Reklama

Polityka obronna

Maroko przekaże Ukrainie części do T-72... a może coś więcej?

T-72B
Maroko używa ciągle ponad 140 czołgów rodziny T-72, z czego najwięcej T-72B.
Autor. Fot. mil.ru

Maroko pod wpływem nacisków ze strony USA przekaże Ukrainie, jako pierwsze afrykańskie państwo pomoc wojskową w postaci podzespołów do czołgów rodziny T-72. Ukraina już w poprzednich latach miała szukać dostawcy części zamiennych do swoich czołgów w tym kraju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według francuskiego serwisu Africa Intelligence w sprawę przekazania Ukrainie przez Maroko części do czołgów rodziny T-72 mocno zaangażowała się amerykańska administracja. "W największej tajemnicy udało jej się przekonać Rabat do dostarczenia do Kijowa części zamiennych do czołgów T-72"- czytamy w artykule. Podkreślono, że decyzja ta stawia Maroko po stronie Ukrainy, podczas gdy wcześniej państwo to chciało zachować neutralność wobec obu stron konfliktu i nie drażnić Rosji. Przykładem tego było stanowisko Rabatu podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w marcu ub. r. nad rezolucją „potępiającą rosyjską agresję na Ukrainie" kiedy to kraj ten wstrzymał się od głosu.

Czytaj też

Po wydaniu oświadczenia, w którym Maroko opowiedziało się za „poszanowaniem integralności terytorialnej, suwerenności i jedności narodowej wszystkich państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych", jego przedstawiciele wzięli udział w spotkaniu z kilkudziesięcioma państwami w tym wszystkimi członkami NATO w Niemczech aby omówić zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Ta ze strony Maroko może być znacznie większa niż tylko części zamienne do T-72.

Reklama

Czytaj też

Warto tutaj nadmienić, że dyrektor handlowy czeskiego przedsiębiorstwa Excalibur Army Richard Kuběna, który w serwisie Novinky.cz wspomina o kraju afrykańskim, który za namową USA i UE zdecydował się na przekazanie zamówionych czołgów Ukrainie. Mowa tutaj o 30 czołgach T-72, nieokreślonej wersji. Jednak można z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazać, że są to czołgi pochodzące z Maroka, które od jakiegoś czasu były poddawane pracom modernizacyjnych w zakładzie Šternberku (Excalibur Army). Zatem część maszyn aktualnie znajduje się na terenie Czech, skąd mogą zostać szybko dostarczone Ukrainie w zmodernizowanym wariancie na podstawie wersji M/B (tutaj informacje nie są sprzeczne). Dyrektor powiedział także, że w zamian kraj zrzekający się czołgów zamówi inny sprzęt produkowany przez przedsiębiorstwo.

„W przyszłym tygodniu otrzymamy pierwszych pięć sztuk czołgów dla Ukrainy, do końca roku chcielibyśmy dostarczyć 18 sztuk" – zaznaczył Kuběna.

Siły Zbrojne Maroko używają różnego pochodzenia sprzętu pancernego, w przypadku czołgów można wymienić ponad 380 czołgów M1A1SA/M1A2 Abrams, około 150 czołgów T-72B/BK/M, z czego część z nich została zmodernizowana w ostatnim czasie przez czeskie przedsiębiorstwo Excalibur Army. Wozy T-72B/BK zostały pozyskane od Białorusi w latach 1999-2001. Możliwe, że konfiguracja dla Maroko stała się inspiracją dla wersji przeznaczonej dla Ukrainy. Uzupełnienie ich stanowi 150 czołgów podstawowych VT-1A Al-Khalid. Dodatkowo w rezerwie sprzętowej ma znajdować się około 220 czołgów M48 Patton, 420 M60A3/A3TTS Patton oraz 116 lekkich ex-szwajcarskich SK-105 Kürassier. Marokańczycy używają także bojowych wozów rozpoznawczych AMX-10RC.

Reklama

Komentarze (4)

 1. opozycja

  a to mecz, a to kibice. Cos o Marocco ostanio glosnio, Ciekawe czy to przypadek:)

 2. Wyjaśniacz

  M60A1 i A3 to nie Patton.

 3. farfozel

  18 sztuk to nie wiele ale z pewnością bardzo się Ukraincom przyda . Do tego części zamienne .

 4. stary wirus

  "przekonać Rabata"??? Buhahahahaha

Reklama