Reklama

Geopolityka

Kulturowe i polityczne skutki Państwa Islamskiego. Rozmowy w Sejmie

Fot. Dr Magdalena El Ghamari
Fot. Dr Magdalena El Ghamari

W Sejmie RP odbyła się konferencja zatytułowana: „Kulturowe i polityczne skutki Państwa Islamskiego”, obejmująca szeroko rozumiane kwestie związane z ekspansją Daesh. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, jak również Dr Magdalena El Ghamari, reprezentująca Defence24.pl.

Ekstremiści z tzw. Państwa Islamskiego prowadzą w sposób ciągły szeroko zakrojone działania propagandowe oraz szereg operacji militarnych. W walce z ISIS uczestniczy prawie 40 krajów. Na podstawie danych USA, do tej pory koalicja dokonała ponad 10 900 nalotów. Poza Stanami Zjednoczonymi pozycje Daesh bombardują (bądź wykonywały uderzenia) m.in. Dania, Holandia, Francja, Australia, Belgia oraz Jordania. Niemcy zaś wspierają koalicję dostawami broni dla Kurdów w północnym Iraku i szkoleniami oraz lotami rozpoznawczymi. 

W związku z zagrożeniem ze strony terrorystów, w sobotę 19 marca w Sejmie RP odbyła się konferencja zatytułowana: „Kulturowe i polityczne skutki Państwa Islamskiego”. Wśród prelegentów znaleźli się miedzy innymi dr Idris Mayya, chargé d’Affaires a.i. w Ambasadzie Syryjskiej Republiki Arabskiej w Warszawie i specjaliści: dr Monika G. Bartoszewicz, dr Magdalena El – Ghamari (reprezentująca Defence24.pl) oraz Sławomir Ozdyk z Berlina.

Transmisja online konferencji jest dostępna na stronach Sejmu.

Tematyka konferencji koncentrowała się głównie na diagnozie problemu ISIS, kulturowych zmianach obecnych w Europie Zachodniej jak i dalszej eskalacji zagrożeń związanych z tzw. Państwem Islamskim. Ważną kwestią w dyskusji stała się również sytuacja migracyjna oraz zmiany jakie dotykają nasz kontynent z uwagi na rosnącą grupę muzułmanów wśród mieszkańców. Eksperci zastanawiali się też nad społecznymi i militarnymi aspektami prowadzenia operacji w celu ograniczenia ekspansji tzw. Państwa Islamskiego.

Celem ISIS jest budowa kalifatu, opartego na surowym prawie szariatu oraz wprowadzeniu swoich zasad w rejonach, które pozostają pod jego władzą. Obecnie teren obejmuje obszary Iraku, Syrii, Afganistanu, a także niektóre rejony w Afryce Północnej (głównie Libii). Ekstremiści korzystają ciągle na chaosie obecnym w państwach arabskich po upadku reżimów wojskowych. Ponadto niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz Afryce Północnej pozwala im budować „podwaliny” swojego państwa. 

Dr Magdalena El Ghamari

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. sdfs

    Czy nasze Polskie granice są już zabezpieczone ??

    1. Zwiad WOP

      Czy nasze Polskie granice są już zabezpieczone ?? A o jakie pytasz ? zewnętrzna, na którą mamy wpływ a więc: z Ukrainą i Rosją, raczej TAK wewnętrzne, NIE i nie będą, bo nie ma na to ani możliwości ani środków

  2. nikt2

    Na "adnovumteam" , czyli "prawda zawsze zwyciężą" obiecali relacje poszczególnych wystąpień prelegentów.....

Reklama