Minister spraw zagranicznych rezygnuje ze stanowiska

20 sierpnia 2020, 11:43
840_472_matched__pjl95i_Czaputowicz2
Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Jacek Czaputowicz złożył dziś na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych - poinformowało PAP w czwartek biuro rzecznika prasowego MSZ.

"Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - dodało MSZ.

To druga dymisja w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego w ostatnich dniach po tym, jak we wtorek zrezygnował szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Czaputowicz kierował resortem dyplomacji od stycznia 2018 r., kiedy to zastąpił na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

W ostatnich tygodniach szef MSZ kierował polską dyplomacją m.in. w związku z kryzysem na Białorusi. Po apelu Czaputowicza została zwołana rada ds. zagranicznych państw UE, która dała zielone światło w sprawie sankcji wobec osób, które dopuściły się fałszerstw wyborczych na Białorusi. Szef MSZ wielokrotnie apelował o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Białorusi i respektowanie praw człowieka przez białoruskie władze, w tym o wstrzymanie pacyfikacji pokojowo protestujących obywateli. Tuż przed wyborami doszło również do wystosowania wspólnego oświadczenia w sprawie sytuacji na Białorusi szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego - Polski, Niemiec i Francji.

W swojej działalności dyplomatycznej jako szef resortu Czaputowicz w minionych miesiącach koncentrował się na polityce regionalnej, współpracy państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza. Wraz z szefami MSZ Litwy, Łotwy i Estonii wspierał rozpoczęcie rozmów akcesyjnych przez UE z krajami Bałkanów Zachodnich - Albanią i Macedonią Północną, do czego ostatecznie doszło w tym roku.

Jako szef MSZ prowadził działania dotyczące procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, a także w ramach agendy ONZ na rzecz przestrzegania wolności religijnej i jej prawnego zabezpieczania. Jacek Czaputowicz wcześniej pracował w MSZ jako podsekretarz stanu, wiceszef resortu ds. prawnych i traktatowych od września 2017 r. W latach 2008-2012 był Dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Czaputowicz był związany z resortem dyplomacji od 1990 r. W MSZ pełnił m.in. funkcje wiceszefa i szefa departamentu konsularnego i wychodźstwa, dyrektora departamentu strategii i planowania polityki zagranicznej oraz dyrektora Akademii Dyplomatycznej. Podsekretarzem stanu ds. prawnych i traktatowych został mianowany we wrześniu 2017 r.

W latach 1998-2006 Czaputowicz był zastępcą szefa Służby Cywilnej. W 2014 r. wszedł w skład 35-osobowej Rady Programowej PiS kierowanej przez obecnego wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Reklama
Marek1
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:20

W zasadzie Polsce NIE jest potrzebne MSZ, po tym, jak okazało się, że NIE mamy własnej polit. zagranicznej. Zapewne Premier nie pójdzie na likwidację MSZ, ale NIE ma żadnego znaczenia KTO będzie ministrem. Sugeruję jak zwykle jakiegoś historyka, entomologa, weterynarza, czy innego "działacza społecznego" z kręgu przydoopsów prezesa ...

Realista 1
sobota, 22 sierpnia 2020, 07:50

To było do przewidzenia że ci panowie odejdą nie ma ludzi niezastąpionych, jest to konsekwencja błędów i amatorszczyzny chodzi o maski i respiratory, w przypadku Jacka Czaputowicza totalną porażką była konferencja bliskowschodnia nastawiliśmy policzek za czyjeś interesy. Powinno się prześwietlać każdego kto kandyduje na ważne funkcje państwowe a na zakończenie sprawdzić stan kont bankowych czy wszystko się zgadza, dotyczy to każdej opcji politycznej.

Fanklub Daviena
sobota, 22 sierpnia 2020, 11:49

Teraz będzie "lepiej" bo MSZ został stypendysta Sorosa... :)

kimeR
piątek, 21 sierpnia 2020, 21:34

Moze cos ma to doczynienia z nieadekwatna inicjatywa przeciwko kradziezy polskich dzieci przez niemieckie insinstytucje -Jugendamt- .To co dzisiaj sie czytalo w polskich mediach jest szokujace, to jest czysta prowokacja i wymuszona eskalacja. Po poludniu najwarzniejsza polska strona internetowa ktora publikowala o 'odebraniu polskich dzieci matce przez niemiecki Jugendamt i oddanie do tureckiej opieki ' jest zablokowana tutaj w BRD. Gdzie jest i gdzie byl glos polskiego ministra? Jak polska dypolmacja bedzie scheitern-nieskuteczna, jestem przekonany ze Slazacy z polsko-niemieckim pochodzeniem bezposrednie pomoga polskimi sluzbami antyterrorystycznymi w uwolnieniu naszych rodakow. Przy ewentualnymi bezposrednymi konfrotacjami z niemieckimi funkcjonariuszami staniemy w frontalnej sferze, to juz nasza walka, bedzie zniszczenie niemieckich SEK, GSG9, bedzie upadek regimu niemieckiego przez aryjska rasse III Kategorie.. .przez nas przez Slazakow!

kaczorek
piątek, 21 sierpnia 2020, 08:10

łubu- dubu ,niech żyje prezes klubu łubu-dubu....

