Geopolityka

Polska pomoc dla Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu

Fot. NATO HQ
Fot. NATO HQ

W ramach sojuszniczej solidarności i wsparcia dla członków NATO oraz krajów partnerskich w zwalczaniu pandemii COVID-19, Polska w ostatnim czasie dostarczyła do Gruzji pomoc medyczną, składającą się z około 6800 ochronnych osłon twarzy i 5400 litrów płynu do dezynfekcji.

Dostarczona pomoc była odpowiedzią na wniosek o wsparcie ze strony Gruzji złożony za pośrednictwem Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof - EADRCC (Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre), będącego głównym mechanizmem reagowania NATO w sytuacjach kryzysowych. Centrum działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, koordynując wnioski i oferty pomocy. Od początku kryzysu EADRCC koordynuje wnioski Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA – United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) oraz 16 krajów NATO i partnerskich, co skutkuje dziesiątkami ofert pomocy.

image
Fot. NATO HQ

Gruzja jest jednym z najbliższych partnerów operacyjnych Sojuszu oraz Partnerem Zwiększonych Szans (Enhanced Opportunities Partner). Jej stosunki z NATO opierają się na szerokiej współpracy politycznej oraz praktycznej NATO-Gruzja zainicjowanej na szczycie NATO w Walii w 2014 r.

Polska udzieliła pomocy również innym partnerom NATO: Armenii i Azerbejdżanowi, odpowiednio o równowartosci 106 tys. oraz 87 tys. PLN, w postaci masek medycznych, przyłbic i płynu dezynfekującego.

Komentarze (7)

 1. Meska

  Ja wiem że trzeba pomagać i w ogóle, ale my sami dostajemy ostatnio okrutnie od losu, powodzie, huragany itd. Dlaczego nie przeznacza się pieniędzy na nowe zbiorniki przeciwpowodziowe, wały? Przecież z każdym rokiem jest coraz gorzej w Polsce z gwałtownymi anomaliami pogodowymi a rządzący dalej trwonią pieniądze na inne sprawy.

  1. Marek

   Wały najlepsze są Jagiellońskie. Zapytaj się ekoświrów czemu nie ma takich zbiorników. Niewielkie spiętrzenie wody dla wodociągów zrobione jeszcze za komuny to dla nich wielki problem. Podobno rybki nie mogą sobie płynąć na tarło tam, gdzie chcą mimo, że z takim spiętrzeniem sobie doskonale radziły.

  2. 46

   Zgadza się. Zlikwidowano tysiące zastawek.

 2. As

  I słusznie. Zawsze to jakiś instruktor narciarstwa grosz przytuli.

 3. Medicos

  Farsa Po sprowadzeniu Chińskich maseczek Do d#### Teraz mamy nadmiar?

  1. Marek

   To może ty zafundujesz?

  2. Trebla

   Cała Europa kupiła te chińskie maseczki, Polska nie jest tu wyjątkiem.

  3. Czytelnik

   Piszesz o maseczkach kupionych przez Owsiaka? Nadawały się do d###, to prawda.

 4. rob ercik

  Szkoda że NATO nie pomaga naszym np. górnikom ... jest co robić

  1. Ciekawy

   Tym trzem procentom? 97% jest bezobjawowych, więc w czym ma pomagać? W dostarczaniu jedzonka na kwarantannę?

  2. dsfdsgfdgfdh

   Co ma NATO do górników? Czy mógłbyś to szerzej objaśnić?

 5. Derwisz

  Azerbejdżan juz ma,wszystko TAKŻE bez ,ŚCIEMY PROSZĘ Baku dba o ludzi chociaż MÓWIĄ po rosyjsku

 6. Kaczor

  Casa doleci do Rzeszowa o KICHA Hahahaha

 7. Kopara

  Co casa nie zabierze wiecej?