Reklama

Geopolityka

Ławrow odwiedzi w przyszłym tygodniu Kubę, Meksyk i Wenezuelę

Siergiej Ławrow. Fot. mid.ru
Siergiej Ławrow. Fot. mid.ru

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow w przyszłym tygodniu złoży wizyty na Kubie, w Meksyku i Wenezueli -zakomunikowała w czwartek rzeczniczka ministerstwa Maria Zacharowa. Stosunki rosyjsko-wenezuelskie nazwala "stowarzyszeniem strategicznym".

Minister Ławrow spotka się w środę w Santiago de Cuba ze swym kubańskim odpowiednikiem Bruno Rodriguezem, a następnego dnia, 6 lutego, uda się do Meksyku na rozmowy z szefem dyplomacji tego kraju Marcelo Ebrardem. Obaj "skoncentrują się w rozmowach na stosunkach bilateralnych i międzynarodowych oraz sytuacji w Ameryce Łacińskiej, aby zacieśnić współpracę między obu państwami" - poinformowała Zacharowa. Jednym z tematów rozmów, które będą się odbywały w 130. rocznicę nawiązania stosunków rosyjsko-meksykańskich, będzie współpraca gospodarcza oraz perspektywy inwestycyjne.

7 lutego Ławrow przybędzie do Wenezueli, gdzie z prezydentem Nicolasem Maduro odbędzie kolejne rozmowy bilateralne

dotyczyć będą perspektywy politycznego rozwiązania wewnętrznych sporów na podstawie dialogu narodowego w oparciu o konstytucję i bez destrukcyjnych interwencji zewnętrznych lub wojskowych

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ

Moskwa jest obecnie wraz z Chinami, Kubą, Nikaraguą i Turcją głównym sojusznikiem politycznym i gospodarczym reżimu Maduro, podczas gdy przeszło 50 państw, w tym USA i członkowie Unii Europejskiej, zadeklarowało poparcie dla tymczasowego, opozycyjnego prezydenta Juana Guaido, który nie zdołał jednak przejąć faktycznej władzy w państwie.

W ciągu ostatnich 18 lat Rosja podpisała z Wenezuelą około 260 umów. Dotyczą głównie przemysłu naftowego, energetyki, zaopatrzenia w żywność i współpracy wojskowej. Szef rosyjskiego MSZ, jak poinformowała rzeczniczka, zamierza poruszyć w rozmowach z rządem Maduro "plany dwustronnej współpracy na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kwestii przeciwstawiania się nielegalnym jednostronnym sankcjom, które podkopują sytuację społeczno-gospodarczą w Wenezueli".

Zacharowa przypomniała również, że oba kraje obchodzą obecnie 75-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych, które w XXI wieku "osiągnęły poziom stowarzyszenia strategicznego".

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.