Reklama

Geopolityka

Fregata FREMM „Provence” wprowadzona oficjalnie do służby

Dowodzący francuskimi siłami morskimi admirał Bernard Rogel dopuścił do czynnej służby fregatę wielozdaniową typu FREMM „Provence”. Decyzja była czystą formalnością ponieważ dotyczy okrętu, który od końca 2015 r. wchodził w skład zespołów okrętowych aktywnie zwalczających terrorystów z Daesh i piratów.

Francuzi wprowadzili 9 czerwca br. do aktywnej służby fregatę, która już w 2015 r. weszła w skład grupy uderzeniowej TF 58 utworzonej wokół amerykańskiego lotniskowca USS „Truman”. Dodatkowo, „Provence” na początku 2015 r. weszła w skład okrętowej grupy osłony francuskiego lotniskowca „Charles de Gaulle” w ramach operacji Arromanches 2 prowadzonej na wschodnim Morzu Śródziemnym, a później została zintegrowana w zespole CTF 150 – m.in. zwalczając piractwo w okolicach Somalii.

Obecnie siły morskie Francji mają w pełni gotowe dwie fregaty FREMM: „Aquitaine” i „Provence”. W rzeczywistości do dyspozycji powinny być trzy okręty tego typu, ale drugą w serii jednostkę - „Normandie”, sprzedano w ekspresowym tempie Egiptowi (gdzie służy obecnie jako „Tahya Misr”).

Reklama

Komentarze

    Reklama