Geopolityka

Macierewicz o inwestycjach w Radomiu. Wsparcie dla ofiar Czerwca'76

 • Fot. Ppor. Robert Suchy/CO MON.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował o planach budowy siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu. Na miejscu powstanie również Centrum Innowacyjności i Nowych Technologii, które będzie działać w ramach PGZ. Macierewicz wręczył również zapomogi dla byłych pracowników Zakładów Metalowych „Łucznik”.

Według prezesa zarządu PGZ Arkadiusza Siwki, budowa nowej siedziby w Radomiu to inwestycja o wartości około 20 mln zł. „Planujemy, że w nowej siedzibie zatrudnienie znajdzie około 100 osób. Jeżeli uda się zrealizować nasz plan, nowy budynek powstanie w ciągu 2 lat” - zaznaczył prezes.

Szef MON zapowiedział także zaangażowanie wojska w rozwój lotniska w Radomiu. „Mam nadzieję, że zaangażujemy się w lotnisko radomskie, które musi być wykorzystywane również na cele związane z obronnością” - stwierdził Macierewicz. „Jeśli będzie przychylność posłów, miasta, to takie zaangażowanie ze strony MON jest gwarantowane” - zapewnił.

Minister Macierewicz nie chciał jednak zdradzić szczegółów przedsięwzięcia. „Mówimy o zagospodarowaniu niezbędnej przestrzeni dla polskich Sił Zbrojnych” - powiedział. „Teraz wypracowywany jest dokładny kształt tej decyzji. Związany jest on ze współpracą z Dęblinem” - powiedział szef resortu obrony. Dodał, że decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze w tym roku, a prace zaczną się w 2017 r.

Port lotniczy w Radomiu, z którego odbywają się loty pasażerskie do Gdańska, Wrocławia, Pragi, Berlina i Lwowa, powstał na bazie lotniska wojskowego i jest współużytkowany z wojskiem. Lotnisko wymaga inwestycji rzędu 100 mln zł. Zarządzająca nim spółka Port Lotniczy Radom liczy na to, że wojsko sfinansuje wydłużenia pasa startowego.

Zadośćuczynienie dla pracowników

Szef resortu obrony pojawił się w Radomiu, aby uczestniczyć w ceremonii wręczenia zapomóg z Funduszu Wsparcia Polskiej Grupy Zbrojeniowej PGZ dla byłych pracowników Zakładów Metalowych „Łucznik”. W spotkaniu uczestniczył także prezes PGZ Arkadiusz Siwko oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Naimski oraz parlamentarzyści. Zapomogi otrzymały osoby, które bezpośrednio uczestniczyły w demonstracjach ulicznych na terenie Radomia podczas protestu robotniczego z czerwca 1976 roku.

Witam ludzi, którzy dziś nas tu sprowadzili. Ludzi, którzy oddali to, co mieli najlepszego dla Rzeczpospolitej. Swoje zdrowie, swoją pracę, którzy zapłacili za swój patriotyzm, za miłość do Polski wysoką cenę. Jest absolutnym obowiązkiem państwa polskiego zadośćuczynienie na ile jest to tylko możliwe za tę postawę.

Prezes Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Siwko

Z Funduszu Wsparcia przeznaczono 147.500,00 zł na wypłatę dla 59 wnioskodawców. Zapomogi wręczone zostały w formie bonów.

PAP/MON

Komentarze (4)

 1. Erwin

  A szydło mówiła, że nie będzie on ministrem MON. :/

 2. kos

  O grubo zapomogi dla strajkujących. To niech da setkom tysięcy ludzi też zapomogi którzy uczestniczyli w strajkach ok 25 lat temu. Tak się kupuje wyborców i bez sensu centrum PGZ lokować we wschodniej części kraju.

  1. 100

   Może to będzie centrum naukowe. Np broni strzeleckiej.

 3. BUBA

  To zamiast fabryki? Nowa siedziba PGZu...

  1. Nowa fabryka już jest.

 4. robertpk

  Antoś budowniczy - obiecuje wielkie inwestycje w beton w Radomiu i kilkadziesiąt kilometrów dalej w Nowym Mieście nad Pilicą , obiekty które można unieruchomić kilkoma pociskami z Kaliningradu, - opóźnia i sabotuje realną modernizację techniczną wojska - patrz system BMS, przetarg śmigłowcowy zakończony "partyzanckim" zakupem z wolnej ręki bez określenia jakichkolwiek wymagań , program bezzałogowców, wykluczenie polskich firm prywatnych z kluczowych przetargów, "redefinicje" wymagań na BWP, .... Po Panu Ministrze zostanie: - trochę betonu w centralnej i wschodniej Polsce, - kilkanaście biurokratycznych struktur w województwach pod hasłem "obrony terytorialnej" a także armia i przemysł w kiepskim stanie..