Reklama

Geopolityka

NATO: największe cyber-manewry w Europie

Fot. polskiemedium.wordpress.com
Fot. polskiemedium.wordpress.com

Cyber Coalition 2013 - taki kryptonim noszą największe jak dotąd cyber-manewry NATO. W trwające od 26 listopada ćwiczeniach biorą udział specjaliści z ponad 30 krajów.

W trzydniowych manewrach bierze udział 380 specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, należących do służb NATO, formacji wojskowych, służb specjalnych i służb bezpieczeństwa, oraz odpowiednich ministerstw państw-uczestników. 80 ekspertów wojskowych trenuje w ośrodku Tartu w Estonia, która jest gospodarzem ćwiczeń. Pozostali pełnią służbę we własnych krajach. 

Oprócz 28 państw członkowskich NATO w cyber-manewrach bierze udział Austria, Finlandia, Irlandia, Szwecja i Szwajcaria. Status obserwatorów uzyskała Nowa Zelandia oraz przedstawiciele Unii Europejskiej. 

Celem manewrów jest sprawdzenie zdolności członków Sojuszu i ich partnerów do skoordynowanej współpracy, zarówno władz jak i odpowiednich służb, w obliczu zagrożenia jednoczesnymi, skoordynowanymi cyberatakami. 

Są to kolejne już z multidyscyplinarnych manewrów NATO realizowanych w ostatnim czasie. Warto wymienić tu zakończone niedawno Steadfast Jazz 2013 i trwające obecnie w Polce ćwiczenia sił specjalnych Cobra '13.  Cyber Coalition 2013 to już szóste doroczne ćwiczenia tego typu.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. mw

    Kto reprezentował Polskę?

Reklama