Izrael pod ostrzałem. Iran odpowiedział na nalot USA rakietami balistycznymi

Co najmniej 10 miejsc zostało trafionych w ataku rakietowym Iranu na Izrael w niedzielę rano; 27 osób zostało rannych, ale żadna z nich ciężko - poinformowało pogotowie ratunkowe. Kilka budynków w Tel Awiwie zostało poważnie uszkodzonych - dodał dziennik „Haarec”.
Dowództwo Sił Obronnych Izraela przekazało, że Iran wystrzelił w dwóch seriach co najmniej 27 rakiet, które uderzyły w Hajfę oraz w środkową część kraju. W pierwszej salwie Iran wystrzelił 22 pociski, w drugiej - pięć.
Był to pierwszy atak rakietowy Iranu na Izrael po tym, gdy w nocy z soboty na niedzielę wojska Stanów Zjednoczonych przeprowadziły nalot na irańskie obiekty nuklearne. USA przyłączyły się tym samym do prowadzonej od 13 czerwca izraelskiej ofensywy przeciwko Iranowi.
Czytaj też
Z powodu irańskiego ataku ogłoszono alarm powietrzny na większości terytorium Izraela, a mieszkańcom polecono zejść do schronów. Nad Jerozolimą słychać było silne eksplozje. Alarm ogłoszono również w sąsiedniej Jordanii.
Bezpośrednio po zakończeniu nalotu wojsko izraelskie poinformowało, że prowadzi kolejną falę uderzeń na cele militarne w zachodnim Iranie. W ataku zniszczono m.in. wyrzutnie rakiet balistycznych użyte w porannym nalocie na Izrael - przekazała armia.
𝗧𝗵𝗲 𝗜𝗔𝗙 𝗵𝗮𝘀 𝗯𝗲𝗴𝘂𝗻 𝗮 𝘀𝗲𝗿𝗶𝗲𝘀 𝗼𝗳 𝘀𝘁𝗿𝗶𝗸𝗲𝘀 𝘁𝗼𝘄𝗮𝗿𝗱 𝗺𝗶𝗹𝗶𝘁𝗮𝗿𝘆 𝘁𝗮𝗿𝗴𝗲𝘁𝘀 𝗶𝗻 𝘄𝗲𝘀𝘁𝗲𝗿𝗻 𝗜𝗿𝗮𝗻.
— Israel Defense Forces (@IDF) June 22, 2025
Additionally, this morning, the IAF struck missile launchers ready to launch toward Israeli territory, soldiers in the Iranian Armed…
Po amerykańskim ataku w niedzielę rano ponownie zamknięto przestrzeń lotniczą nad Izraelem. Od początku izraelski nalotów 13 czerwca Izrael zawiesił regularne połączenia lotnicze. Od kilku dni izraelskie linie lotnicze prowadziły jednak w ograniczonym zakresie loty repatriacyjne dla obywateli, którzy utknęli za granicą.
Izraelska obrona cywilna ponownie zaostrzyła też częściowo złagodzone wcześniej obostrzenia. Bezpośrednio po wybuchu wojny zamknięto wszystkie szkoły i zakłady pracy, których działanie nie jest niezbędne, zakazano też zgromadzeń. Te przepisy zostały w ostatnich dniach częściowo zniesione, jednak w niedzielę rano w całym kraju przywrócono najwyższy poziom zagrożenia i związane z tym ograniczenia.
Deklarowanym celem izraelskiej ofensywy są obiekty wojskowe i nuklearne Iranu. Izrael oskarżył reżim w Teheranie o przyspieszenie prac nad zdobyciem broni atomowej, która - jak podkreślono - stanowiłaby zagrożenie dla izraelskiej państwowości. Izrael chce też zniszczyć arsenał irańskich rakiet balistycznych i program jego rozwoju.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że amerykański nalot miał zniszczyć możliwości wzbogacania uranu przez Iran. Zaatakowano trzy zajmujące się tym zakłady: w Fordo, Natanz i Isfahanie. Według Trumpa obiekty te zostały zniszczone. Amerykański przywódca wezwał równocześnie Iran do zawarcia pokoju, grożąc kolejnymi, silniejszymi uderzeniami.
