Geopolityka

Gen. Kukuła: Warmate w każdej kompanii WOT [Defence24.pl TV]

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła poinformował, że zakupione przez wojsko systemy amunicji krążącej typu Warmate trafią do każdej lekkiej kompanii piechoty WOT.

Podpisana 20 listopada 2017 roku przez WB Electronics i jednostkę wojskową NIL umowa obejmuje dostawę łącznie tysiąca bezzałogowców - stu zestawów po 10 dronów każdy. Jej wartość wynosi ponad 100 mln zł, a dostawy mają rozpocząć się w roku 2017 i zakończyć w roku 2018. Mają one trafić do wojsk operacyjnych, jak i do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj także: Wojsko Polskie kupuje 1000 Warmate’ów [AKTUALIZACJA]

Dowódca WOT poinformował, że systemy amunicji krążącej trafią do każdej lekkiej kompanii piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, zasilając plutony wsparcia. Generał zaznaczył przy tym, że przypisywanie ilości jest "sprawą wtórną, liczy się przede wszystkim zdolność jej obsługiwania". Co oznacza, że żołnierze znajdujący się w poszczególnych plutonach wsparcia będą przeszkoleni w ich obsłudze, zaś ilość przypisanego sprzętu będzie zależna od doktryny obronnej lub rozwoju sytuacji w poszczególnych regionach.

Zakładamy, że każda kompania lekkiej piechoty będzie miała zdolność do rażenia z wykorzystaniem tych środków. Czyli w każdej [kompanii – przyp. red.] będzie jeden płatowiec i wybór głowic do użycia.

gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej

Warmate to system bezzałogowców klasy mikro, przeznaczonych do wykonywania misji rozpoznawczych lub uderzeniowych. Może być wyposażony w głowicę obserwacyjną, uzupełnioną o ładunek bojowy (odłamkowo-burzący lub kumulacyjny, o przebijalności do około 240 mm, a także termobaryczny), co sprawia że może być używany zarówno przeciwko celom powierzchniowym jak i opancerzonym.

Czytaj także: Wojsko kupiło drony bojowe Warmate. Początek rewolucji? [KOMENTARZ]

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.