Reklama

Geopolityka

MON rusza ze wsparciem dla młodych naukowców

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło rozpoczęcie nowych inicjatyw, których głównym celem będzie podniesienie poziomu naukowego, kształcenia i konkurencyjności uczelni oraz jednostek naukowych, nadzorowanych przez MON. Od 25 maja polscy naukowcy mogą składać wnioski do programu „Kościuszko” oraz „Katedra ad hoc”.

Celem projektu badań naukowych „Kościuszko” jest umożliwienie powrotu z emigracji polskiej kadry naukowej, a przy tym podniesienie prestiżu polskich wojskowych uczelni i instytutów badawczych oraz szpitali klinicznych. Jak zakłada ministerstwo, ma się to w ciągu kilku lat przełożyć na rozwój technologiczny polskich Sił Zbrojnych.

Laureaci programu, czyli pracownicy naukowi, którzy pozytywnie przejdą procedurę konkursową, podejmą zatrudnienie w wojskowych uczelniach, instytutach badawczych, bądź wojskowych szpitalach klinicznych, otrzymają finansowanie realizacji projektu badawczego.

Czas trwania projektów przewidziany jest do 36 miesięcy, zaś termin składania wniosków został wyznaczony na 15 września 2016 roku.

Wraz z rozpoczęciem programu badań naukowych „Kościuszko” Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło program podniesienia poziomu kształcenia w uczelniach wojskowych pod nazwą „Katedra ad hoc”. Projekt zakłada zapraszanie przez uczelnie wojskowe, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, do współpracy dydaktycznej wybitnych naukowców zagranicznych i prowadzenie przez nich zajęć dla studentów i kadry naukowo-dydaktycznej w formie cykli wykładów.

Termin składania wniosków, na projekt realizowany w latach 2016-2020, wyznaczono na 31 października 2016 roku.

Preferowana tematyka poruszanych badań, jak i prowadzonych wykładów w obu projektach MON, powinna mieścić się w Priorytetowych Kierunkach Badań Naukowych w resorcie obrony narodowej w latach 2013-2022”.

Reklama

Komentarze (2)

  1. E(p)

    Swietna inicjatywa i inwestycja w przyszlosc. Mysle jednak ze w dziedzinie szkolnictwa wyzszego dluga jeszcze droga by wszystko (od)budowac.

  2. Grizzly

    Jestem przeciw, ile jeszcze rzeczy uwiesi się tych 2% niby na obronę? Emerytury, mieszkania, wspomaganie tzw. przemysłu obronnego itd? Jeszcze wspomagać naukę , stypendia. A gdzie jest ministerstwo przemysłu, ministerstwo nauki, ZUS? Utrzymywanie WAT to mało? Łatwo jest rozdawać na prawo il lewo pieniążki czyjeś.

    1. X

      To właśnie inwestycje w naukę są priorytetem, jeśli chcemy mieć dobrych inżynierów i specjalistów w różnych dziedzinach zwłaszcza technicznych. Współpraca międzynarodowa dotyczącą polskiego uzbrojenia jak i np. szpitali klinicznych, wymaga od nas posiadania wysokiej klasy specjalistów. Jeżeli nie będziemy inwestować w naukę, to polska w przyszłości nie będzie się liczyć na arenie międzynarodowej ,na tym jak że ważnym polu. Mamy naprawdę zdolnych studentów zwłaszcza nauk ścisłych, wystarczy popatrzeć na młodych inżynierów konstruktorów np. z Politechniki wrocławskiej czy warszawskiej. Ci młodzi ludzie przystępują do konkursów międzynarodowych, i uzyskują bardzo wysokie miejsca, co jest dla mnie bardzo ważne. Ps. inwestycja w naukę, jest jedną z najważniejszych zeczy jaka musimy czynić nieustannie.

Reklama