Reklama

Geopolityka

Podsumowanie spotkania szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej

grupa wyszechradzka, spotkanie, Gdynia, Polska, Słowacja, Czechy, Węgry,
Spotkanie szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej w Gdyni.
Autor. Sztab Generalny WP/ X

Kluczowe kwestie bezpieczeństwa w naszym regionie, transformacji sił zbrojnych w związku z nowymi wyzwaniami i współpraca w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej - były tematem czwartkowych rozmów w Gdyni szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Współpracujemy na różnych płaszczyznach i w różnych formatach w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej oraz ONZ, a relacje wojskowe od lat wzmacniane są współdziałaniem w ramach państw Grupy Wyszehradzkiej.
Generał Wiesław Kukuła

W spotkaniu, którego gospodarzem był szef Sztabu Generalnego WP, uczestniczyli jego odpowiednicy ze Słowacji - generał Daniel Zmeko, z Węgier - generał Gábor Böröndi oraz I zastępca czeskiego szefa sztabu gen. broni Miroslav Hlaváč. Tematem sesji były zagadnienia dotyczące transformacji sił zbrojnych i kierunków ich dalszych zmian, przy jednoczesnej gotowości do odstraszania i obrony.

Wśród różnorodnych zagrożeń wpływających bezpośrednio i pośrednio na sytuację bezpieczeństwa w regionie możemy wymienić m. in. działania hybrydowe, presję migracyjną i różne formy sabotażu. Omówiliśmy niektóre dylematy związane z zarządzaniem personelem, procesem rekrutacji, zarządzaniem talentami, a także z ideą Taktycznej Grupy Bojowej Przyszłości i ćwiczeń eksperymentalnych umożliwiających sprawdzenie nowego modelu organizacyjnego poddziałów bojowych przy użyciu nowo pozyskanego sprzętu wojskowego oraz nowoczesnych i przełomowych technologii.
Generał Kukuła

Tematem dyskusji była również współpraca w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Polska pełni w niej rolę państwa ramowego. Czeskie Siły Zbrojne delegują kilkudziesięciu żołnierzy, którzy odpowiadają za zabezpieczenie medyczne. Słowacja wydziela komponent śmigłowcowy, a Węgrzy zapewniają strategiczny transport powietrzny. Dyżur Grupy rozpoczął się 1 lipca b.r. a zakończy się 30 czerwca 2025.

Czytaj też

Podstawą funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej jest podpisana 15 lutego 1991 roku przez Polskę, Węgry i Czechosłowację deklaracja wyszehradzka. W ramach współpracy ustalono, że państwa (wówczas Trójkąta Wyszehradzkiego) będą wzajemnie konsultować i koordynować swoje działania oraz wspierać wzajemne dążenia na arenie międzynarodowej. Zmiany w Europie Środkowej wywołane upadkiem Związku Sowieckiego, w tym m.in. powstanie Słowacji, na pewien czas wstrzymały działalność w tej formule.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama