Konferencja „NATO. The Enduring Alliance 2016” służy przedstawieniu opinii publicznej m.in. informacji na temat priorytetów związanych ze wzmacnianiem bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej, w tym szczególności Polski oraz państw bałtyckich. Wydarzenie wpisuje się w oficjalny cykl debat eksperckich przed szczytem NATO w Warszawie (8-9 lipca 2016 roku), jak również w tegoroczne obchody 25-lecia powstania Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz 25-lecia podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o Przyjaznej Współpracy i Dobrym Sąsiedztwie. Ma także na celu omówienie najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed państwami członkowskimi Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i obrony w najbliższych latach.
W trakcie konferencji dyskutowana będzie m.in. rola NATO i UE we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytania o możliwość spójnego działania obu organizacji na rzecz na rzecz umacniania fundamentów bezpieczeństwa militarnego i pozamilitarnego, rolę Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji czy Rosji w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego. Dyskusja ma też dotyczyć kształtowania się stanowiska Polski w wymiarze polityki bezpieczeństwa i nowych wyzwań w przyszłości, wpływu wyborów prezydenckich w USA i wyniku referendum w Wielkiej Brytanii na kształtowanie bezpieczeństwa w NATO i UE oraz stosunków transatlantyckich zwłaszcza w odniesieniu do Europy Środkowej i Wschodniej.
Jak wskazują organizatorzy, konferencja „NATO. The Enduring Alliance 2016” podobnie jak szczyt Sojuszu w Warszawie (8-9 lipca 2016) przypada na okres podwyższonych zagrożeń o charakterze regionalnym i międzynarodowym m.in. w kontekście trwającej wojny hybrydowej Rosji wobec Ukrainy, zwalczania Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie i Afryce oraz międzynarodowego terroryzmu. Wiąże się to również z nierozwiązanym problemem „exodusu” ludności z ogarniętych konfliktami terytoriów, jak m.in. z Syrii, Iraku, Libii i Afganistanu oraz upadających państw, takich jak Jemen czy Somalia. Rolą NATO, UE i ONZ, w tym państw członkowskich jest zwiększenie poziomu solidarności i odpowiedzialności za rozwiązywanie powyższych kryzysów międzynarodowych.
Konferencja „NATO. The Enduring Alliance 2016” służy przede wszystkim wymianie poglądów ekspertów zajmujących się polityką bezpieczeństwa i obrony. Jest to także platforma do budowania i rozwijania kontaktów eksperckich między instytucjami o charakterze rządowym i pozarządowym z Polski oraz z zagranicy.
Uczestnicy konferencji otrzymają raport Prof. dr Juliana Lindleya-Frencha, Wiceprezydenta Stowarzyszenia Traktatu Północnoatlantyckiego pt. „Twenty Vital Defence Planning and Related Questions the NATO Warsaw Summit should address, but will probably not”. Publikacja konferencyjna będzie także dostępna na stronie internetowej Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz partnerów medialnych w dniu konferencji.
Mariusz Kordowski, Dyrektor Programów Militarnych z Narodowego Centrum Badań Studiów Strategicznych przedstawi opinię na temat znaczenia obrony terytorialnej dla poszczególnych państw członkowskich NATO w świetle realizowanej koncepcji m.in. w Polsce.
Podczas konferencji odbędzie się prezentacja filmów promujących szczyt NATO w Warszawie i siły sojuszniczych państw członkowskich Sojuszu, które zostały udostępnione przez Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego i studio Military Productions Mikkel Lønsbo Pedersen w Danii.
Konferencja będzie transmitowana na stronie internetowej Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Defence24.pl. Wszelkie informacje o wydarzeniu będzie można znaleźć również na stronie internetowej: Polskiego Radia S.A., TVP INFO, Polskiej Agencji Prasowej, Rzeczpospolita, The Warsaw Voice, New Eastern Europe i Para Bellum – Niezależny Magazyn Strategiczny.
Partnerami medialnymi konferencji są: Polskie Radio S.A., TVP Info, Polska Agencja Prasowa, Rzeczpospolita, Deutsche Welle, Defence24.pl, The Warsaw Voice, The New Eastern Europe i Parra Bellum- Niezależny Magazyn Strategiczny.
Koordynatorem i inicjatorem projektu jest Grzegorz Szewczyk z ramienia Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (e-mail: [email protected], tel. 22-338-62-71 )
jaan
Sojusz NATO to pewnego rodzaju umowa międzynarodowa. Już Rosja dobrze wie jak naciskać społeczeństwa demokratyczne by ostatecznie państwa "wypisały się" z tego paktu. Jak łatwo wyjść z tak silnego związku jakim jest UE pokazała demokracja w Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję że politycy to sobie już uświadomili.