Czytaj też
Władze w Teheranie wielokrotnie zapewniały, że dopóki trwają izraelskie ataki, nie będą kontynuowały negocjacji z USA w sprawie porozumienia, które miałoby ograniczyć ich program atomowy. Do powrotu do rozmów wzywają m.in. Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Unia Europejska.
Co najmniej 430 osób zginęło, a 3500 zostało rannych w Iranie, odkąd 13 czerwca rozpoczął się konflikt zbrojny z Izraelem – podało w sobotę irańskie ministerstwo zdrowia, cytowane przez agencję prasową Nour. W irańskich uderzeniach śmierć poniosło 24 mieszkańców Izraela.
Etopiryn
Polska powinna kupić bombowce B2 -Spirit - tak z pięć na dobry początek. Są skuteczne i niewykrywalne jak się okazało .Oczywiście do tego jakiś zestaw bombek na wszelki wypadek. Ewentualny agresor pięć razy się zastanowi zanim zaatakuje.
Zam Bruder
Na necie jest bardzo dużo materiałów filmowych ataku rakietowego Iranu na Izrael i chociaż w większości to renderowane fejki, to i tak te pozostałe bez wątpienia autentyczne (indyjski przekaz) ukazują nam faktyczny obraz zniszczeń i skalę przełamania izraelskiej obrony przeciwrakietowej przez irańskie balistyki. Izrael też musi odczuć i w wymiarze materialnym i finansowym te ataki - tu widzę szansę na jakieś porozumienie przerywające tę wojnę. Dwa trzy najbliższe dni pokażą w jakim kierunku to pójdzie - de czy eskalacji? Bo niekontrolowanego rozwoju sytuacji naprawdę należy się bać. Rynek paliw zareaguje pierwszy.
Suchar
Izrael wygrał bitwę nad Iranem, ale wojnę już przegrał. Pilka jest po stronie Iranu, co mu jeszcze mogą zrobić? Nałożyć sankcje? Zbombardować (!)?
Robs
Trzeba powiedzieć wprost USA przystąpiły do wojny. Bombardowanie innego kraju to nie jest dyplomacja tylko akt agresji. Z roli mediatora USA stały się stroną konfliktu.
Dudley
Czyli Izraelowi kończą się pociski przeciw balistyczne szybciej jak by to ktokolwiek sądził. Chociaż Persowie odpalają zaledwie ułamek rakiet z pierwszych dni konfliktu, to celu dosięga ich znacznie więcej. Wniosek dla Polski, lepiej inwestować w rakiety balistyczne jak w obronę przeciw rakietową. Zaoszczędzone środki przeznaczyć na system alarmowy, schrony, rozśrodkowanie fabryk i ukrycie ich pod ziemią, to samo tyczy się infrastruktury krytycznej.
Zam Bruder
@Dudley. Proszę... Ty tak na poważnie? Gdyby Zachód nie zasilił Ukrainy nowoczesnymi systemami obrony przeciwpowietrznej, to już nie byłoby co tam zbierać a ich społeczeństwo siedziałoby dzisiaj przy ogarkach świeczek i kozach opałowych. Czym zasilisz te schrony i rozśrodkowane fabryki? Kieratem z dynamem czy wiatraczkami Siemensa? Bądžże poważny ; każdy kolejny minister ( lub ministressa ;) naszego MONu za swoim biurkiem powinien zawiesić przyświecające jego służbie hasło ; 'Obrona przeciwpowietrzna głupcze!' Bez niej kaputt.
Dudley
Zam Bruder. "Ekonomia głupcze" Lepiej siedzieć przy świecach, jak w ruskim obozie. Skromnie środki trzeba lokować rozważnie, tam gdzie ich ilość będzie miała największe znaczenie. Na pewno nie w ekstremalnie drogich rozwiązaniach, bo w ich przełożenie na skuteczność jest nie do zaakceptowania. Potwierdzenie masz na co dzień w wojnie na Ukrainie, gdzie powszechnie używa się tanich dronów, a nie drogach pocisków rakietowych choć przecież ona kraje dysponują technologiami by je budować swoją używać. To samo masz w Izraelu, to państwo dysponuje wszelkimi potrzebnymi technologiami, tyle że ekonomia nie pozwala na budowę takiej ilości tych drogich rozwiązań, by uchronić kraj przed atakiem. Więc nie powtarzaj głupich haseł.