Reklama

Geopolityka

Wojna Izraela z Hamasem

Hamas odpowiada na propozycje negocjatorów

Po ponad tygodniu palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przekazała odpowiedź na propozycje negocjatorów, którzy wypracowali projekt zawieszenia broni w wojnie z Izraelem i uwolnienia zakładników, uprowadzonych w październiku do Strefy Gazy - podała w piątek agencja Reutera.

Reklama

Na pierwszym etapie uwolnieni mieliby zostać izraelskie kobiety, dzieci i seniorzy w zamian za grupę 700-1000 palestyńskich więźniów, w tym około 100 odsiadujących w Izraelu wyroki dożywocia za zamachy terrorystyczne, w których zginęli ludzie.

Reklama

Hamas proponuje, by po tym etapie uzgodnić termin wprowadzenia stałego zawieszenia broni oraz zwolnienia wszystkich pozostałych zakładników i więźniów.

W końcu ubiegłego tygodnia delegacja Hamasu opuściła Kair, w którym pracowali mediatorzy egipscy, amerykańscy i katarscy, odmawiając przekazania Izraelowi listy zakładników (wysoko postawieni palestyńscy funkcjonariusze twierdzili, że nie są w stanie stworzyć takiej listy) i wskazania palestyńskich skazańców, których uwolnienia chciałby w pierwszej kolejności. Ze swojej strony Hamas żądał od Izraela stałego i całkowitego zakończenia działań militarnych w Strefie Gazy i wycofania z niej wszystkich sił wojskowych, a także zwolnienia wszystkich skazanych i aresztowanych Palestyńczyków. Izrael proponował zawieszenie działań zbrojnych na okres sześciu tygodni.

Reklama

Czytaj też

Nadzieje na porozumienie wzbudziły w bieżącym tygodniu przecieki z kręgów arabskich dyplomatów. Wedle tych doniesień Katar wywarł silny nacisk na Hamas, sugerując, że może deportować mieszkających w tym kraju przywódców organizacji, jeżeli nie wykaże się ona większą elastycznością - podał portal Times of Israel.

Izraelski portal Walla poinformował, powołując się na wysokiego rangą urzędnika izraelskiego, że z punktu widzenia władz Izraela żądania Hamasu są nadal wygórowane, ale „jest nad czym pracować”. Izrael nie zrezygnował z postulatu czasowego zawieszenia broni ani z założenia, że celem wojny jest całkowite zniszczenie Hamasu.

Według Times of Israel po uwolnieniu 105 zakładników w trakcie zeszłorocznego tygodniowego rozejmu w Gazie pozostaje około 100 porwanych, są tam również przetrzymywane ciała 32 osób.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama