Reklama

Geopolityka

Ługańsk: Przywódca prorosyjskich "separatystów" ranny w zamachu

Siły prorosyjskie w Słowiańsku. Fot. Yevgen Nasadyuk / [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en] / Wikipedia / CC BY SA 3.0
Siły prorosyjskie w Słowiańsku. Fot. Yevgen Nasadyuk / [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en] / Wikipedia / CC BY SA 3.0

W Ługańsku na wschodzie Ukrainy doszło do zamachu na przywódcę wspieranej przez Moskwę tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, Ihora Płotnickiego – doniosły w sobotę ukraińskie media. Poszkodowany w ciężkim stanie znajduje się w szpitalu.

„Ukraińskie służby nie mają z tym nic wspólnego” – oświadczył przedstawiciel administracji prezydenta Petra Poroszenki ds. operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim separatystom w Donbasie, Ihor Motuzianyk.

Wersję o zamachu przeprowadzonym przez ukraińskie służby specjalne wysunął Ołeh Cariow, były deputowany parlamentu Ukrainy z ramienia prorosyjskiej Partii Regionów zbiegłego do Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. Cariow obecnie ukrywa się najprawdopodobniej w Rosji, albo na terenach opanowanych przez separatystów.

„Lider ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) Ihor Płotnicki w stanie ciężkim znajduje się w szpitalu. Samochód eksplodował pod wpływem ładunku o dużej mocy. Główna wersja: DRGU” – napisał na Twitterze. DRGU to, według ukraińskiego wojskowego z którym rozmawiała PAP, dywersyjno-wywiadowcza grupa Ukrainy. 

Zamach na Płotnickiego potwierdziła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. „Nasze kanały twierdzą, że zamach na Płotnickiego miał miejsce” – powiedział w stacji telewizyjnej „112.Ukraina” doradca szefa SBU, Jurij Tandit. 

Konflikt między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na Ukrainie trwa od kwietnia 2014 roku. Dotychczas zginęło w nim ponad 9,5 tys. osób.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (3)

 1. Sergey z Rosji

  Twój komentarz odzwierciedla podły charakter tak zwanej pozycji zachodniej "cywilizacji" !

  1. igor_uk

   Czy tzw. "cywilizacja" wschodnia jest mniej podła rozpętując wojnę na Ukrainie?

 2. mokol

  nosił wilk razy kilka ... ponieśli i wilka. Krew się rozlała i trzeba za to zapłacić

 3. Dropik

  Czy to będzie pretekst do rozpoczęcia kolejnej odsłony wojny? Wiele na to wskazuje...

  1. Euron

   Niech się tłuką; wyniszczona Ukraina i zatłamszona i zrujnowana sankcjami Rosja to gwaranty naszego bezpieczeństwa. Dwóch wrogów wzajemnie nam się wyrzyna...

Reklama