Geopolityka

Indonezja spuszcza z tonu i rezygnuje z lotniskowców

Indonezyjska marynarka wojenna poinformowała, że nie potrzebuje już lotniskowców – fot. www.tnial.mil.id/Wikipedia
Indonezyjska marynarka wojenna poinformowała, że nie potrzebuje już lotniskowców – fot. www.tnial.mil.id/Wikipedia

Szef sztabu indonezyjskiej armii generał Moeldoko oficjalnie poinformował, że lotniskowiec nie jest już priorytetem dla Indonezji i nie współgra z obecnie realizowaną doktryną wojskową.

Moeldoko wyjaśnił jednocześnie, że lotniskowce są potrzebne jedynie dla państw, które mają aspiracje do prowadzenia działań oceanicznych (Blue Water). W przypadku Indonezji posiadającej tysiące wysp zawsze istnieje możliwość zbudowania sieci lotnisk polowych, z których będzie mogło działać własne lotnictwo w obronie państwa.

W podobnym tonie zaczął się również wypowiadać dowódca indonezyjskiej marynarki wojennej admirał Marsetio który wskazywał, że obecna doktryna morska jest związana z działaniami na wodach przybrzeżnych (Green Water) a więc operacjami obronnymi. Według niego „państwa przygotowujące oceaniczne siły morskie wydają się być agresorem wobec suwerenności innych państw, podczas gdy Indonezja na pierwszym miejscu stawia obronę swojego terytorium”.

Efektem takiej polityki jest między innymi wprowadzenie dwóch fregat SIGMA oraz plany zakupu korwet wielozadaniowych typu Bung Tomo i SIGMA.

Idea lotniskowców w Indonezji pojawiła się w momencie wprowadzenia do służby zbudowanych w indonezyjskiej stoczni PAL (we współpracy z Daewoo) czterech okrętów śmigłowcowych doków typu Makassar o wyporności 8400 t. i zamówienie dwóch podobnych jednostek przez Filipiny. Indonezyjczycy uwierzyli wtedy, że są również w stanie budować kilkakrotnie większe jednostki pływające.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.