Reklama

Geopolityka

Łotwa i Estonia oddalają się od Chin

Autor. MSZ

Łotwa i Estonia ogłosiły w czwartek, że opuszczają format współpracy między krajami Europy Środkowej i Wschodniej a Chinami. Wcześniej taki krok podjęła Litwa - przypomina Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

MSZ w Rydze poinformowało, że Łotwa podjęła decyzję o opuszczeniu formatu znanego wcześniej jako 16+1 "w związku z obecnymi priorytetami łotewskiej polityki zagranicznej i handlowej". Co ciekawe, komunikat ten wydano niedługo po wizycie na Łotwie sekretarza obrony Lloyda Austina.

Czytaj też

Zapewniono, że Łotwa będzie nadal "dążyć do konstruktywnych i pragmatycznych stosunków z Chinami zarówno w formacie bilateralnym, jak i w ramach współpracy UE-Chiny opartej na obustronnych korzyściach, poszanowaniu prawa międzynarodowego, praw człowieka i międzynarodowego porządku bazującego na poszanowaniu zasad".

Reklama

Czytaj też

Podobnej treści oświadczenie wydało tego dnia MSZ Estonii.

Czytaj też

Wcześniej z formatu wystąpiła Litwa, której stosunki z Chinami pogorszyły się po otwarciu w Wilnie biura przedstawicielskiego Tajwanu.

Jak pisze agencja Reutera, w skład grupy wchodzą jeszcze - oprócz Chin - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia oraz nie będące członkami UE Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Echo

    Po wizycie Austina. Uległy naciskom USA.

  2. Był czas_3 dekady

    I bardzo dobrze. Każdy kto wpuści chińczyków na swoje terytorium, udostępni im tereny, porty, możliwość magazynowania, handlu ten niedługo później pożałuje. Przejmują co się da! Był na ten temat film w TV.

Reklama