Reklama

Geopolityka

Grecja: rozbił się samolot transportujący ponad 11 ton uzbrojenia

Zdjęcie ilustracyjne - samolot AN-12
Autor. Jakob Dahlgaard Kristensen, GFDL 1.2,

W północnej części Grecji, w pobliżu miasta Kawala (25 km na zachód od niego), doszło do wypadku lotniczego. W nocy 16 lipca rozbił się samolot transportowy AN-12 (znak wywoławczy MEM 3032). Maszyna należała do floty prywatnego przewoźnika Meridian LTD, a na pokładzie mogło znajdować się osiem osób załogi (najprawdopodobniej ponieśli śmierć w wyniku katastrofy). Wszyscy członkowie załogi mieli być obywatelami Ukrainy, jak wskazał serbski resort obrony. Wrakowisko jest zabezpieczone i trwają działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, aby można było rozpocząć dochodzenie w sprawie wypadku.

Reklama

Według doniesień medialnych samolot miał przewozić ok. 11,5 tony wyposażenia wojskowego. Grecka telewizja TV ERT miała zasugerować, że przed wypadkiem pilot poprosił o możliwość awaryjnego lądowania w związku z problemami z silnikiem (silnikami). Później kontakt z maszyną miał urwać się. Na miejsce wypadku skierowane zostały jednostki greckich pirotechników wojskowych oraz jednostki zajmujące się oceną skażeń CBRN, którzy mają upewnić się kiedy możliwe będzie podejście do rozbitej maszyny oraz czy nie doszło do jakiś skażeń w wyniku katastrofy. Szczególnie, że pierwsze zastępy strażaków, które udały się na miejsce miały skarżyć się na podrażnienia układu oddechowego. W sumie do szpitala odwiezionych zostało dwóch strażaków oraz jeden reporter, którzy zbliżyli się do wraku. Lokalne władze poprosiły ludność cywilną o nie zbliżanie się do wrakowiska, wprowadzona miała być również godzina policyjna w miejscowościach Antiphilippoi i Palaichori. W regionie odczuwalne są braki w energii elektrycznej, albowiem maszyna AN-12 miała zawadzić o słupy do przesyłania prądu. Pojawiły się informacje mówiące, że przez dwie godziny od wypadku słyszane były eksplozje (amunicji).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Minister obrony i wicepremier Serbii Nebojša Stefanović potwierdził, że na pokładzie AN-12 znajdowało się uzbrojenie pozyskane przez ministerstwo obrony Bangladeszu. Maszyna transportowała je do Azji, a wśród elementów wchodzących w skład pakietu serbskiej zbrojeniówki znajdować się miały m.in. pociski moździerzowe. Maszyna miała lecieć do stolicy w Dakce z międzylądowaniami w Ammanie, Rijadzie i Ahmedabadzie. AN-12 wystartował z serbskiego lotniska w Nis w sobotę o 20:40 czasu lokalnego. Właścicielem towaru na pokładzie AN-12 była prywatna serbska firma „Valir". Nebojša Stefanović skrytykował pojawiające się sugestie, że broń i uzbrojenie miały trafić do Ukrainy. Podkreślając, że taka dezinformacja ma jego zdaniem zaszkodzić reputacji Serbii. Trzeba bowiem pamiętać, że Serbia jest nadal uważana za największego regionalnego partnera Rosji, która napadła w lutym tego roku na Ukrainę. Minister obrony, w trakcie specjalnej konferencji prasowej, zauważał, że podobne (jego zdaniem) dezinformacje pojawiały się całkiem niedawno w związku z transportem serbskiej broni do Algierii czy też maszyny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

(JR)

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. gdyby.

    FAKE NEWSY - maja olbrzmia role w ksztowaniu opinii. Sa badania socjolgiczne ze nawet jesli na poczatku programu BBC cos sie powie jako prawde, a pod koniec tego samego programu sprostuje sie ze to byl falsz - ok 40% ludzi wciaz bedzie przekonanych ze to byla prawda. Na tej zasadzie wlasnie dziala zdanie ze to miala byc bron dla Ukrainy lub ze Iran spzredal Rosji bezzalogowce. Takie rzeczy nie pojawiaja sie przpadkiem. Trzeba spawdzic wtedy kto na tym traci i mozna sie domyslc kto dany FAKE NEWS puscil.

  2. spoko

    Fox napisal \ukrainski samolot przewazacy amunicje rozbil sie w Grecji\

  3. youkai20

    Na miejsce wypadku skierowane zostały jednostki greckich pirotechników wojskowych oraz jednostki zajmujące się oceną skażeń CBRN, którzy mają upewnić się kiedy możliwe będzie podejście do rozbitej maszyny oraz czy nie doszło do jakiś skażeń w wyniku katastrofy. Jakichś, a nie jakiś. Ile można?

Reklama