Francuzi konsekwentnie kontynuują inwestycje w obronność. W 2020 r, wydadzą o 1,7 miliarda euro więcej niż w roku bieżącym, czyli łącznie 37,5 miliarda. Celem jest modernizacja, innowacja i tworzenie wysokiej klasy miejsc pracy.
Projekt nowego budżetu obronnego zaprezentowano pod koniec września, jest on kontynuacją długofalowej Ustawy o Planowaniu Militarnym na lata 2019-2025. 2020 będzie już drugim rokiem wdrażania w życie zawartej w nim polityki, zgodnie z którą wydatki na obronność mają rosnąć i w 2025 r. osiągnąć wymagany przez NATO prób 2 proc. PKB. Tegoroczny wzrost o 1,7 miliarda euro to więcej o 4,5 proc. w porównaniu z budżetem na na rok 2019, zwiększa to udział wydatków na obronę w PKB z 1,84 proc. do 1,86 proc.
Wśród celów, które mają zostać osiągnięte za te środki na pierwszym miejscu wymienia się utrzymanie inwestycji w zdolności sił zbrojnych przy jednoczesnej eliminacji ryzyka opóźnień w dokonywaniu zamówień i dostaw wyposażenia. Nowe zakupy mają przyczynić się do umacniania narodowej i europejskiej autonomii strategicznej. 14,7 mld euro zostanie wydane na nowy sprzęt, z czego 4,7 mld na „odstraszanie” poprzez odnawianie elementu lotniczego i morskiego sił zbrojnych. Na zdolności kosmiczne ma zostać wydanych 448 mln euro. Aż dwie trzecie spośród dodatkowych 1,7 mld euro jest wydawanych na przyspieszenie modernizacji. Z kolei jeżeli chodzi o inwestycje w badania i rozwój Ministerstwo Sił Zbrojnych przewiduje wydatki rzędu 5,5 mld euro w tym 821 mln euro na prace czysto badawcze, co oznacza wzrost o 8,3 proc.
Czytaj też: Francja otrzymuje pierwszego KC-130J
Nowy budżet ma także konsolidować finansowanie dla operacji wojskowych poza granicami kraju (OPEX) i w operacjach wewnętrznych (MISSINT). Mają one kosztować łącznie podatnika francuskiego w 2020 r. 1,1 mld euro. To łącznie o około 350 mln euro więcej niż w roku 2019, co oznacza znacznie większy procentowo nacisk na te cele. Nowe miejsca pracy (około 300) mają powstać w szczególności w wywiadzie i sektorze cyberbezpieczeństwa. Reorganizacji ma zostać poddana administracja centralna w resorcie.
Środki mają być pożytkowane także na zabezpieczenie socjalne personelu wojskowego i cywilnego pracującego na rzecz francuskiego ministerstwa sił zbrojnych. Projekt budżetu na 2020 rok zawiera w sobie część obietnic zawartych w planie długofalowym, m.in. inwestycje w budownictwo mieszkaniowe (120 mln euro) i kontynuację planu wspierania rodziny (80 mln euro). 2,1 mld euro będą kosztowały wydatki na francuskich weteranów.
dropik
Jakieś 4 razy większy niż my, ale my nie mamy marynarki wojennej i sił atomowych, a nasze lotnictwo to 1/5 francuskiego. mimo naszego zapóźnienia (obiektywnie uzasadnionego) nasza modernizacja idzie jak po grudzie.
EUropa
I Polska ma tylko polowe zolnierzy co Francja!
gość
Francja ma o połowe więcej od nas ludzi i tu jest odpowiedz
wiem to
Za późno! Francja jest przejmowana przez obcych kulturowo, bez jednego wystrzału.