Leon myśliciel
piątek, 21 sierpnia 2020, 07:15

Właśnie ogłoszono iż Macron i Merkel - wysyłają samolot z lekarzami ....by leczenie odbyło się transparentnie ....białe chełmy oraz Greta powinni zająć stanowisko jak i Tramp ....ONZ, OBWE, Greenpis , zieloni ,lgbt.,.papież czy Duda .? Putin na to pozwoli....by ktoś się w mieszał w cudowne ozdrowienie ! Pożywka dla naszych mediów ilu już ekspertów wypowiedziało się .....BRAWO

say69mat
czwartek, 20 sierpnia 2020, 22:05

???Pisilenie jesienne??? Czy ... jak??? No, bo kto o zdrowych zmysłach, w sytuacji kiedy ogień się pojawia na ścianie wschodniej, daje dyla z mostka okrętu władzy politycznej??? Czyli pojawia się rudymentarne pytanie co Minister Czaputowicz wie, a czego nie mówi. Skoro decyduje się wykonać tak dramatyczną dla polityka i człowieka woltę???

X
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:00

Ale tu (od damego początku tego wszystkiego) nie ma "zdrowych zmysłów". Jest za to trochę kasy, pardon!, transfer socjalnyi emooooocjee - vide - Zenek M.

yarosf
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:31

Proponuję zrezygnować z komentarzy ilość kretynów piszących na tym portalu komentarze przekracza normy krytyczne

Czarny Walker
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:47

Czapu czapu i CZAPA Czarno to widzę

Ech
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:27

"Konferencja bliskowschodnia" to jedyny moj zarzut. CZYLI kompletna i bezrefleksji zaleznosc wzedem usa i izraela na temat Iranu. Skonczylo sie wiadomo jak

Artur
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:50

...na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - wiecie jakie są tego efekty?

klawiatura
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:26

To wzmacnianie pozycji polski na arenię to zapewnie konferencja antyirańska, gdzie najpierw pojechali po Iranie, a potem po nas. Nasrali nam na dywan, ale kto !!

Kot w butach
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:35

Frakcja premiera technicznego wyraźnie traci Podskakiwali za DUŻO

Marek1
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:20

NIE ma znaczenia KTO jest u nasz szefem MSZ. My nie mamy własnej polityki zagranicznej od 20 lat, wiec można posadzić na ministerialnym stołku kogokolwiek. Oczywiście z kręgu partyjnych pretorian Prezesa ...;). Pozdrowienia dla moderatora ;)

klawiatura
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:20

Dokładnie, mierny, ale wierny i z tą różnicą, że własnej polityki to my nie mamy od blisko 80 lat.

złośliwy
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:17

Cóż za ulga.Dlugo to trwało. Nawet na zdjęciu jest nadal jakiś taki niezdecydowany.

kmdr
piątek, 21 sierpnia 2020, 17:44

Do ministrów spraw zagranicznych też nie mamy szczęścia chyba od zarania. Jak właściwa osoba na właściwym miejscu to nie w tym czasie. Ale ten się wybitnie nie nadawał i coś mi się widzi, że następny też lepszy nie będzie. Konstytucja do wymiany niech jedna osoba odpowiada za jedno,a nie premier za kawałeczek prezydent za kawałeczek i MSZ troszkę i Ministerstwo do Spraw Europejskich . Co to ku.. jest?

...
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:50

..jest zdecydowany..poczuł ulgę.

Marek1
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:38

Zasadniczo nie ma znaczenia KTO będzie nowym szefem MSZ. RP od dawna już NIE posiada w zasadzie żadnej własnej, suwerennej polit. zagranicznej, a jest jedynie przedmiotem i wtórnym narzędziem polityki innych państw. Od 2015r dominującą rolę w kreowaniu zachowań/działań polskiego MSZ przyjął od Berlina i Brukseli Waszyngton. Politycy PiS obsadzający MSZ już nawet przestali udawać, że mają jakiekolwiek własne zdanie i często wprost informują w mediach, że w danej sprawie o którą są pytani "trwają konsultacje z USA, a MSZ zajmie stanowisko po ich zakończeniu". Ta żenująca i uwłaczająca Polsce sytuacja jako żywo przypomina syt. I RP w połowie XVIII w., kiedy to formalnie jeszcze RP istniała, miała władcę, Sejm, a nawet namiastkę armii, ale już wszystkie ważniejsze decyzje MUSIAŁY być konsultowane lub były wręcz narzucane przez ambasadorów ościennych krajów. Szkoda wielka, że nie widzi tego zupełnie elektorat jedynie słusznej partii zajęty i zachwycony kolejnymi obietnicami typu "ile chcecie +", realizowanych z ich własnych pieniędzy zabieranych im bezwzględnie przez partyjnych "wybrańców" generujących coraz wyższe podatki i daniny. Ps. Sugeruję zainteresować się najnowszym pomysłem urzędasów z MF nazywanym potocznie "podatkiem od deszczu".

Wyborczyk
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:42

Wskaż mi kolego na kogo innego mam zagłosować?

Oleg
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:13

@wyborczyk Proponuje wybor opcji sadow kapturowych bo pseudodemokracja juz sie konczy albo sie skonczyla. Szykuj sie na dyktatora

Bosman
czwartek, 20 sierpnia 2020, 22:59

Konfederacja

kmdr
piątek, 21 sierpnia 2020, 17:52

Chyba Targowicka?Nie rozśmieszaj mnie jak patrze na Tych od Nich to widzę ciąg liter cztery albo pięć liter, choć sporo osób widzi tylko trzy. To tak z pozdrowieniami dla kumatych.

Marek1
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:24

Post merytorycznie o zerowej wartości, ale jako wkład w głupią pyskówkę na niegdyś branżowym portalu sie nadaje. Brawo ...

x
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:38

Dymisja szefa MSZ w krytycznym momencie wydarzeń na Białorusi. Dla kogo ten sygnał ?

KAR
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:29

Miernota zostanie zastąpiona następną miernotą.

:)
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:24

Zapas rozgarnietych Żydów w Polsce się wyczerpał?Nie wierzę.

...
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:51

..napisał..”KAR” miernota

Oleg
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:17

W Polsce ludzie sa tak zmanipulowani i idealnie wpasowani w sade dxiel i rzadz. W Polsce zarzadzaja kacyki o nazwie popis .Maja za zadanie rzadzic na zmiane prowokujac sztuczne komflikty zeby dzielic Narod i w konsekwencji wywolac wokne domowa. Trace nadzieje ze ludzie sie jeszcze opamietaja. Tak nasi wrogowie w latwy sposob nas rozgrywaja.

KAR
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:54

Obrońco PiS-u. Proszę się bardziej wysilić.

PEPE
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:28

Opozycja chciała aby minister zdrowia podał się do dymisji, no podał się, a te same osoby z opozycji teraz narzekają, że tak nie wolno, że zostawia wszystko i idzie sobie. Droga opozycjo wam się nigdy nie dogodzi, chcieliście to macie, kolejny minister rezygnuje, co też będziecie mówić, że teraz nie można mimo że poprzednie wypowiedzi były całkowicie przeciwne temu co jest teraz?

kmdr
piątek, 21 sierpnia 2020, 17:56

Problem w tym ze oni wszyscy się nie nadają . A ci najbardziej na prawo i najbardziej na lewo to już najbardziej.

czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:27

T o Pis słucha sie opozycji ?

soran
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:15

Nie wyszło na Białorusi, więc na łąkę, krowy pasać.

Dudley
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:14

Cóż podwyżka nie przeszła, sytuacja kryzysowa nie odpuszcza, czas się ewakuować na stołki w zarządach państwowych firm. Tam lepiej płacą i na ręce nie patrzą.

mccp
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:34

Wygląda to tak, jakby w momencie wybuchu wojny zdezerterował jeden z głównych dowódców.

Marzyciel
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:23

Może tym razem wybiorą Polaka na to stanowisko?

dim
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:55

Kompletnie bezbarwny, bez inicjatywy, ślepo wykonujący polecenia Nowogrodzkiej krok po kroku wyautowujące Polskę z rodziny krajów europejskich. Nawet Waszczykowski, odkrywca San Escobar, pozytywniej się prezentował.

czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:52

To coś jak ty...

dim
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:55

Kompletnie bezbarwny, bez inicjatywy, ślepo wykonujący polecenia Nowogrodzkiej krok po kroku wyautowujące Polskę z rodziny krajów europejskich. Nawet Waszczykowski, odkrywca San Escobar, pozytywniej się prezentował.

Darek
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:49

Wolałbyś wykonywać polecenia z Czerskiej ?

...
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:53

„dim” masz i nie masz racji..

Marek1
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:22

Ależ obaj panowie wymienieni przez ciebie właśnie tacy mieli być i BYLI. Zasada MBW(mierny, bierny, ale wierny) obowiązuje w partyjnych, przyprezesowych kręgach w sposób absolutny.

autor widmo
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:23

Winc moze Pavlo Kowol?Sfuj chop.

Kot w butach
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:13

Ale kot PREZESA nie był zadowolony Dlaczego?

...
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:54

Napisz jeszcze coś głupiego..

Tweets Defence24