Reklama

Geopolityka

Koreańska "wojna śmieciowa" się zaostrza

Korea Północna przeprowadziła kolejny atak hakerski. Celem półprzewodniki
Korea Północna przeprowadziła kolejny atak hakerski. Celem półprzewodniki
Autor. Thomas Evans/Unsplash

Korea Południowa planuje wznowić propagandowe transmisje przez głośniki skierowane w stronę Korei Północnej. Decyzja jest odpowiedzią na prowokacje Pjongjangu, który wysłał balony z odpadami w kierunku południowej części półwyspu. W przeszłości transmisje komunikatów przy granicy były postrzegane przez Pjongjang jako akt wojny, a Korea Północna wielokrotnie groziła zniszczeniem głośników.

W odpowiedzi na ostatnie działania Pjongjangu, które obejmowały wysyłanie balonów z odpadami do Korei Południowej Seul ogłosił wznowienie transmisji propagandowych przez głośniki. Południowokoreańskie władze poinformowały, że torby zawierały „brudne odpady i śmieci”, które są obecnie analizowane przez odpowiednie służby. Nie znaleziono żadnych niebezpiecznych materiałów, jednak władze ostrzegły społeczeństwo, aby nie dotykało balonów i zgłaszało wszelkie przypadki najbliższej jednostce wojskowej lub policji.

Czytaj też

Kampania śmieciowych balonów nie jest nowym zjawiskiem. W 2016 roku, Korea Północna wysyłała balony na południe, zawierające papier toaletowy, niedopałki papierosów i śmieci. Policja w Seulu opisała je wtedy jako „niebezpieczne substancje biochemiczne”.

Południowokoreańscy aktywiści również wysyłali balony do północnej części półwyspu z ulotkami krytykującymi Kim Dzong Una, dolarami i pendrive’ami z teledyskami K-pop, które są zakazane w Korei Północnej. Parlament Korei Południowej uchwalił w grudniu 2020 roku ustawę, która kryminalizuje wysyłanie anty-pjongjańskich ulotek. Krytycy tej decyzji podnoszą obawy dotyczące wolności słowa i praw człowieka.

Reklama

Transmisje propagandowe rozpoczęły się w 1963 roku i trwały z przerwami aż do 2018 roku. Zostały wtedy przerwane na mocy Deklaracji Panmundżom w ramach działań na rzecz złagodzenia napięć. Głośniki nadawały różnorodne treści, od wiadomości i informacji o demokracji, przez prognozy pogody, po muzykę K-pop.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. Nordx

  Wierzyć się nie chce, że to wszystko sprawia dorosłych ludzi...

 2. szczebelek

  To już wiemy jak odesłać naszym niemieckim sojusznikom śmieci, które przywozili do nas tirami 🤣🤣🤣

  1. MiP

   Tylko że te śmieci wwozili do naszego kraju Polacy którzy brali kasę za utylizację i znikali a później płonęło jedno dzikie wysypisko za drugim.Przez ostatnie lata to mieliśmy tego multum

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Wyraźna komunikacja strategiczna Północnej Korei: "W każdej chwili możemy zmienić niegroźne odpady w odpady radioaktywne, toksyczne chemiczne, lub bojowe biologiczne." Lekcja dla Polski - musi być system real-time, sieciocentryczny, który kontroluje strefę przeciwnika daleko w głąb. I drugi człon - drony z efektorami - np. z wyrzutniami siatkowymi - do przechwytywania takich balonów czy dronów. Oczywiście jak zwykle MON będzie głuchy jak pień i jak zwykle obudzi się jak małe dziecko we mgle - jak będzie po pierwszych aktach i ofiarach takiej wojny hybrydowej. Docelowo w wersji PREWENCYJNEJ [a nie po przekroczeniu granicy] na granicy winna być cała linia generatorów mikrofalowych np. na dronach = które by unieszkodliwiały balony i drony - PRZED przekroczeniem granicy.

 4. Monkey

  Jedna wielka dziecinada. O ile oczywiście nie przesyłają sobie nawzajem np, dżumy, wąglika, covid itp.

Reklama