Reklama

Geopolityka

Jak przebiega pucz? Płonące śmigłowce, nalot na Woroneż i kolumny wojska

wojska rządowe zniszczyły skład paliwa w Woroneżu. Mat. nagrywany przez cywilów
wojska rządowe zniszczyły skład paliwa w Woroneżu. Mat. nagrywany przez cywilów
Autor. twitter/wartranslated

Grupa Wagnera miała strącić trzy rosyjskie śmigłowce służące w wojskach rządowych. Wojska Putina póki co atakują puczystów z powietrza. W Internecie pojawia się coraz więcej nagrań dotyczących buntu wagnerowców. Walki oznaczają de facto wojnę domową.

Reklama

Grupa Wagnera jak dotąd miała zestrzelić 2 Mi-8 oraz jeden Mi-35, należące do rosyjskiego wojska. Z dostępnych materiałów wynika, że w odpowiedzi ostrzelano kolumnę najemników oraz zniszczono skład paliwa w Woroneżu. Nie do końca wiadomo czy ta ostatnia akcja miała na celu zniszczyć skład, który przejęliby w przyszłości wagnerowcy, czy też ostrzelano go gdy był już pod kontrolą wojsk puczu Prigożyna. Z publikowanych w Internecie materiałów wynika, że na uzbrojeniu Grupy Wagnera są czołgi T-72, pojazdy BMP-2, a kolumnę wagnerowców chroni zestaw Pancyr S-1. Najemnicy mieli także zestrzelić rosyjski samolot (być może transportowy AN-26). Sami przejęli lotniczą wojskową infastrukturę (lotnisko pod Rostowem, być może także pod Woroneżem.

Reklama
Reklama

Po przejęciu wojskowej infrastruktury w Rostowie nad Donem, który jest główną bazą na zapleczu frontu, w ręce wagnerowców musiało wpaść dużo broni i wojennych zapasów. Pojawiła się informacja, że część wagnerowskich wojsk ruszyło na Krasnodar, gdzie podobnie jak w Rostowie znajduje się wojenne centrum zaopatrzenia. Jeśli pucz Prigożyna obejmie w pełni Woroneż i Krasnodar (z Rostowem) oznaczać to będzie, że całe rosyjskie zaplecze logistyczne sił inwazyjnych znajdzie się w rękach Jewgienija Prigożyna. Enklawą logistyczną pod kontrolą wojsk rządowych będzie zaledwie Białoruś i okupowane terytoria Ukrainy.

Z pewnością sukcesem propagandowym Grupy Wagnera i ciosem w reżim Putina jest to, że nie ma dowodów na ataki rosyjskiej ludności wobec najemników. Z kolei na froncie, odezwę z poparciem dla Prigożyna nagrał oddział podający się za kompanię Szturm-Z, czyli oddział straceńczy wykorzystywany do zdobywania miast i umocnionych ukraińskich pozycji.

Reklama

Komentarze (14)

 1. młodygrzyb

  Ale się tu nawypisywali co poniektórzy, a wszystko okazało się szopka na pokaz aby sprowokować ruszenie ukraińskiej ofensywy. No i się ruskim udało.

  1. Chyżwar

   Co im się niby udało?

 2. yakotaki

  Nie wiem jak to wygląda w serwisach wschodnich, ale według zachodnich na sobotę godzina 20:00 (BBC) - Prigożyn zatrzymał swoich żołnierzy 'dla uniknięcia rozlewu krwi' po negocjacjach z... Łukaszenką. Podobno jego żołnierze dostali gwarancje bezpieczeństwa.... Ja ze swej strony sądzę że oznacza to praktycznie koniec puczu, oraz że żadne gwarancje nie dotyczą samego Prigożyna (cokolwiek mu nie nagadał Łukaszenko czy ktokolwiek inny)- facet podpisał na siebie wyrok smierci, ale oczywiście to jego problem nie mój.

  1. Bożydar888

   Mogę się mylić , ale mi to wygląda na jeden wielki blef który miał na celu wciągnięcie Ukraińców w rzucenie wszystkich swoich sił na tereny gdzie wcześniej stacjonował Wagner. Kiedy po kilkunastu godzinach Rosjanie zobaczyli że SZU nie połknęło przynęty, pucz się zakończył.

 3. Darek S.

  Szkoda, że Pirożyna tak szybko wystraszyli. Jakby tak jeszcze kilka dni powojował, byłoby weselej. warto by mu było nawet broni podesłać.

 4. MateuszCh

  Generalnie cieżko to widze.. zmiana Putina na kogokolwiek innego nie zmieni racji stanu - wojna bedzie kontynuowana w mysl zasady tylko zwyciezcy pisza historie. Kazdy inny wynik jest niekozystny. Wagnerowcy bez wsparcia armi tudziez lotnictwa to moga tylko patrzec jak ich bombarduja.

