Reklama

Geopolityka

ONZ ostrzega przed podsycaniem zagrożenia nuklearnego

Autor. United Nations/Facebook

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł we wtorek przed „niebezpieczną retoryką” podsycającą zagrożenia nuklearne na całym świecie. Guterres bierze udział w 9. forum Sojuszu Cywilizacji Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNAOC) w Maroku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Narastające podziały zagrażają światowemu pokojowi i bezpieczeństwu, prowokując nowe konfrontacje i jeszcze bardziej utrudniając rozwiązywanie starych konfliktów" – powiedział Guterres.

Ostrzegł, że "niebezpieczna retoryka powoduje wzrost napięć nuklearnych". "Podczas gdy zbliżamy się niebezpiecznie do przepaści klimatycznej, szerzy się mowa nienawiści, dezinformacja" – mówił szef ONZ.

Reklama

Czytaj też

W tym kontekście potępił "siły niezgody" i przebudzenie "starych demonów": antysemityzmu, antymuzułmańskiej bigoterii, prześladowania chrześcijan, ksenofobii i rasizmu.

"W tym niespokojnym świecie musimy złagodzić napięcia, promować integrację i spójność społeczną oraz doprowadzić do bardziej zjednoczonych społeczeństw" – apelował.

Czytaj też

Współsponsorowane przez Hiszpanię i Turcję 9. forum UNAOC rozpoczęło się we wtorek w Maroku pod hasłem "Życie razem jako jedna ludzkość". Spotkanie odbywa się po raz pierwszy na kontynencie afrykańskim i zakończy się w środę spotkaniami bilateralnymi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. ΚrzysiekS

    Broń jądrowa nie tylko nie jest zagrożeniem ale jest wręcz jedynym realnym sposobem na obronę przed zmianami klimatycznymi i demograficznymi. Populacja Europy od 1950 roku zmniejsza się w tempie 5% na rok. Dla porównania od tego samego roku populacja Afryki rośnie w tempie wykładniczym, niczym bakterie. Według szacunków ONZ do 2045 populacja świata może osiągnąć 16 mld ludzi, głównie w krajach żyjących za mniej niż dolara dziennie. Jeśli nie będziemy mieć narzędzi do skutecznego przeciwstawienia się zagrożeniu to możemy zostać całkiem dosłownie zjedzeni.

Reklama