Geopolityka
Korea Północna rozwija broń rakietową
Korea Północna rozwija instytucje badań nad bronią rakietową, ale nie wykryto oznak działalności ośrodka testów nuklearnych w Punggje-ri ani wyłączonego reaktora do produkcji plutonu w Jongbjon – ogłosiło w środę południowokoreańskie ministerstwo obrony.
Takie ustalenia znalazły się w sprawozdaniu przedstawionym przez resort na briefingu parlamentarnej komisji ds. obrony w Seulu – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.
W ośrodku jądrowym w Punggje-ri „nie odnotowano szczególnych ruchów” od 24 maja 2018 roku, gdy został on zamknięty. Natomiast praca 5-megawatowego reaktora nuklearnego w Jongbjon, z którego Korea Płn. czerpała większość swojego plutonu klasy wojskowej, jest „od dawna wstrzymana” – oceniło ministerstwo.
W sprawozdaniu zaznaczono jednak, że Korea Północna „rozszerzała ośrodki badań i rozwoju rakiet”. Od 2019 roku reżim zaprezentował nowe rodzaje pocisków balistycznych, w tym wystrzeliwanych z okrętów podwodnych – podkreślił resort obrony w Seulu.
Korea Południowa bacznie obserwuje ruchy wojsk Korei Północnej i utrzymuje stan gotowości – zapewniło ministerstwo, zapowiadając podjęcie stanowczych środków w przypadku ewentualnych prowokacji ze strony Pjongjangu.
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zapowiedział w styczniu, podczas zjazdu rządzącej partii, dalsze zbrojenia jądrowe i rozwój zdolności bojowych armii. „Musimy dalej wzmacniać odstraszanie nuklearne, a jednocześnie kontynuować starania na rzecz budowy najpotężniejszej siły militarnej” – oświadczył, cytowany przez oficjalną agencję prasową KCNA.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie