Reklama

Geopolityka

MON wybrał samolot dla VIP-ów

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Został wybrany samolot dla VIP-ów – poinformował szef MON Antoni Macierewicz. Minister nie zdradził jednak, o którą z maszyn chodzi - małą, czy średniej wielkości. Wiadomo jednak, że informacje na ten temat przekaże jeszcze dzisiaj wiceminister Bartosz Kownacki.

W kontekście zakończonych bez podpisania umowy negocjacji z Airbus Helicopters ws. dostawy śmigłowców H225M Caracal, szef MON był pytany w TVP 1 o przetargi na samoloty dla najważniejszych osób w państwie. Grupa Airbus nie złożyła w nich oferty.

Firma francuska inna zgłosiła (się do przetargu - przyp. red.), ale miała gorszą ofertę. Wczoraj została już podjęta decyzja, został wybrany samolot dla VIP-ów.

Szef MON, Antoni Macierewicz

Nie powiedział, o jaki samolot, firmę lub kraj pochodzenia chodzi. Dodał, że prawdopodobnie w piątek informacje na ten temat przekaże na konferencji prasowej wiceminister Kownacki, który odpowiada za przetargi na uzbrojenie i sprzęt. Macierewicz poinformował jedynie, że "w przyszłym roku będzie można już latać tym samolotem, będzie dostarczony". 

Wypowiedź ministra o tym, że gorsza była oferta firmy francuskiej, może wskazywać, że chodzi o rozstrzygnięcie przetargu na małe samoloty. Francuska spółka Dassault Aviation, proponująca 16-miejscowe samoloty Falcon 7X, konkurowała w nim z amerykańską Gulfstream Aerospace Corporation, która zaproponowała 16-miejscowe samoloty G550.

Zarazem do Inspektoratu Uzbrojenia wpłynęły cztery wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na dostawę średnich samolotów dla VIP. Dokumenty złożyły: wspólnie Glomex MS s.r.o. z Czech i Lufthansa Technik AG z Niemiec; Boeing (USA); polska spółka Megmar Logistics & Consulting oaz wspólnie słowacka Aerospace International Group s.r.o i "ASSA-POLAND" Zdzisław Kondrat. 

O rozpisaniu zapowiedzianych w czerwcu przetargów na małe i średnie samoloty dla osób na najwyższych stanowiskach w państwie MON poinformowało pod koniec sierpnia. Dwa małe samoloty MON chce otrzymać do połowy listopada 2017 r.; mają to być dwie takie same nowe maszyny o maksymalnej masie startowej do 42,5 t, zdolne z 14 pasażerami i bagażem pokonać dystans co najmniej 5 tys. km; a przy ośmiu pasażerach zasięg ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Maszyny muszą być wyposażone w system identyfikacji swój-obcy; wykonawca ma zapewnić szkolenie personelu latającego i naziemnego oraz pakiet logistyczny.

Zamówienie na samoloty średnie dotyczy dwóch maszyn nowych i jednej używanej. Samolot używany ma być dostarczony do połowy listopada przyszłego roku, dwa samoloty nowe w latach 2020, 2021. Nowe samoloty mają zabierać co najmniej po 65 pasażerów, a używany – 132 osoby. Samoloty nowe z co najmniej 30 pasażerami, bagażem oraz standardową załogą powinien pozwalać na loty transatlantyckie bez międzylądowania, samoloty muszą być wyposażone w systemy łączności niejawnej i systemy obrony i ochrony własnej.

W przypadku samolotu używanego płatowiec i silniki nie mogą być starsze niż pięć lat, a zasięg z kompletem pasażerów, bagażem oraz standardową załogą powinien zapewniać możliwość lotów transatlantyckich z jednym międzylądowaniem.

Jak mówił w sierpniu wiceminister obrony Bartosz Kownacki używany samolot średniej wielkości ma służyć do szkolenia załóg i transportu osób pełniących najwyższe funkcje w państwie do czasu dostawy nowych maszyn. Później ma zostać określony sposób dalszego wykorzystania tej maszyny. MON chciałoby, by po zakupie samoloty były serwisowane w państwowych zakładach w kraju. Za transport VIP-ów ma odpowiadać jednostka wojskowa - 1. Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie, obecnie dysponująca wyłącznie śmigłowcami. Kownacki informował o pracach nad koncepcją szkolenia załóg wykonujących loty samolotami, które rząd zamierza kupić.

Na samoloty małe MON zamierza wydać ok. 500 mln zł, na średnie ok. miliarda zł. Kownacki podkreślił, że ceny różnią się od cen samolotów liniowych ze względu na kosztowne wyposażenie wojskowe. W projekcie budżetu na przyszły rok rząd przewidział 200 mln zł na wydatki związane z programem wprowadzenia tych maszyn. Koszt całego programu oszacowano na 1,7 mld zł.

PAP/MON

Reklama

Komentarze (15)

 1. Xyb

  Coś jest nie tak z tą ceną. Bardz drogo.

 2. cyrk

  Okaże się, że wybrali Black Hawki xD albo od innych kolegów.

 3. bob budowniczy

  Powinni wybrać BRYZĘ albo DROMADERA, tylko polskie samoloty dla polskiej władzy ;p

 4. dropik

  Szybko wybrali to. Pewnie wszyscy są happy że szybko. Ale na moj gust za szybko czyli pewnie wygrał ten co miał wygrać lub zdecydowała cena i termin dostawy. Francuzi pewnie nie będą szczęśliwi, ale pewnie odbiją sobie przy dzieleniu kolejnego budzetu UE :D

 5. dropik

  Trzeba przykryć kompromitację ministra ze śmigłowcami. Jutro pewnie zmieni koncepcje i wybierze inne.

  1. ppp

   Do czego doszło, że ktoś taki ..... (cenzura), jest szefem tak ważnego resortu.

 6. zxcv

  MON wybrał, czy Macierewicz wybrał, bo to znaczna różnica? Śmigłowce też MON wybrał, a Macierewicz wybrał swoje...

 7. guest

  Tylko Gulfstream zadeklarował czas dostawy w przyszłym roku. To już chyba wiadomo kto wygrał.

 8. ObywatelRP

  Wiem, ale nie powiem. I powiedzcie sami jak można traktować takiego człowieka? Nie poważny, nieodpowiedzialny starzec.

 9. kriss

  Jakie to jest wkurzające ta jego maniera, wiem ale nie powiem :)

  1. x

   Wzoruje się na Prezesie

  2. GsG-Point

   Powiedzial dość... wystarczy być na czasie z informacjami o ofercie, tylko gulfstream g550 oferowal dostawe pierwszych samolotow w przyszlym roku

 10. Zefir

  Do końca roku trzeba jeszcze wydać kilka miliardów z budżetu, więc będzie teraz szybkie podpisywanie umów. Pytanie czy sensownych?

 11. Polowic

  Samoloty różnią się ceną ze względu na wyposażenie ale śmigłowce to już nie...

 12. tak tylko

  Kupują, żeby szybko uciec z tego kraju bo tak go rozbroili, że jesteśmy bezbronni. Mam nadzieje że wybrali taki który został zbudowany przez polskich pracowników w polskich zakładach. Władza lubi luksusy więc pewnie zamówili najlepsze dla siebie a nie dla gospodarki.

 13. Polish blues

  Super! Czuję się o wiele bezpieczniej wiedząc, że nasi pomazańcy będa mieli czym uciec w razie wojny! Po cholerę jakieś helikoptery dla wojska, okręty, samoloty, ktore mogłyby zastąpić latający złom Su-22 itp. Wszyscy politycy są tacy sami - pożyć na koszt podatnika tak długo, jak się da a potem noga na Zachód i rząd na uchodźstwie opływający w luksusy, gdy tu naród ginie.

 14. mc

  Zapewne pieniądze "ze śmigłowców" zostaną przesunięte na samoloty dla VIP-ów. I słusznie, zwracanie pieniędzy do budżetu to głupota. Już dawno powinni zmienić przepisy tak by kwota nie wykorzystana, mogła być wydana w określonym czasie, na podstawie uzasadnienia merytorycznego (nie wydaliśmy bo np. producent ma opóźnienie)

 15. yaro

  A może zrobimy quiz kto będzie dostawcą: 1. Being 2. Inni oferenci ;)

Reklama