Reklama

Geopolityka

Izraelski system integracji obrony powietrznej MIC4AD

Integracja danych systemów obrony rakietowej (lewy ekran) i cywilnej kontroli przestrzeni powietrznej (prawy ekran) na stanowisku dowodzenia systemu MIC4AD. Fot. J.Sabak
Integracja danych systemów obrony rakietowej (lewy ekran) i cywilnej kontroli przestrzeni powietrznej (prawy ekran) na stanowisku dowodzenia systemu MIC4AD. Fot. J.Sabak

Koncern Rafael zaprezentował w Kielcach modułowy, zintegrowany system koordynacji i dowodzenia obroną powietrzną MIC4AD. Jedną z ciekawych możliwości tego izraelskiego rozwiązania jest możliwość wymiany informacji z cywilną siecią kierowania ruchem lotniczym. Pozwoliłoby to np. ostrzegać cywilnych kontrolerów lotów przed rosyjskimi samolotami wojskowymi latającymi nad Bałtykiem z wyłączonymi transponderami. 

Maszyny tego typu są niewidoczne dla cywilnych systemów, które korzystają z transponderów, transmitujących dane o pozycji i statusie statku powietrznego, do zarządzania ruchem powietrznym. Klasyczne, aktywne radary służą przede wszystkim do kontroli przestrzeni wokół lotnisk. Rosyjskie maszyny wprowadzają realne zagrożenie, gdyż dla cywilnych systemów dalekiego zasięgu są niewidoczne.

Izraelskie rozwiązanie umożliwia wymianę wybranego zakresu informacji pomiędzy cywilnymi systemami zarządzania ruchem lotniczym a zintegrowanym systemem zarządzania i dowodzenia obroną powietrzną MIC4AD. Nie tylko zwiększa to świadomość sytuacyjną, ale umożliwia też identyfikację zagrożeń różnego typu.

Z jednej strony unika się kolizji z maszynami wojskowymi czy przypadkowego ostrzelania celów cywilnych. Z drugiej strony możliwa jest identyfikacja zagrożeń takich jak porwane samoloty, mogące służyć do ataków terrorystycznych przeprowadzanych w sposób zbliżony do tego, jaki wykorzystano 11 września 2001 r. MIC4AD jest obecnie wykorzystywany przez izraelskie siły zbrojne w połączeniu z systemem Iron Dome, a w pierwszym kwartale 2016 roku ma zostać zintegrowany z systemem Dawid Sling.

Izraelski system jest skalowalnym komponentem dowodzenia zintegrowaną obroną powietrzną oraz zarządzania i przetwarzania danych pochodzących z różnych źródeł cywilnych i wojskowych. Dzięki zgodności ze standardami NATO, takimi jak transmisja danych Link 16, może służyć do łączenia różnych systemów: obrony rakietowej średniego, krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, radarowych, optycznych i innych systemów wykrywania oraz lotnictwa.

Umożliwia też pełną komunikację punktów dowodzenia ze wszystkimi komponentami systemu, zarówno dzięki transmisji danych jak też połączeniom głosowym. MIC4AD nie tylko przetwarza wszystkie rodzaje danych w czasie rzeczywistym, ale również umożliwia zarządzanie i optymalizację systemami OPL, poprzez dobór najskuteczniejszej kombinacji efektorów dla przeciwdziałania atakom z użyciem maszyn załogowych i bezzałogowych, pocisków manewrujących, rakiet balistycznych i innych środków rażenia przeciwnika. 

Oferowane przez koncern Rafael rozwiązanie może zostać zastosowane do integracji systemów takich jak Narew i Wisła w wielowarstwowy system obrony. MIC4AD może być stosowany zarówno do zarządzania obroną na szczeblu krajowym, regionalnym, jak też lokalnym. Możliwe jest zarówno zbazowanie węzłów dowodzenia w ruchomych stanowiskach umieszczonych w standardowych kontenerach, jak też w postaci stałych, silnie umocnionych ośrodków.

Defence24.pl przygotowało kompleksową relację z salonu MSPO 2015

Reklama

Komentarze

    Reklama