Reklama

Geopolityka

Izraelskie bombardowanie reaktora w Syrii; Krwawy zamach w Kabulu; Turcja – USA: bez pełnego porozumienia w sprawie Manbidż

FOT. ISRAELI AIR FORCE
FOT. ISRAELI AIR FORCE

Geopolityczne podsumoanie dnia w środę. 

Izraelskie bombardowanie reaktora w Syrii

W środę izraelska armia ujawniła, że w 2007 r. dokonała ataku na reaktor jądrowy w Syrii. Atak miał być ostrzeżeniem dla Iranu w związku z rozwijanym programem nuklearnym. Nalotu dokonały myśliwce F-15 i F-16 we wrześniu 2007 r.

Dowodem przeprowadzenia ataku są zdjęcia zniszczonego reaktora Al-Kubar w regionie Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii. Izraelskie wojsko poinformowało, że obszar, na którym znajdował się reaktor znalazł się pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego po wybuchu wojny w Syrii.


Krwawy zamach w Kabulu

W wyniku zamachu przeprowadzonego w stolicy Afganistanu zginęło co najmniej 29 osób. Do ataku doszło w pobliżu szyickiej świątyni, gdzie wierni świętowali nadejście perskiego nowego roku. Jak poinformował agencja informacyjna Amaq, do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Od udziału w zamachu odcięli się natomiast talibowie.


Turcja – USA: bez pełnego porozumienia w sprawie Manbidż

USA i Turcja nie osiągnęły do tej pory pełnego porozumienia w sprawie syryjskiego miasta Manbidż, gdzie stacjonują amerykańskie wojska. Kwestia przyszłości miasta położonego w pobliżu Aleppo pojawiła się już wcześniej, jednak po zajęciu w niedzielę miasta Afrin przez tureckie siły zbrojne oraz możliwości kontynuacji operacji na dalsze rejony osiągniecie porozumienia stało się kluczowe. Celem jest uzgodnienie, kto po ewentualnym wycofaniu się Kurdów z Manbidż przejmie kontrolę nad regionem.

Reklama

Komentarze (2)

  1. sylwester

    czy zniszczenie reaktora nie mogło doprowadzic do skazenia jak w czarnobylu

    1. wuwuzela

      Atak przeprowadzono kiedy budowa była zaawansowana, ale na tyle wcześnie że nie nastąpiło jeszcze załadowanie reaktora paliwem - tak, by wyrządzić jak największe szkody materialne, ale nie ryzykować katastrofy. Poczytaj anglojęzyczne źródła.

  2. rozczochrany

    Całe szczęści że nie sąsiadujemy z Izraelem, bo podzielili byśmy los Palestyńczyków, Libanu i Syrii.

    1. Myśliciel

      Chyba raczej z Turcją. Narazie z Izraelem nie gryziemy się mocno

Reklama