W Żaganiu rozpoczęły się zawody klas mundurowych, w których bierze udział ponad 1000 uczniów z 24 klas mundurowych reprezentujących wszystkie województwa kraju.
Jak informuje mjr Artur Pinkowski, rywalizacja podczas odbywającego się w Żaganiu III Centralnego Zlotu Klas Mundurowych odbywa się według ściśle określonych zasad. Zespoły zostały podzielone na trzy grupy po osiem zespołów każda. Przed uczestnikami zlotu, począwszy od pierwszego dnia, staje wiele wyzwań. Każda klasa codziennie w zależności od przydzielonego numeru startowego wykonuje swoje zadania.
Jednym z bloków zadaniowych jest wykonanie zadań na strzelnicy. Uczniowie strzelają z krótkiej i długiej broni pneumatycznej. Ponadto na strzelnicy uczestnicy mogą zapoznać się z różnego rodzaju sprzętem strzeleckim, są to repliki broni ASG, karabinki do strzelania z markerów paintball i różnego rodzaju broń pneumatyczna. Tu także wykorzystując symulatory broni strzeleckiej, zapoznają się z umiejętnościami typowo żołnierskimi, takimi jak: przyjmowanie właściwej postawy strzeleckiej, czy umiejętnościami celowania. Ponadto na uczniów czeka również konkurencja rzutu granatem ćwiczebnym.
Prócz tego jednym z punktów nauczania jest pokaz działania patrolu saperskiego. Przygotowano ścieżkę saperską pełną ukrytych atrap min i niewybuchów. Wykorzystując wykrywacze min i macki saperskie, młodzież miała za zadanie rozminowanie odcinka terenu i wykonanie przejścia dla pododdziału. Obok saperów z 23 pułku artylerii, specjalistyczne wyposażenie prezentują także żołnierze Żandarmerii Wojskowej z Żagania, a ratownicy medyczni uczą udzielania pierwszej pomocy.
Przez cały okres pobytu uczniów prezentowany jest także ciężki sprzęt bojowy, będący na wyposażeniu żołnierzy Czarnej Dywizji. Uczniowie mają doskonałą sposobność m.in. do zapoznania się z czołgami Leopard 2A4 i 2A5, KTO Rosomak, czy wyrzutnią Langusta i armatohaubica AH-152 Dana. Barwnie o maskotce lubuskich pancerniaków, legendarnym czołgu T-34 Rudym o numerze taktycznym 102 opowiada Marek Łazarz, prezes Stowarzyszenia Stowarzyszenie Klub Pancernych. Równolegle uczniowie zapoznają się z tradycjami i współczesnością Czarnej Dywizji.
Dla uczniów przygotowana jest również konkurencja marszobiegu, sprawdzająca przygotowanie oraz ich umiejętności. Podczas biegu, piętnastoosobowe uczniowskie drużyny, na ośmiokilometrowej pętli muszą wykonać przygotowane wcześniej zadania. Każda z drużyn realizuje pięć zadań jak choćby ewakuacja rannego na odcinku 30 metrów, czy rzut grantem ćwiczebnym. O wyniku drużyny stanowić będzie również czas osiągnięty podczas przepychania pięciotonowego pojazdu na wyznaczonej odległości, a także przenoszenie ciężkich skrzynek z amunicją. Zmęczeni biegiem zawodnicy muszą również uspokoić oddech i wykazać się hartem oraz umiejętnością skupienia i wykonać strzelanie z broni pneumatycznej.
Każda z drużyn prezentuje ponadto umiejętności z zakresu musztry i piosenki marszowej. Prócz tego zespoły przedstawiają swoje szkoły oraz środowisko z którego się wywodzą, miasto i region. Jednocześnie każdego popołudnia na uczestników zlotu czekają występy artystyczne i wspólne spotkania.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie