Geopolityka

Maroko i Izrael zacieśniają współpracę wojskową

Haubica samobieżna M109A5 w barwach armii Maroka. Fot. Maj. Tyrone Martin/U.S. Army

Maroko i Izrael będą rozwijać dalej swoją współpracę wojskową, co więcej zamierzają zwiększyć jej zakres. Obecnie mowa jest o zagadnieniach związanych z logistyką, ćwiczeniami oraz szkoleniami wojskowymi, a także kwestii modernizacji wyposażenia wojskowego. Jednakże, oba państwa zamierzają rozszerzać relacje wojskowe również o sprawy wywiadowcze, cyberbezpieczeństwa, obronę powietrzną oraz kwestie walki radioelektronicznej.

Zapowiedzi mają być związane z pierwszym posiedzeniem marokańsko-izraelskiej komisji ds. współpracy wojskowej. Jej posiedzenie odbywało się w Rabacie w Maroku i było doskonałą okazją przede wszystkim do wymiany doświadczeń, ale również rozmowy o możliwościach np. zakupów sprzętu izraelskiego. Maroko dysponuje bowiem jedną z najsilniejszych armii w regionie, a jednocześnie od lat jest bardzo dobrym rynkiem zbytu dla zachodnich technologii wojskowych. Posiedzenie poprowadzili oficjele z obu państw, Generalny Inspektor marokańskich sił zbrojnych Belkhir El Farouk oraz Dyrektor Biura Polityczno-Wojskowego Ministerstwa Obrony Izraela Dror Shalom.

Czytaj też

Oczywiście, samo Maroko prowadząc procesy modernizacyjne oraz budując potencjał obronny musi dokładnie przyglądać się polityce Algierii, a wszystko jest pochodną sporu o kwestię Sahary Zachodniej. Przy czym Algieria jest nie tylko wyzwaniem dla samej polityki marokańskiej, ale również dla interesów izraelskich z racji jej wsparcia dla działań różnych struktur palestyńskich. Stąd też tak ważną konkluzją może być właśnie zacieśnianie współpracy wywiadowczej.

Należy również uważać, że oba państwa są skoncentrowane na efektywniejszej współpracy w przeciwdziałaniu zagrożeniom płynącym z pojawiających się trendów radykalnych wśród aktorów niepaństwowych – tj. przede wszystkim organizacji terrorystycznych, które pozycjonują Izrael, ale też Maroko jako element hamujący możliwości ich funkcjonowania. Zauważmy, że Maroko jest jednym z najskuteczniejszych państw z Północnej Afryki jeśli chodzi o zwalczanie terroryzmu.

Czytaj też

Należy zauważyć, że marokańskie, oficjalne kanały informacyjne sił zbrojnych w mediach społecznościowych poświęciły duży zakres przestrzeni informacjom związanym z posiedzeniem komisji marokańsko-izraelskiej. Oczywiście, tego rodzaju spotkania są pochodną normalizacji relacji dyplomatycznych między Izraelem a Marokiem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Bahrajnem, która dokonała się w 2020 r. Rok później podpisane zostało memorandum między Marokiem i Izraelem, pozwalające na zdynamizowanie rozmów w sprawach bezpieczeństwa i obronności. Później, doszło do równie historycznej wizyty byłego już szefa sztabu Izraelskich Sił Obronnych Aviva Kochaviego.

Komentarze (1)

  1. Kleofas03

    Podsumowując Abraham Accord umożliwił wymianę uzbrojenia Maroka Czyli Iron fine oraz Arrow 3