Reklama

Geopolityka

Gorąco pod niebem Uzbekistanu. MiG-29 zderzył się z Super Tucano

U.S. Air Force, Staff Sgt. Larry E. Reid Jr.
U.S. Air Force, Staff Sgt. Larry E. Reid Jr.

22 afgańskie samoloty i 24 śmigłowce przedostały się z Afganistanu do Uzbekistanu – informują uzbeckie media, na które powołuje się The Diplomat. Na ich pokładach było łącznie 585 afgańskich żołnierzy, choć niewykluczone że część z tych osób stanowili uciekający przed talibami cywile. Interweniowały siły powietrzne Uzbekistanu, które poniosły straty.

Przeloty do Uzbekistanu następowały 14 i 15 sierpnia. 15 sierpnia poprosiły o możliwość lądowania w bazie Karshi-Khanabad trzy afgańskie samoloty przeciwpartyzanckie EMB-314 Super Tucano. Uzbecy nie wydali jednak zezwolenia i w zamian nakazali przelot na lotnisko Termez niedaleko granicy uzbecko-afgańskiej. Samoloty miały tam zostać odeskortowane przez dwa uzbeckie MiG-29.

Po drodze z niewiadomych przyczyn, być może w wyniku próby wymuszenia przez MiGi posłuszeństwa, doszło do kolizji MiG-29 i EMB-314. Obie maszyny spadły, ale ich załogi katapultowały się. Początkowo informowano, że afgański samolot został zestrzelony przez uzbecką obronę powietrzną i że była to maszyna transportowa. Najwyraźniej jednak było inaczej, albo były to dwa odrębne incydenty. Obecnie nie wiadomo co się dzieje z afgańskimi pilotami, którym władze Uzbekistanu „zabrały telefony komórkowe”. Amerykańskie działania polegają obecnie na upewnianiu się, że piloci ci nie zostaną przekazania talibom. 

Reklama
Reklama

Afgańskie samoloty wojskowe z uchodźcami uciekają także do innych krajów. Władze Tadżykistanu informowały o dwóch samolotach transportowych, które przywiozły do tego kraju na swoich pokładach około 10 osób, po czym powróciły do Afganistanu. Istnieją też inne niepotwierdzone informacje o 18 niesprecyzowanych bliżej samolotach, które przywiozły do Tadżykistanu „tłum ludzi”. Miał ich rzekomo powitać afgański ambasador.

Na początku tego roku Uzbekistan posiadał w służbie jnastępujące samoloty bojowe 39 MiG-29, 26 Su-27 i 20 Su-25. Z kolei Afganistan posiadał liczne lotnictwo śmigłowcowe i przeciwpartyzanckie a także dużą liczbę małych samolotów transportowych, głównie  Cessna 208 Caravan.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Krzychu

    No to Uzbeki a już nie mówiąc o Afganach by nam dupę zlały. U nas jest mocna ale propaganda.

Reklama