Geopolityka
Fiasko negocjacji Sudanu i Sudanu Południowego
Państwa sudańskie nie potrafiły dojść do porozumienia w kwestiach bezpieczeństwa i eksportu ropy naftowej podczas kilkudniowych negocjacji w Addis Abebie, poinformowała 19 stycznia br. agencja AP.
Podstawowy spór podczas negocjacji toczył się wobec kwestii utworzenia stref zdemilitaryzowanych, a zwłaszcza odmiennej interpretacji zasięgu takiej strefy pomiędzy sudańskim Darfurem i południowosudańską prowincją Bahr el-Ghazal.
Od powodzenia implementacji stref zdemilitaryzowanych, nad którą czuwać ma ok. 800 żołnierzy etiopskich, zależeć będzie umożliwienie eksportu południowosudańskiej ropy przez terytorium Sudanu.
Kwestia bezpieczeństwa granic związana jest również z wzajemnymi oskarżeniami o wspieranie rebeliantów walczących z Chartumem z jednej, i z Dżubą z drugiej strony.
Impas w negocjacjach trwa już niemal 4 miesiące i nie wiadomo kiedy przedstawiciele obu państw spotkają się ponownie, by spróbować rozwiązać podstawowe sporne zagadnienia. Oznacza to kontynuację kryzysu humanitarnego spowodowanego działaniem sudańskich wojsk rządowych i rebeliantów z nimi walczących, a także utrzymanie krytycznej sytuacji finansów publicznych obu państw.
(MMT)