano Chorwacji wraz z pełnym wyposażeniem bojowym, nawigacyjnym i komunikacyjnym, w tym z pociskami rakietowymi AGM-114 Hellfire, amunicją 12,7 mm i rakietami niekierowanymi Hydra 70 mm.

Ogólny koszt zakupu 16 śmigłowców i trzech symulatorów to 220 mln USD, z czego część pokryła administracja amerykańska.

Śmigłowce OH-58D Kiowa Warrior są obecnie wycofywane z armii amerykańskiej, ostatnia jednostka używająca ich w aktywnej służbie to 1. szwadron 17. pułku kawalerii z 82. Brygady Powietrznej. Jej żołnierze przekażą swoje helikoptery do zmagazynowania po powrocie ze służby w Korei Południowej za kilka miesięcy.

Reklama

Komentarze (8)

 1. say69mat

  @def24.pl: Maszyny przekazano Chorwacji wraz z pełnym wyposażeniem bojowym, nawigacyjnym i komunikacyjnym, w tym z pociskami rakietowymi AGM-114 Hellfire, amunicją 12,7 mm i rakietami niekierowanymi Hydra 70 mm. say69mat: Nie jestem w stanie zrozumieć jakim to cudem, duma naszego przemysłu lotniczego - W3W - nie jest zintegrowany z jakimkolwiek ppk??? I to w 25 lat po Pustynnej Burzy??? Gdzie każdy miś w moro/cammo miał okazję się przekonać o efektywności tego typu uzbrojenia zespolonego z śmigłowcem.

  1. Qba

   Takim że ma słaby silnik i nie jest w stanie unieść ppk

 2. dkdkffororo

  nie ma co się jarać, na ukrainie śmigłowce często spadały,obustronnie

  1. w3-PL

   taa takie rodem sprzed koncepcji sprzed 30 lat. patrz na naszego idealnego caraczana... w misjach rozpoznawczo-Bojowych przez ten czas, gdy dla Swoich specjalc Producent TAM planuje jeszcze ok 10 lat. od 2004. to jakie 20 latek nie? a Hellfire to dawno zcertyfilowali france...ale NIE z -busem.

 3. Willgraf

  ludzie KIowa Warior to nie taki tam demobil ! ...a z rakietami i całą resztą to przecież za darmo rozdają ..mu takich prezentów nie dostajemy...a zwykły pocisk do haubicy kosztuje od 1000 do 5000 tys złotych...zatem zakup takich śmigłowców jako wsparcia dla śmigłowców KRUK tym bardziej w takiej cenie to okazja ...jak się nie rozumie co to okazja ..przy której WZL w Łodzi też by mogły skorzystać ..to niestety na głupotę MON nic nie poradzimy..lepiej mianować 10 generałów i tą samą kasę przelać na ich gaże ..ot logika !

  1. Qba

   Powiedz to tym którzy za podobną kwotę kupili 4 Głuszce ze Świdnika z dostawą 2 lata po terminie i bez PPK

 4. Seba

  Dlaczego polska nie zainteresowała sie tymi śmigłowcami? W USA te helikoptery naprowadzały Apache lub Vipery na cel, i stanowią szybsze wsparcie dla wojsk lądowych zanim przylecą wolniejsze ciężkie śmigłowce.

  1. ddcc

   mamy podobne sokoly, pozatym byłby to n-ty rodzaj śmigłowca w WP

  2. Qba

   Dlatego że u nas za podobną kwotę kupili 4 Głuszce ze Świdnika

 5. cotozaroznica

  specjalizacja polska i wspolpraca polsko-chorwacka i polsko-amerykanska az sie prosi o pozaprzetargowy "grant"

  1. Qba

   takim przykładem pozaprzetargowym są nasze 4 Głuszce, które kosztowały więcej niż te 16 Kiowa Warrior

 6. Ambroise

  Różnica polega na tym, że Chorwaci zwrócili się poprzez Departament Stanu i program FSM. Natomiast nasi mistrzowie prosto do Sikorsky, firmy, która jak każda inna amerykańska bez programu FSM nie może sprzedać produktu uzbrojonego, o czym wie każde dziecko. Dlatego więc trolle krzyczą jak to Amerykanie z Mielca są chytrzy bo dawali nieuzbrojonego a Francuzi dobrzy. Gdyby podobny przetarg ustawiono w identyczny sposób w gminie X to byłby prokurator. Rzecz jest zreszta szczegółowo opisana na tym portalu!

  1. Trollhunter

   Nasi mistrzowie nie zwracali sie do nikogo tylko zrobili przetarg w ktorym wywtartowało konsorcjum Mielec-Sikorsky. W tym przetargu Francuzi zaoferowali nam to co chcielismy kupić a Amerykanie nie. Zaden przetarg w zadnej gminie nie zakłada zwracania sie do Departamentów Stanu. Jak gmina chce kupic woz strażacki dla OHP to robi przetarg na wóz. Jesli z jakiś przyczyn GM nie bedzien w stanie zaoferować wozu strazackiego tylko samo podwozie to GM przegra w przetargu. Gmina nie zgłosi sie di Departamentu stanu ani nie bedzie kupowac podwozia zaby 'sikawke i drabine' kupowac oddzielnie. To ze Sikorsky nie sprzedawal uzbrojonych smigłowców było jego wewnetrzną polityką, obecnie Lockheed Martin nie ma tego problemu i oferuje uzbrojonego BH z Mielca na lewo i prawo.

  2. Davien

   Ciekawe,że teraz kiedy zmienił sie właściciel Sikorsky'ego nagle kupno uzbrojonych śmigłowców stało sie możliwe? Może juz sie nie ośmieszaj kolejnymi teoriami spiskowymi.

  3. Qba

   Nawet ludzie Lockheeda mówili że to było tylko wewnętrzne ograniczenie ze strony Sikorskiego.

 7. Leon

  Fajna cena, ale Bronisław wybrał Caracale:)

  1. kiova

   Cena fajna bo to demobil nie nówka

  2. gromek

   :) nie ma to jak porownywanie lekkiego smiglowca rozpoznawczego do sredniego smiglowca transportowego

 8. JJJ

  Uwielbiam te komentarze ,,czemu my ich nie kupili my albo się o nie nie postarali " nie ma to jak zrobić z naszej armii jeszcze większy skansen jest, poproście jeszcze może o USS Arizon wszak to muzeum pójdzie tanio

Reklama