Reklama

Geopolityka

MSPO 2015: Wirtualny symulator zestawu rakietowego

Symulator przeciwlotniczego zestawu rakietowego wykorzystujący elementy wirtualnej rzeczywistości został zaprezentowany podczas MSPO na stoisku ITWL. Urządzenie, służące do szkolenia żołnierzy obsługujących system Newa-SC, wykorzystuje połączenie fizycznego symulatora i tak zwanej „wzbogaconej rzeczywistości” do odwzorowania zarówno procedur realizowanych wewnątrz pojazdu jak i na wyrzutni oraz antenie radaru.

Symulator proceduralno-diagnostyczny umożliwi wykonanie większości czynności obsługowych  oraz przeprowadzenie treningu pracy bojowej obsługi systemu Newa-SC. Wiernie odtworzona i wyposażona w działające urządzenia kabina przeciwlotniczego zestawu rakietowego pozwala na wykonywanie standardowych sprawdzeń, przeglądów i procesów eksploatacyjnych związanych z obsługą, ale też symulowanie stanów awaryjnych oraz błędów.

Dzięki wykorzystaniu wzbogaconej rzeczywistości (Augmented Reality - AR) i rzeczywistości wirtualnej (VR) możliwe jest też prowadzenie szkolenia w zakresie uruchamiania urządzeń zewnętrznych, takich jak wyrzutnia czy kolumny antenowe, czy inspekcji elementów zewnętrznych systemu przeciwlotniczego. Może być ono realizowane z użyciem gogli, tabletu lub innego urządzenia multimedialnego. Ponieważ wszelkie przełączniki są odwzorowane w postaci ekranów dotykowych, w razie modernizacji lub zmiany konfiguracji systemu Newa możliwa jest szybkie i tanie dostosowanie symulatora do modyfikacji zaistniałych w systemie.

Symulator ma też możliwość włączenia do systemu wirtualnej symulacji innych urządzeń podczas ćwiczeń mieszanych. Przedstawiciele ITWL podkreślają, że dzięki zastosowaniu rozwiązań  zakresu VR i AR możliwe jest obniżenie kosztów szkolenia i ograniczenie czasu jego trwania na realnych systemach, zmniejszając ich zużycie, przy możliwości elastycznego kształtowania warunków szkolenia.

Opracowane rozwiązania pozwalają również na wprowadzanie nowych elementów szkolenia, oraz waloryzowanie symulatora wraz z modernizacją odwzorowywanego zestawu rakietowego. System powstał w ramach projektu symulatora przeciwlotniczego zestawu rakietowego z wykorzystaniem VR i AR finansowanego ze środków NCBiR. Jedno urządzenie tego typu ma w przyszłym roku trafić do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. o lol

    grafika jaz z Atari, tak jakby nie mogli budować tego na UE4 - mogli i co więcej można byłby z tego dalej robić trenażer ogólny (wzorem US) dla wszystkich wojsk a duży stopień realizmu dawałby nikła namiastek walki niemniej jednak musi jeszcze duzoo hajsu upłynąć żeby ktokolwiek się z nim liczył

Reklama