Reklama

Geopolityka

PGZ wesprze represjonowanych po Wydarzeniach Radomskich. Powstaje Fundusz Pomocowy

Szef MON Antoni Macierewicz podczas wizyty w Fabryce Broni "Łucznik" - Radom przy okazji 40. rocznicy Wydarzeń Radomskich. Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON
Szef MON Antoni Macierewicz podczas wizyty w Fabryce Broni "Łucznik" - Radom przy okazji 40. rocznicy Wydarzeń Radomskich. Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że pomoże osobom represjonowanym po proteście robotniczym w czerwcu 1976 r. w Radomiu. W tym celu uruchamia specjalny Fundusz Pomocowy. 

Pierwsze informacje na temat utworzenia specjalnego funduszu podał w czerwcu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Poinformował on, że fundusz, który ma wesprzeć uczestników Wydarzeń Radomskich powstał dzięki Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. i w porozumieniu z MON. Prezes PGZ S.A. Arkadiusz Siwko zaznaczył wtedy, że ma on wspierać w pierwszej kolejności osoby które były związane z fabryką w Radomiu, a w następnej – również innych. - Będzie miało to charakter fundacji - stwierdził.

W tym roku minęło 40 lat od Wydarzeń Radomskiego Czerwca. 25 czerwca 1976 roku radomscy robotnicy, głównie z ówczesnych Zakładów Metalowych „Łucznik”, w proteście przeciwko planowanym przez rząd podwyżkom cen, wyszli na ulice, przeciwstawiając się w ten sposób władzy komunistycznej. Z okazji tej rocznicy, szef MON złożył wizytę w Fabryce Broni w Radomiu, gdzie spotkał się z kadrą kierowniczą spółki i PGZ oraz uczestnikami Wydarzeń Czerwcowych. Podczas rocznicowego spotkania minister Antoni Macierewicz wręczył uczestnikom wydarzeń czerwcowych pamiątkowe dyplomy.

Wydarzenia w Radomiu związane były również z tłumieniem akcji przez ZOMO, pobiciami, aresztowaniami, wyrokami więzienia, represjami czy utratą pracy. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. chce pomóc osobom, które wtedy ucierpiały, i ich rodzinom. Stąd powołanie do życia Funduszu Pomocowego dla osób represjonowanych po Wydarzeniach Radomskiego Czerwca’76.

Osoby zwolnione z pracy z Zakładów Metalowych „Łucznik” po proteście robotniczym 25 czerwca 1976 roku, a następnie prześladowane przez ówczesne władze komunistyczne proszone są o zgłaszanie się do radomskiej siedziby PGZ SA w Radom Office Park w Centrum Słonecznym przy ul. Malczewskiego 24.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Fundacyjka

    Klasyczny przykład przewalenia publicznych pieniędzy - założyć fundację. PGZ niech się zajmie produkcją uzbrojenia a nie działalnością charytatywną. Jeśli jest potrzeba zajęcia się działalnością społeczną, to niech zajmie się tym bezpośrednio rząd, lub samorząd lokalny. Niech każdy robi to na czym się zna.

  2. grom

    A co ma z Radomiem 1976 wspólnego PGZ? Od akcji charytatywnych to jest MOPS i Caritas , a nie budżet MON...

Reklama