Georgette Mosbacher odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP

13 stycznia 2021, 08:07
0009_andrzej_duda_odznaczenie_ambasador_usa_jsz_2318
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek kończącej misję dyplomatyczną w Polsce ambasador USA Georgette Mosbacher Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Zobacz także
Reklama

Order został nadany - podała prezydencka kancelaria - "w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-amerykańskich przyjaznych stosunków i współpracy, za zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego". Jak poinformowano, w uroczystości wziął udział m.in. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Kancelaria Prezydenta przypomniała, że 18 września 2018 roku prezydenci Duda i Donald Trump podpisali deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym, której filarami pozostają: współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności; energetyka; wymiana handlowa, inwestycje, badania i innowacje.

"Deklaracja ta została przez kolejne blisko dwa lata wypełniona treścią polityczną, gospodarczą, energetyczną i militarną. We wszystkich tych obszarach polsko-amerykańska współpraca została pogłębiona, z korzyścią zarówno dla Polski, jak i Stanów Zjednoczonych" - czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

W wymiarze bezpieczeństwa i obronności dopełnieniem tego dokumentu - podkreślono - były podpisane również przez prezydentów Polski i USA w czerwcu 2019 roku i wrześniu 2019 roku dwie deklaracje: pierwsza dotycząca współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski; druga precyzująca lokalizacje planowanej zwiększonej obecności wojskowej armii amerykańskiej w Polsce.

KPRP zaznaczyła w komunikacie, że w zakresie energetyki efekty są szczególnie widoczne w postaci długoterminowych kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG do Polski. "Poprzez dywersyfikację źródeł energii, Polska zwiększa swoją niezależność energetyczną i podatność na ewentualny +szantaż energetyczny+" - podkreślono w komunikacie.

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie energii nie ogranicza się do LNG. "Podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu w czerwcu 2019 roku podpisane zostało +Memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej+, wyrażające gotowość obu stron do współpracy przy polskim programie energetyki jądrowej. Do podpisania przedmiotowej umowy międzyrządowej doszło w październiku 2020 roku w Warszawie" - napisano.

Prezydencka kancelaria podkreśliła, że zacieśnienie kontaktów polsko-amerykańskich na przestrzeni ostatnich pięciu lat miało również wymierny efekt w sferze gospodarczej. Jak czytamy w komunikacie, wymiana handlowa pomiędzy Polską a USA rosła systematycznie: w 2015 roku – 9,3 miliarda dolarów, w 2016 roku – 9,6 miliarda dolarów, w 2017 roku – po raz pierwszy przekroczyła poziom 10 miliardów i wyniosła 11,6 miliarda dolarów, w 2018 roku – 13,4 miliarda dolarów, w 2019 roku – 14,4 miliarda dolarów. "Oznacza to wzrost o ponad 50 proc. w przeciągu pięciu lat" - zaznaczono.

KPRP podkreśliła, że w ostatnich latach stałym elementem politycznej i gospodarczej agendy polsko-amerykańskiej stała się również współpraca w zakresie Inicjatywy Trójmorza, której USA stały się partnerem strategicznym. "Wymiernymi dowodami amerykańskiego wsparcia i zaangażowania w Inicjatywę były m.in.: decyzja o współpracy inwestycyjnej z Funduszem Trójmorza na realizację projektów energetycznych; czy przyjęta w listopadzie 2020 roku jednogłośnie przez Izbę Reprezentantów USA rezolucja wspierająca Inicjatywę Trójmorza w budowaniu nowoczesnej infrastruktury, w tym energetycznej, w Europie Środkowej" - czytamy w oświadczeniu prezydenckiej kancelarii.

Zaznaczono w nim, że symbolicznym momentem polsko-amerykańskich relacji dwustronnych było włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, które nastąpiło 11 listopada 2019 roku. "Włączenie Polski do Visa Waiver Program stanowiło namacalny dowód na to, że strategiczne partnerstwo Polski i USA jest silne i autentyczne" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP.

Georgette Mosbacher objęła stanowisko Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w sierpniu 2018 roku.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Rozczarowany żołnierz
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:01

Rozdawanie orderów na prawo i lewo każdemu kto nawet na niego nie zasługuje obniża ich jakąkolwiek wartość zarówno dla tych, którzy go otrzymali jak i dla tych co go otrzymają w przyszłości. Nie robi się tak

KAR
czwartek, 14 stycznia 2021, 00:30

Syndrom sztokholmski w pełnej krasie...

