Reklama

Geopolityka

„Globalne zagrożenie”. Moskwa i Pjongjang coraz bliżej

Andrzej Duda, Yoon Suk Yeol, prezydent, Polska, Korea Południowa, Korea, wizyta prezydenta, Seul
Prezydent Polski Andrzej Duda i Prezydent Republiki Korei Południowej Yoon Suk Yeol
Autor. Kancelaria Prezydenta/ Marek Borawski KPRP/X

Prezydenci Polski i Korei Południowej solidarnie potępili militarną współpracę Korei Północnej i Rosji. Trwają rozmowy o kolejnych dostawach sprzętu wojskowego dla Wojska Polskiego.

W minionym tygodniu południowokoreańska Narodowa Służba Wywiadu ujawniła, że terytorium Rosji znaleźli się północnokoreańscy żołnierze. Poza regularnymi jednostkami trafiły tam też pododdziały sił specjalnych. W depeszach agencji prasowych pojawiają się nawet wzmianki o koreańskich pilotach mających szkolić się we Władywostoku na rosyjskich samolotach bojowych. Łącznie zaangażowanych ma być 12 tysięcy północnokoreańskich żołnierzy, którzy dotrą do Rosji w dwóch turach na pokładzie rosyjskich okrętów. W środę informacje o militarnej współpracy Korei Północnej i Rosji potwierdził Pentagon.

Reklama

Kreml wcześniej odrzucił twierdzenia Seulu dotyczące rozmieszczenia wojsk Północy w Rosji jako „fake news”. Przedstawiciel Korei Północnej przy ONZ w Nowym Jorku nazwał je „bezpodstawnymi plotkami”. Oficjalny komentarz w tej sprawie wydały również Chiny. Tamtejsze MSZ oświadczyło w czwartek, że władzom w Pekinie „nic nie wiadomo” o obecności północnokoreańskich żołnierzy w Rosji.

Czytaj też

Stanowisko Chin w sprawie kryzysu ukraińskiego jest spójne i jasne, i mamy nadzieję, że wszystkie strony będą opowiadać się za deeskalacją sytuacji i zaangażują się w polityczne rozwiązanie.
Lin Jin, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL

Seul i Warszawa. Umowy i szeroka współpraca

W poniedziałek prezydent Yoon powiedział, że Korea Południowa i Polska są partnerami, którzy podzielają uniwersalne wartości: wolność, prawa człowieka i praworządność. Seul chce pogłębić współpracę z Warszawą w szeregu obszarów wykraczających poza obronność. Yoon i przebywający z wizytą w tym kraju prezydent Andrzej Duda wydali wspólne oświadczenie, w którym potępili współpracę wojskową Moskwy i Pjongjangu.

Uzgodniliśmy, że wysłanie przez Koreę Północną wojsk do Rosji stanowi bezpośrednie naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i Karty Narodów Zjednoczonych oraz jest prowokacją wykraczającą poza Półwysep Koreański i Europę, mającą na celu zagrożenie globalnego bezpieczeństwa.
Yoon Suk Yeol, prezydent Republiki Korei
Reklama

Korea Południowa będzie współpracować z Polską nad wsparciem dla Ukrainy. W grę wchodzi pomoc w odbudowie kraju po wojnie. W cieniu oficjalnych komunikatów prezydenci podkreślili też wagę współpracy wojskowej i handlowej Korei Południowej i Polski. Do końca bieżącego roku mają zostać podpisane kolejne umowy zakupu koreańskiego sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Prezydent Yoon zapowiedział, że Korea Południowa i Polska ustanowią nowe forum dialogu obronnego i będą ściśle współpracować w kwestiach bezpieczeństwa, które dotyczą obu krajów.

Czytaj też

W ostatnich latach Korea Południowa stała się jednym z głównych eksporterów broni do Polski. W 2022 r. podpisano umowy ramowe o łącznej wartości szacowanej na 22 mld dolarów na dostawy armatohaubic samobieżnych, czołgów podstawowych i lekkich samolotów bojowych na potrzeby Wojska Polskiego. Hanwha Aerospace, jedno z największych południowokoreańskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego, otrzymało zamówienia za 9,2 mld dolarów. Jak dotąd Polska zakupiła 364 haubice samobieżne K9A1 i K9PL oraz 290 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Homar-K. Hyundai Rotem podpisał z Ministerstwem Obrony Narodowej umowę ramową na dostawę 1000 czołgów podstawowych K2, lecz do dziś otrzymał zamówienia na 180 wozów o wartości 3,26 mld dolarów. Kolejne kontrakty i wejście podpisanych umów wykonawczych w życie stanowi przedmiot polsko-koreańskich negocjacji.

Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. Przyszłość

    Z tego co wiem to nie Koreaa atakuje teraz sasiedni kraj a IZeal i nie oni bombarduja ambasady. Jesli chodzi o bron atomowa to takze predzej sie spoedziwam ze szalony Nataniahu jej uzje niz Kim ktory na jego tle jest spokojnym wywaznym politkiem. (Mowie o obiektwnej wiedzy)

  2. Dr. Pavl Kopetzky

    Czterech pancernych i ping pong!? War AD 2024

Reklama