Reklama

Geopolityka

„Kuzniecow” popłynie do Syrii – ale później

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosjanie poinformowali, że jedyny lotniskowiec we flocie tego państwa, „Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Kuzniecow”, zostanie wysłany na Morze Śródziemne pomiędzy październikiem 2016 r. a styczniem 2017 r. Wcześniej rosyjskie ministerstwo obrony informowało, że wyśle ten okręt w rejon Syrii na początku lata 2016 r.

Temat opóźnienie jest starannie omijany przez władze Kremla. Jednostka miała bowiem stanowić poważne wzmocnienie rosyjskiego zespołu okrętowego, operującego we wschodnim akwenie Morza Śródziemnego - w okolicach Syrii. Dodatkowo miał być ważnym czynnikiem działań propagandowych, potwierdzających trwałą obecność Rosjan w tamtym rejonie świata.

Obecnie zakłada się, że „Kuzniecow” zostanie skierowany w rejon Syrii na przełomie 2016-2017 r. Na jego pokładzie ma stacjonować w pełni przygotowana grupa lotnicza, składającą się z 15 samolotów odrzutowych Su-33, Su-27 i Mig-29 oraz 10 śmigłowców Ka-52, Ka-27 i Ka-31. Lotnictwo pokładowe będzie przy tym współpracowało bezpośrednio ze statkami powietrznymi bazującymi w bazie lotniczej Hmejmim w Syrii.

Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące wysłania rosyjskiego lotniskowca. Samoloty pokładowe, jak na razie, nie trenują bowiem z okrętem, a jedynie z lądowym systemem szkoleniowym NITKA na Krymie. Próby z okrętem są więc dopiero przed Rosjanami. Nie zmodernizowano również elektronicznego wyposażenia lotniskowca, pomimo że planowano to zrobić od kilku lat. Myśliwce będą więc działały w ciemno, bez odpowiedniego na dzisiejsze czasy systemu naprowadzania.

Reklama

Komentarze (23)

 1. 45

  Wesołe USA ,chłopie zwolnij.Twoja armia lądowa/USA/ To taki Kuzniecow,nie macie nic swojego bo Abrams to 70% Leo2 wszystko to licencje.Macie flotę i lotnictwo i nic po za tem.Na ruskich to za mało.Na Polskę wystarczy.Mnie co ma Rosja czy USA to nie interesuje mnie interesują problemy Polski a nie USA.

  1. WESOŁE USA

   Armia lądowa USA jest o wiele większa od rosyjskiej i co najważniejsze o wiele lepiej wyposażona ( ruscy mają tylko onuce i walonki ) i pamiętaj drogi 45, że armia USA jest zawsze wesoła, w przeciwieństwie do ruskiej armii, która to nie ma powodów do śmiechu.

 2. olgino wesołe

  WESOŁE USA - Majkell.s ameryka składa się i z tej ciemnej strony mocy ? Zbrodnie , podsłuch , inwigilacja , strach , mieszkanie w przyczepie , wrogość wobec drugiego , domki tekturowe , itd. można i mnożyć ich upadki poniżej pasa . coś w sobie maja tylko pokaż choć raz CO ? jak chcesz - propaganda dobra rzecz !

 3. olgino

  Jak to dobrze że już nie płynie na morze śródziemne , bo inaczej jankesi by musieli uciekać swoimi ze złomowanymi kajakami ( lotniskowce) . Które mają wartość dla chin jako surowiec dla hut ?

  1. Kosmit

   Które? Wszystkie okręty mają jakąś tam wartość jako surowiec dla hut. Lotniskowce mają szczególną, bo to jest 65 tysięcy ton żelastwa. Mam nadzieję, że zaspokoiłem twoją ciekawość.

 4. sd

  Chińczycy już jeden ruski "lotniskowiec" przerobili na centrum rozrywki. Ten pewnie też by przyjęli. Na jakiś cyrk czy inny kabaret nadawałby się jak znalazł...

  1. Kosmit

   Na park rozrywki przerobili "Mińsk" klasy "Kijów". "Wariaga", bliźniaka "Kuzniecowa" przerobili na "Liaoninga" i jest on obecnie używany przez Marynarkę Wojenną Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chińskiej Republiki Ludowej (wybacz, nie ja tą nazwę wymyśliłem;). Może nie jest to konstrukcja ze światowej ekstraklasy, ale bezużyteczny też na pewno nie jest. Tak nawiasem, inny okręt klasy "Kijów" Rosjanie przebudowali i sprzedali Hindusom ( bodajże INS "Vikramanditya" - nazwy nie jestem pewien), choć nie obyło się bez "przejściowych problemów" technicznych, przechodzących z roku na rok.

 5. 45

  Panowie wymagają od Rosji za dużo.Jeśli Kuzniecow popłynie to nie przeciw USA a dla podniesienia patriotyzmu w Rosji.Putin jest prezydentem Rosji i wszystkie jego działania należy rozpatrywać od tego stwierdzenia.To że nie działają systemy rozpoznania łacznosci czy lądowania to bzdura.Gdyby to była prawda okręt ten nigdy nie opuścił by portu.To okręt pokazowy dla floty rosyjskiej wg mnie trzymany jest tylko w celach propagandowych i szkoleniowych.Chodzi Rosji o utrzymanie lotnictwa morskiego jako takiego.Dla Rosji flota to niski priorytet,wystarczy popatrzeć na mapę.To jest moje prywatne zdanie.

 6. Kosmit

  Amerykanie bombardują cele w Syrii z lotniskowców - Rosja też musi, inaczej się udusi. A to, że Kuzniecow ma na pokładzie prawie pięć razy mniej samolotów, niż Nimitz (15 wobec 70+), które mogą zabierać mniej bomb, niż amerykańskie (pokład lotniczy w konfiguracji STOBAR nie służy startom obładowanych maszyn, trzeba je przed startem odciążyć), oraz sam stan techniczny Kuzniecowa (kilkakrotnie trzeba już było go odholować do bazy, bo się psuł na morzu), to nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, że Rosja musi pokazać, że w niczym USA nie ustępuje, nawet w operowaniu grupami bojowymi lotniskowców w liczbie pojedynczej. To jest miś na miarę ich możliwości i to nie jest ich ostatnie słowo! Tak to wygląda na pierwszy rzut oka. A na drugi - to jest doskonała możliwość przećwiczenia współdziałania lotnictwa morskiego z siłami powietrznymi w warunkach bojowych. Doliczmy do tego pozostałe okręty Rosyjskie w rejonie, np. krążownik Moskwa, naziemne systemy OP i pociski przeciwokrętowe, które też podobno w Syrii są. Rosjanie mają unikalną możliwość przećwiczenia połączonej walki systemów naziemnych, powietrznych i morskich przeciw amerykańskiej grupie lotniskowca - ataki na lotniskowce przy użyciu bombowców strategicznych już ćwiczyli, więc czemu nie pójść dalej? Oczywiście o ile Kuzniecow znowu się nie popsuje, a piloci nie pozabijają się lądując bez działającego naprowadzania.

  1. WESOŁE USA

   Tak właśnie jest, kiedy biedny ( rosja) chce dorównać bogatemu ( USA), to tak, jak biedny chciałby dorównać Bil Gates'owi heh.

 7. 45

  To nie jest lotniskowiec,to jest okręt lotniczy.On nie ma katapult a tylko pokład kończacy się brytyjskim wynalazkiem czyli skocznią.Jako taki to tylko oręż propagandowa i w takim celu Rosja go chce wysłac.Jako propagandowa równowaga dla USA.Jedynymi prawdziwymi lotniskowcami dysponuje USA.Nawet francuski z uwagi na wielkość i wynikające z niej ograniczenia trudno nazwać lotniskowcem.

  1. WESOŁE USA

   Zeczywiscie tylko USA posiadają lotniskowce z prawdziwego zdarzenia, no chociaż raz drogi 45 napisałeś coś mądrego..........jeszcze trochę i może zrozumiesz ,że USA jest jednak krajem ,pod każdym względem lepszym niż Rosja.

 8. myslacy

  Wy macie jakąś fobię na temat Kuzniecowa - ja wiem że to fajny temat aby dowalić Rosji jak nie ma już innego - zostaje nieśmiertelny Kuzniecow - zawsze można się pośmiać i powyszydzać. Bo z reszty to nie ma za bardzo z czego - sankcje nie działają, armię rozbudowują, technologię rozwijają, Krymu nie oddali, ropa nie kosztuje 10 dolarów/baryłkę; dolar nie kosztuje 100 rubli, rezerwy walutowe urosły, kosmodrom oddali, okręty nowe wodują, turbiny w śmigłowcach zastąpili własnymi, w okrętach też im się udało - więc co zostaje - pośmiać się z Kuzniecowa - a już wszyscy wiedzą co Rosjanie zrobili, co zainstalowali itp - a prawda jest taka że nikt nie wie co zrobili, co zainstalowali, jaki mają radar, jaki system naprowadzania, jakie uzbrojenie - ale pośmiać się można. A z nowego procesora z wbudowanym modułem graficznym i programowalną zmianą częstotliwości taktowania zegara - też napisaliście, a zamówieniach na 140 Mi-28N do 2020 r też napisaliście, o nowym samolocie szerokokadłubowym który będzie budowany wspólnie z Chińczykami i ciężkim śmigłowcu na rozwój i budowę którego podpisano umowy też napiszecie? no i dalej - możecie się śmiać po pachy.

  1. tak tylko...

   Uczestniku forum nieustannie promującym rosyjski punkt widzenia i nie odnajdującym w sobie dostatecznej odwagi, by przedstawić motywację do wykonywania tej czynności. Zdajesz sobie sprawę, iż promowanie w Polsce państwa, które atakuje sąsiada i zbrojnie przesuwa granice jest dość dziwną postawą? Czy możesz mi wykazać, iż istnienie silnej Rosji leży w interesie Polski?

 9. E[p]

  Zalosni sa ci wszyscy Polacy co szydza z rosyjskiego lotniskowca podczas gdy polska flota oraz tempo i metody jej rozwoju sa lekko mowiac beznadziejne. Zrobcie porzadek u siebie potem mozecie sie smiac z tych co radza sobie gorzej. Akurat dzisiaj najgorzej radzimy sobie my. Widzac postawe wielu osob ktore 7dni w tyg przez 24h mysla tylko o Rosji (czy jakimkolwiek innym panstwie) zamiast myslec jak polepszyc tragiczny przemysl Polski podejrzewam ze mamy marme szanse na rozwoj. Tak sie jednak sklada ze za upadek polskiego przemyslu sa odpowiedzialni Polacy a tymi ktorzy beda za to placic surowa cene beda rowniez Polacy.

  1. Kostia

   Polska nie udaje mocarstwo, wiec siłą rzeczy nie jest żałosna jak Rosja.

  2. Marek

   Żałosne mój Drogi przyjacielu jest państwo będące kiedyś mocarstwem, które mając ogromne zasoby ludzkie i surowcowe, oraz to, z czego dało się ograbić swoich satelitów (a było tego niemało), do końca swoich dni nie potrafiło zbudować porządnego lotniskowca. Jeszcze bardziej żałosne jest to, że spadkobiercy tego państwa nie potrafią ze swojej historii wyciągnąć żadnych wniosków i zamiast starać się budować własny dobrobyt oparty na gospodarce oraz pokojowej współpracy z sąsiadami, wywijają nad ich głowami maczugą niczym przysłowiowy zbój Madej.

 10. Marek

  Rosjanie milczą na temat opóźnienia, więc być może stan techniczny okrętu jest taki, że szykuje się powtórka z przymusowego "przebazowania" "Siewastopola" tyle, że w drugą stronę?

 11. Marek

  A czy on dopłynie tam o własnych siłach czy na holu ??? :) :) :) Z komina mu kopci strasznie.

  1. Extern

   Pewnie smołę grzeją do uszczelniania poszycia :-). Jak to dobrze że my nie mamy takiego marnego lotniskowca i możemy sobie spokojnie eksploatować nasze 7 korwet rakietowych klasy MEKO wykonanych w naszych nowoczesnych stoczniach i uzbrojonych w nowoczesne rakiety krajowej produkcji.

 12. lol

  Holowników zabrakło?

 13. Kostia

  Równie dobrze mogli by wysłać eskadrę kajaków. Wartość bojowa tego muzeum jest oceniana na 12% w stosunku do lotniskowców amerykańskich.

 14. tyle

  "składającą się z 15 samolotów odrzutowych Su-33, Su-27 i Mig-29" jeśli autor nie widzi nic dziwnego w tym zdaniu to prawdopodobnie powinien skończyć pisać

 15. WESOŁE USA

  Znowu artykuł o tym pływającym złomie, który cudem utrzymuje się na wodzie. Putin pewnie dużo kasy w niego ładuje, ale w sumie to i dobrze bo wyda wszystkie pieniądze na ten "lotniskowiec" i całe rosyjskie siły zbrojne, będzie stanowić tylko ten pływający cud techniki, a z jego pokładu car Putin, będzie przez lornetkę podziwial amerykańskie okręty i lotniskowce.

 16. tak tylko...

  Ciekaw jestem jaki zapas węgla mieści się pod pokładem?

  1. 1andrzej

   Ten"cud" techniki jest opalany drewnem.

 17. Marynat

  Piszecie o tym lotniskowcu tak jakby miał zbombardować bazę Norfolk, ale nie taki jest cel jego misji. Kuzniecow będzie sobie bombardował terrorystów w Syrii, na tyle to on w zupełności wystarczy, a Amerykanie będą się przyglądać i tyle. Rosjanie nie posyłaliby lotniskowca na wojnę z USA, dzisiaj grupy lotniskowca likwiduje się inaczej niż w II wojnie światowej, dzisiaj nie trzeba mieć własnego lotniskowca żeby zatopić wrogi lotniskowiec. Zobaczymy kto osiągnie lepsze wyniki w zwalczaniu dżihadystów - "stara ruska łajba", czy "super-hiper niezniszczalna 6 flota Stanów Niezniszczalnych Ameryki".

  1. edi/Londyn

   Już wiadomo kto osiąga lepsze wyniki co można przeczytać po zabiciu kolejnych 2 dowódców DAESH którzy są wymienieni z imienia i nazwiska. Rosjanie lepiej bombardują WOLNĄ ARMIĘ Syrii,szpitale i szkoły w HAM.

  2. Zawiedziony

   Biorąc pod uwagę postępy jakie się już dokonały to nie liczył bym za wiele na 6 flotę.

  3. Kosmit

   To, co zobaczymy, jest oczywiste. Zobaczymy, jak lotnictwo wojenno-morskiego fłota masakruje całe tabuny dżihadystów. A co naprawdę będzie się działo, to już zupełnie inna kwestia. Tak samo pod Palmyrą widzieliśmy, jak to gieroje-diesantniki walczą z Daesz. Nie zobaczyliśmy natomiast, jak główne siły Daesz wycofały się z miasta w kolumnach zmotoryzowanych, nieniepokojone przez potężne rosyjskie lotnictwo. Rosjanie twierdzą, że też tego nie zauważyli - najwidoczniej akurat Stevie Wonder miał dyżur w stanowisku dowodzenia. Jakoś raczkujące lotnictwo irackie nie miało problemu z szatkowaniem takich kolumn, usiłujących wyrwać się z upadającej Faludży. A Rosjanie pod Palmyrą nawet ich nie zauważyli. Tak samo dziwnym trafem przestali wspierać kurdyjskie YPG, gdy tylko Kurdowie zaczęli za bardzo naciskać dżihadystów. Proponuję sobie przypomnieć, ile krzyku było w rosyjskich mediach, gdy tylko miało miejsce kilka misji wsparcia dla YPG. A teraz cichutko - bo wsparciem zajmują się Amerykanie, tak, jak robili to od roku. Tak, że nie pytaj, co zobaczymy w mediach i oświadczeniach rosyjskiego dowództwa, bo jest to zupełnie oczywiste - zobaczymy Stalingrad, Kursk i Operację Bagration w jednym. A co naprawdę będzie się działo?

 18. Wojtekus

  Do Krymu już nie daleko. 2017 zapowiada się interesujaco.

 19. zeed

  Będzie wojna, wągiel do wioski przywieźli...

 20. fx

  Czyli Rosjanie będą grać w rosyjską ruletkę albo się uda albo nie.

 21. olo

  Co będą odtwarzać HISTORYCZNĄ REKONSTRUKCJĘ ?

 22. lis

  co już się zepsuł ale złom :D

 23. foka

  Grupa rekonstrukcyjna a nie realna siła bojowa...

Reklama