Roman
środa, 13 stycznia 2021, 23:06

Oczywiście Prezydent RP może nadać Order Zasługi dowolnej klasy każdemu cudzoziemcowi wg własnego uznania ale jednak przy nadawaniu tego orderu są określone zasady, które są przestrzegane. Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP nadawany jest prezydentom, premierom lub szefom międzynarodowych organizacji politycznych (np .ONZ, UE, NATO). Ambasadorom nawet najważniejszych sojuszników prezydent RP nadawał Krzyż Komandorski z gwiazdą Orderu Zasługi RP, lub Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Nadanie Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP dla ambasadora jest po prostu deprecjacją tego orderu. Ale prezydent działa wg własnego uznania lub podpowiedzi swoich totumfackich. Prezydent RP ten order i w tej klasie mógłby nadać prezydentowi Trumpowi i to byłoby najwłaściwsze dla tego wyjątkowego orderu, ale widocznie zabrakło rozeznania bądź odwagi, a tak ambasador Mosbacher będzie w towarzystwie prezydentów, premierów, szefów międzynarodowych organizacji odznaczonych Orderem Zasługi RP I klasy. Toutes proportions gardees!

Adi
środa, 13 stycznia 2021, 16:26

Wstyd dla Rządu!

Fanklub Daviena
środa, 13 stycznia 2021, 13:51

To chyba za jej "pracę ustawodawczą" - np. dopisanie amerykańskich leków do listy lekarstw refundowanych, "poprawieniu" ustawy o IPN, zwolnieniu amerykańskich firm wydobywczych od podatku z kopalin, zwolnienie amerykańskich firm internetowych z podatków w Polsce, zwolnienie z podatków firm obsługujących wojska Wielkiego Wuja w Polin itp.?

ale jaja !
środa, 13 stycznia 2021, 11:43

To bardzo trudno zrozumieć. Nawet zakładając czysto cyniczne, pragmatyczne podejście, jaki sens ma nagradzanie ambasadora odchodzącego prezydenta Trumpa w sytuacji, gdy można się spodziewać, że nastąpi – to przecież oczywiste – zmiana na tym stanowisku? Nawet odsuwając na bok kwestie ideowe, nawet jeśli uznamy, że sojusz z Ameryką jest wart tego, by przymknąć oko na to, że ktoś nas beszta i traktuje z góry, i coś na tym wygrywamy, to nie bardzo rozumiem, co miałoby oznaczać nagrodzenie odchodzącego ambasadora.

taka prawda
środa, 13 stycznia 2021, 11:42

Nie wiem, czym zasłużyła się pani Georgette Mosbacher, bardzo dziwię się panu prezydentowi, że taką decyzję podjął. Być może są jakieś powody, których my nie znamy, tego nie można wykluczyć. Jednak biorąc pod uwagę publiczną działalność pani Mosbacher, jej wypowiedzi, działania, jest to osoba, która na pewno na odznaczenie nie zasługuje. Patrząc na wypowiedzi promujące ruch LGBT, czy publiczne słowa o tym, że Polska jest krajem niedojrzałym, to raczej jest to osoba, z którą należy się rozstać i domagać jej odesłania, a nie nagradzać. Nie jestem w stanie zrozumieć, co kierowało panem prezydentem.

Polak
środa, 13 stycznia 2021, 11:16

Brawo Pani Ambasador!

klawiatura
środa, 13 stycznia 2021, 11:12

To oznacza, że to odznaczeni jest warte tyle ile plastik, z którego zostało wykonane.

Pampers
środa, 13 stycznia 2021, 09:55

Masakra ręce opadają

zdumiony
środa, 13 stycznia 2021, 09:53

żenada .... za co? że dobrze reprezentowała interesy USA? To nie ten rząd powinien jej dawać odznaczenia :(((

Qwerty
środa, 13 stycznia 2021, 23:31

Dodatkowo palimy mosty przed nową administracją USA.

Artureg
środa, 13 stycznia 2021, 09:52

Co by nie mówić o jej poglądach zrobiła więcej niż pozostali ambasadorzy przez 28 lat. Dziękujemy Pani Żorżeto.

Qwerty
środa, 13 stycznia 2021, 23:30

Więcej dla interesów USA, bo od tego jest ambasador. Poprostu poprzednicy byli subtelniejsi.

Pytajnik
środa, 13 stycznia 2021, 23:05

Co takiego dobrego zrobiła dla Polski? Oświeć mnie.

polska "miszczem" polski
środa, 13 stycznia 2021, 09:29

Czytelny sygnał dla Waszyngtonu !, co za wysublimowana gra pllityczna !

Szept
środa, 13 stycznia 2021, 11:08

Zabawne. Komenderowała politykami partii rządzącej przez parę lat a oni wdzięczni za nadzór i połajanki ufundowali jej medal. Zdecydowanie wstaliśmy z kolan.

Tweets Defence24