Reklama

Geopolityka

Japonia wyda miliardy na wojska USA. Jest porozumienie

Fot. Petty Officer 2nd Class Markus Castaneda, www.dvidshub.net, domena publiczna
Fot. Petty Officer 2nd Class Markus Castaneda, www.dvidshub.net, domena publiczna

Władze Japonii i USA uzgodniły, że ponoszona przez Tokio część kosztu utrzymania stacjonujących w Japonii wojsk amerykańskich pozostanie w roku finansowym 2021 na podobnym poziomie, jak wcześniej – oświadczył w środę szef japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi.

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem Japonia zapłaci za utrzymanie ok. 55 tys. stacjonujących na jej terytorium amerykańskich żołnierzy mniej więcej 200 mld jenów (1,91 mld USD) w roku finansowym rozpoczynającym się w kwietniu – powiedział Motegi.

Oba rządy mają wkrótce podpisać umowę, tak aby japoński parlament mógł ją ratyfikować przed końcem marca – pisze Kyodo.

Poprzednia umowa w sprawie podziału kosztów obowiązuje od pięciu lat i wygasa w przyszłym miesiącu. Negocjacje nad nowym porozumieniem toczyły się na szczeblu roboczym od listopada 2020 roku, a Japonia zabiegała, by jej udział pozostał na podobnym poziomie.

Kyodo podkreśla, że rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się, gdy prezydentem USA był jeszcze Republikanin Donald Trump, który wielokrotnie krytykował sojuszników za niewystarczające jego zdaniem wkłady finansowe i naciskał nie tylko na Tokio, ale również na Seul, by znacznie zwiększyły swój udział w kosztach obrony.

Demokrata Joe Biden, który w styczniu zastąpił Donalda Trumpa w Białym Domu, zapowiedział, że jednym z jego priorytetów będzie odbudowa relacji USA z sojusznikami. Według Kyodo również on może jednak zażądać od Japonii zwiększenia wkładu w utrzymanie wojsk w negocjacjach nad następną umową na rok finansowy 2022, w ramach wspólnej odpowiedzi na rosnącą potęgę militarną Chin.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze