Reklama

Geopolityka

Kumoch: Polska konsultuje z sojusznikami uruchomienie art. 4 traktatu o NATO

Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana/Twitter
Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana/Twitter

Jesteśmy zainteresowani konsultacjami na podstawie art. 4 traktatu o NATO, trwają rozmowy z sojusznikami, czy wykorzystać ten artykuł; decyzja zostanie podjęta wspólnie – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

"Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani, natomiast aby coś takiego się odbyło, to jeszcze należy wypracować pewien modus tego i pewien końcowy produkt" – powiedział w poniedziałek prezydencki minister, pytany o perspektywy uruchomienia art. 4 Traktatu północnoatlantyckiego.

Kumoch podkreślił, że "na razie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, to nie jest wojna polsko-białoruska". Zaapelował o "spokój w relacjonowaniu tych wydarzeń". "Oczywiście jesteśmy gotowi na bardzo wiele scenariuszy, dlatego nasze konsultacje z sojusznikami odbywają się non stop" - mówił minister.

Odnosząc się do art. 4 zauważył, że "to jest taka broń, której się używa, kiedy dzieje się troszkę więcej niż teraz". "Trwają konsultacje z sojusznikami" - powiedział Kumoch. Podkreślił, że decyzja "kiedy zostanie uruchomiony artykuł 4, zostanie podjęta wspólnie".

Poinformował, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentami państw bałtyckich. Zapowiedział, że "jeżeli sytuacja będzie spokojna”, prezydent uda się we wtorek do Macedonii i Czarnogóry, a głównym tematem wizyty ma być poinformowanie tych sojuszników, "którzy również mogą paść ofiarą działań hybrydowych", o sytuacji na polsko- białoruskiej granicy.

Zgodnie z art. 4 traktatu powołującego NATO - "Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wraz z premierami Litwy i Łotwy rozważa uruchomienie art. 4. Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel wyraził w poniedziałek przekonanie, że "w pierwszej kolejności musimy zadbać o siebie najbardziej, jak to jest możliwe, a nie liczyć wyłącznie na sojuszników". Podkreślił, że nie ma wątpliwości, co do intencji sprzymierzonych. Odwołanie się do art. 4 zasugerował przed tygodniem przewodniczący PO Donald Tusk.

W poniedziałek władze poinformowały o migrantach gromadzących się przy zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. Kilka tysięcy osób miało udać się na przejście pod nadzorem białoruskich służb.

Straż Graniczna odnotowała ostatniej doby 118 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wobec 39 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma zostać ustawiony płot z drutem kolczastym i elektronicznymi systemami nadzoru.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Zbigniew

    Zdumiewa bezczynność polskich służb specjalnych. Mamy komandosów, ale nie są oni w stanie zgarnąć choćby jednego z agresorów nas atakujących! Dlaczego nie potrafią wyłuskać przywódców agresywnej żuli?

  2. hihi

    Boją się tych konsultacji na podstawie art. 4 z sojusznikami jak diabeł święconej wody. Podejrzewam ,że obawy polskiego rządu wynikają z kwestii ,że leciutko prawo międzynarodowe łamią. Ot chociażby wypychając migranta na Białoruś ,który krzyczy ,że chce ochrony międzynarodowej w Polsce. Taki wniosek migranta ,z tego co wiem, należy przyjąć .A migrant ma prawo poczekać na rozstrzygnięcie jego wniosku w ośrodku dla azylantów. Tego zapewne chce polska władza uniknąć. Stąd będą rozważać i odsuwać zastosowanie art 4 jak długo będzie można.

    1. Box123

      Należy przyjąć jak jest składany na przejściu granicznym, a nie jak rozwala ogrodzenie w środku lasu. Dobrze, że nie realizowali jeszcze art 4, bo nie można od razu wystrzelać się z całej amunicji. Te artykuły dotyczą jednak agresji militarnej, a nie ataku imigrantów na granice. Jednak po takich zdarzeniach jak dzisiaj zbliżamy się do momentu kiedy będzie można to zrobić

    2. obserwator

      Masz rację z tymi wnioskami, ale nie do końca. Każdy emigrant ma prawo złożyć tski wniosek w ambasadzie Zachodniego państwa w jego własnym kraju lub jeżeli znajduje się w tej chwili w Białorusi, to taki wniosek może złożyć w Minsku np. w ambasadzie Niemiec czy Francji i tam oczekiwać na decyzję w spokoju i bez rozrobienia .

  3. obserwator

    To tak będziemy się wspólnie głęboko niepokoili przez kolejne pół roku . Jak nie potraficie sobie poradzić na granicy tylko z takim problemem , to co będzie jak w przyszłości wybuchnie wojna lub atak hybrydowy jak w Dombasie . Przecież Putin z Ławrowem śmieją się z Was do rozpuchu .

  4. wiarus

    Konsultacje to jeszcze nie mobilizacja, a na pewno nie otwarcie ognia, ale powinno to dać do myślenia Łukaszence i Putinowi.

    1. Hah

      Już widzę jak się boją :D Ale następnym krokiem będzie mazanie kredą po chodnikach, wtedy na pewno posrają się ze strachu :>

    2. Hah

      Już widzę jak się boją :D Ale następnym krokiem będzie mazanie kredą po chodnikach, wtedy na pewno posrają się ze strachu :>

  5. joannawie

    Ha ha ha ha !! -- Konsultujemy uruchomienie artykułu, który uruchomi konsultacje z partnerami z NATO, którzy wyrażą zaniepokojenie albo nawet oburzenie i pójdą na grilla. Fantastyczne.

  6. Misio

    Dobrze mieć to uzgodnione z Litwą, Estonią i Łotwą, ale generalnie dopóki nie ma zbrojnej interwencji żołnierzy ZBiR to chyba nie ma potrzeby wzywać posiłków na grupe nieuzbrojonych cywilów ?

    1. BUBA

      jesli żołnierze ZBiR sie pojawia to bedzie juz za pozno ... patrz Krym - Ukraina - Donbas ...

    2. Tropiciel

      Znienacka to one tak się nie pojawią. Po kryjomu to można najwyżej jakieś lekkie siły przesunąć. Przesunięcie większych sił rosyjskich pod Naszą granice to jednak większa operacja logistyczna.

    3. Jurek

      Pora sprawdzić czy nord stream jest szczelny.

Reklama