  1. Wuc Naczelny

   Wbrew pozorom wagnerowców na swoim podwórku, ze swoim dowodzeniem i swoim lotnictwem to Eosjanie nie chcą bombardować bo mogliby przypadkiem zatopić sobie kolejny krążownik rakietowy.

 5. Rusmongol

  "Rosja prowadzi wojnę przeciwko samej sobie; nieudane wojny zazwyczaj kończą się tam konfliktami domowymi" - oceniła minister obrony Czech Jana Czernochova

  1. Essex

   No i? A co powiedzial na minister obrony Indii? A Uzbekistanu? Dawaj.....

  2. Rusmongol

   @essex. Mnie interesuje prawda. A to co zacytowałem to prawda historyczna. Chcesz na ten temat polemizować?

 6. GB

  Trzymam kciuki za Putina w sensie ze nie ucieknie z Moskwy tylko będzie się bronił. Owszem , trzymam kciuki takze za Progozina ale tylko wtedy gdy będzie z parę miesięcy szturmował Moskwę, która potym szturmie będzie wyglądała gorzej niż Bachmut, Mariupol itp.

  1. piter4440

   Podobno już uciekł jego samolot samolot był widziany przez chwilę na flightradar w kierunku Petersburga. Potem znikł. Wylecieć mieli też oligarchowie i przedstawiciele rosyjskiej Dumy. Niektórzy podobno w ogóle opuścili rosję.

  2. Igor Aretano

   GB Trzymam kciuki za rosyjską bronią nuklearną. Aby rakiety atomowe nie poleciały do Kijowa. I do Warszawy

  3. Rusmongol

   @igor. Gadasz zgodnie z cieniasami z 4 rzeszy rosyjskiej. Jedyne co im zostało to straszenie atomem. To śmieszny bantustan który zapomina że w Rosji jest tylko moskwa i Petersburg. Niech oni się modlą żeby zachód nie przejął ich tetoryki bo z Rosji nic nie zostanie.

 7. GB

  A i jeszcze Mi-35

 8. GB

  Znany rosyjski portal o lotnictwie podał dzisiejsze straty lotnictwa (znaczy jeszcze dzień się nie skonczył): 3 Mi-8 walki elektronicznej , 1 Mi-8, 1 Ka-52, 1 Ił-18 (określany też jako An-26/Ił-22). Oby więcej takich dni.

 9. GB

  Prigozin zdobył największe miasto w rosyjskiej Specjalnej Operacji Wojskowej. Jest to rosyjskie miasto Rostow nad Donem. Sukces.... hahahahaha

  1. Wania

   Nie ma się co cieszyć. Zdobyli główną bazę logistyczną dla frontu w Ukrainie i za chwilę zdobędą drugą z tysiącami ton sprzętu i uzbrojenia. Wojsko zaczyna przechodzić na ich stronę. Zobaczymy jak zareagują kadyrowcy na widok czołgu. Może się okazać, że będą się bać zaatakować, bo to nie cywile... A główne ich siły dziś w nocy dojadą do Moskwy.

 10. GB

  We wsi Tolowaja w O. Woroneskim znaleziono wrak Ka-52. Ponoć zestrzelili go wagnerowcy. Z dziś mamy 2 Mi-8, 1 Mi-35, 1 An-26/Iłl-22, 1 Ka-52 zestrzelone. Niezly pogrom.

 11. yogin

  Przed rokiem 2022: armia rosyjska jest drugą najsilniejszą na świecie! Rok 2022: armia rosyjska jest drugą najsilniejszą w Ukrainie! Obecnie: armia rosyjska jest drugą najsilniejszą w rosji.... Kacapy wyżynają kacapów, lepiej być nie może.

 12. Igor Aretano

  W całej historii Rosji pucze, rewolucje itp. odnosiły sukcesy tylko wtedy, gdy zaczynały w stolicach. Kiedy bunty zaczęły się gdzieś „na peryferiach”, zakończyły się niepowodzeniem. Zamach stanu Prigożyna nie rozpoczął się w stolicy.

  1. GB

   Wow... Lenin startował z Niemiec

  2. GB

   Dymitr I Samizwaniec zaczynał z Krakowa i został carem Moskwy

  3. TIGER

   Rewolucja Października zaczęła się w Petersburgu

 13. GB

  Poszło info iż 217 pułk powietrznodesantowy gwardii przeszedł na stronę Prigozina. Czołowe jednostki Progozina są 2 godziny jazdy od Moskwy i póki co nie napotykają oporu.

 14. X

  Może by przekazać Prigożce trochę naszych T-72, w tym jego marszu na Moskwę. ;))

Reklama