Reklama

Geopolityka

NATO odpowie na wojnę hybrydową i wesprze Turcję

Fot. nato.int
Fot. nato.int

Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO podczas spotkania przyjęli strategię dotyczącą przeciwdziałania zagrożeniu wojny hybrydowej. Sekretarz generalny Sojuszu poinformował także, że przewiduje się wdrożenie dodatkowych środków wsparcia dla Turcji.

W czasie debaty ministrowie ocenili dotychczasową działalność Sojuszu związaną ze zwalczaniem zagrożenia ze strony ISIL, omówiono środki bezpieczeństwa podjęte po zamachach paryskich i działania dyplomatyczne podejmowane w celu rozwiązania konfliktu syryjskiego. Po spotkaniu poświęconym "zagrożeniu z południa" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że jest ono "realne i niezwykle poważne, a jego przyczyny są trudne do rozwiązania". Stoltenberg poinformował, że Sojusz podejmuje działania ukierunkowane na redukcję zagrożenia związanego z konfliktem w Syrii w trzech obszarach - wzmacnia obronę kolektywną, pomaga w zarządzaniu kryzysem i współdziała z partnerami regionalnymi w celu umacniania ich stabilności.

Obrona kolektywna NATO jest wzmacniana nie tylko na południowej rubieży Sojuszu, lecz także na jego wschodnich granicach. W tym kontekście należy odczytywać przyjęcie podczas spotkania nowej strategii działań w obliczu wojny hybrydowej, co wymuszone zostało, w dużej mierze, działaniami Rosji na Ukrainie. Stoltenberg poinformował też o coraz ściślejszej współpracy wywiadowczej państw członków Sojuszu i wzmacnianych mechanizmach "wczesnego ostrzegania", pozwalających zwiększyć świadomość sytuacyjną Paktu w regionach uznanych za potencjalnie zagrożone działalnością wrogich czynników zewnętrznych lub wewnętrznych.

Ponadto, prowadzone są prace nad wdrożeniem dodatkowych środków bezpieczeństwa dla Turcji, ich skonkretyzowanie nastąpi w ciągu "kilku najbliższych tygodni". Sojusz od kilku lat wspiera obronę powietrzną Ankary i działania w tym zakresie będą kontynuowane.

Sojusz, zdaniem Stoltenberga, aktywnie działa też na polu wspierania stabilności państw w regionie Środkowego Wschodu i Afryki Północnej, wzmacniając ich zdolności obronne. Jako przykład wymienił rozpoczęte niedawno programy dla Iraku i Jordanii, dzięki którym oficerowie z tych państw będą szkoleni przez instruktorów Sojuszu. Kolejnym przykładem działań tego rodzaju jest program szkolenia sił specjalnych Tunezji.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. dsdfs

    NATO nie musi wspierać Turcji....bo Turcja to mocarstwo i poradzą sobie sami.

  2. Macorr

    I to chyba jasna odpowiedź NATO ws. zestrzelenia ruskiego samolotu przez turków. Dla tych wszystkich co pisali jak to turcy byli besztani przez wszystkich w europie za to że postawili się ruskom.

    1. Maras

      A co maja zrobic przeciez nie wywala turcji z nato. Dla nato turcja jest niezbedna niezaleznie czy beda brac rope od isil czy nie. Niestety turasy tez to wiedza i robia machlojki pod okiem a czesto i protekcja nato i ue

  3. ls

    Turcja to kraj islamski? Mam mieszane uczucia... ostatnio od "sojusznikow" mamy tzw. "kwoty (ilosci) imigrantów", czy to plus czy minus dla nas?

    1. Boruta

      Tak, to kraj islamski polecam zapoznać się jak rok temu spacyfikowano nauczycieli protestujących przeciwko islamizacji oświaty, bodajże dwa lata temu usunięto z konstytucji zapis o staniu armii na straży świeckosci państwa (a wcześniej w sfingowanych procesach spacyfikowano kadrę)

  4. ryszard56

    trzecia wojna Swiatowa już trwa zaczeła się od zaatakowania wieżowców w USA WOJNA PEŁZAJĄCA RELIGIJNA a Europa okazala się bardzo słaba ze swoimi prawami czlowieka ,brak konkretnych działań ,a to wszystko jest bardzo proste ,jedynie Turcja na tym skorzystała ,a islamscy fanatycy będą teraz legalnie dostawać się do Europy

  5. Kilo

    Nic w artykule nie wyjasnia: - jak NATO definiuje "wojne hybrydowa" - jak w Syrii realizowana jest ta wojna I przez kogo (chyba nie przez Rosjan ktorzy sa tam otwarcie wiec to zupelnie inny przypadek niz Krymu czy Donbasu) - co wchodzi w sklad wojny hybrydowej I jak temu przeciwdzialac.

    1. marine

      A gdzie ześ cokolwiek o wojnie hybrydowej w Syrii wyczytał ?

  6. sfnrn

    Po co NATO szkoli jednostki specjalne krajów arabskich? Nauczą się i potem będą z nami walczyć.