Reklama

Geopolityka

Europejska gospodarka, usługi cyfrowe i innowacje na tarnowskim forum

Fot. Forum Inwestycyjne
Fot. Forum Inwestycyjne

W trakcie tegorocznego, organizowanego po raz 9. Forum Inwestycyjnego w Tarnowie dyskutowano kwestie związane z europejską gospodarką, nowymi trendami w biznesie, rozwojem rynku usług cyfrowych, innowacjami w samorządzie, medycynie oraz przedsiębiorczością. W tym roku elementem Forum było posiedzenie Komisji Polityki Gospodarczej (ECON) Europejskiego Komitetu Regionów.

Forum otworzył Christian Buchmann, Przewodniczący Komisji ECON, Regionalny Minister Ekonomii, Turystyki. "To niezwykła przyjemność otworzyć konferencje Komitetu Regionów. Europejska gospodarka powoli odradza się po kryzysie, ale chcemy być konkurencyjni na rynku – tworzymy nowe pomysły, nowe trendy, startupy. Oczywiście są regiony w Europie, które są bardziej rozwinięte, ale Europa jako całość trochę pozostaje z tyłu, dlatego musimy wzmocnić swoja konkurencyjność" - mówił przewodniczący.

Następnie Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego zauważył, iż "Forum Inwestycyjne w Tarnowie, jest niezwykle ważnym wydarzeniem w naszym regionie". "W tym roku dzięki Komisji ECON nabiera wyjątkowego kształtu. Rozwój przedsiębiorczości, lepsze warunku do prowadzenia biznesu – to nasz priorytet, dlatego wspieramy ich rozwój (…) Inwestujemy w ludzi, ich potencjał, wiedzę i kreatywność. Sukcesu nie buduje się w pojedynkę" - podkreślił Krupa. Natomiast prezydent Tarnowa Roman Ciepiela stwierdził, że wsparcie innowacyjnych rozwiązań może stać się motorem rozwoju innowacyjnego.

Europa stawia na innowacyjność

Elżbieta Bieńkowska, Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, w skierowanym do uczestników Forum w Tarnowie nagrania wideo, w którym zaznaczyła że Europa potrzebuje innowacyjności, innowacyjnych technologii i przedsiębiorców, potrzebuje dyskusji i spotkań na ten temat. Jak podkreśliła, regiony mają w tym przypadku do odegrania kluczową rolę, ponieważ to właśnie one tworzą warunki dla rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości.

Nad tym, jak innowacje mogą wpłynąć na ulepszenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości miast i regionów, zastanawiali się uczestnicy pierwszego panelu 9. Forum Inwestycyjnego. O obecnym podejściu do jakości i innowacji z punktu widzenia przedsiębiorstwa mówił Mariusz Bober, prezes zarządu Grupy Azoty S.A. Natomiast o duńskim podejściu do innowacji opowiadała Diana Arsovic Nielsen, dyrektor ds. innowacji w Kopenhadze.

Podczas Forum poruszano również kwestię inwestycji w obszarze B+R. Wiceminister Rozwoju, Jerzy Kwieciński zwrócił uwagę na niewystarczający poziom innowacyjności w polskich firmach, szczególnie z sektora usług. Podkreślał, jak ważną rolę dla rządu odgrywają działania na rzecz wzmocnienia innowacyjności naszej gospodarki. 

Nagrody dla Polaków

Pierwszy dzień tarnowskiego Forum zakończyła gala, podczas której wręczono nagrody Inwestora Roku i Inwestycji Roku oraz ogłoszono laureata konkursu Start-up Award. Tytuł Inwestora Roku za zaangażowanie w Stację Narciarską Arena Słotwiny w Krynicy Zdroju otrzymał Sławomir Rusinek, współzałożyciel Grupy Maspex. Nagrodę za najlepszą inwestycję odebrała firma Wilk Elektronik - europejski producent modułów pamięci komputerowych, właściciel marki GOODRAM. Do tegorocznej edycji konkursów Start-up Award i Robot Show zgłoszono w sumie blisko 80 projektów, nie tylko z Polski, ale również m.in. z Bułgarii i Ukrainy. Kapituła wyłoniła 15 innowacyjnych projektów. Zwycięzcami Startup Award 2016 zostali autorzy projektu LGM. Kapituła postanowiła przyznać również nagrodę honorową spółce Sidly. 

Zdigitalizowana opieka zdrowotna

Drugiego dnia uczestnicy forum rozmawiali m.in. o zintegrowanym, zinformatyzowanym systemie opieki zdrowotnej. O konieczności wprowadzenia jednolitego w całym kraju systemu informatycznego dla przychodni i szpitali. Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu podkreślił - że jeżeli będziemy mieli dobry przepływ informacji to znacznie zmniejszymy kolejki do lekarzy oraz liczbę błędów. System ma dotyczyć zarówno systemu informatyzacji jak i organizacji pracy w placówkach zdrowia. W trakcie dyskusji poruszono również temat opieki koordynowanej polegającej na zapewnieniu pełnej opieki medycznej i ustalenie ścieżki leczenia pacjenta. - To nie w specjalistycznym leczeniu, ale w podstawowej opiece zdrowotnej powinno się rozstrzygać i rozwiązywać najwięcej  problemów medycznych - podsumował Marszałek.

Forum zakończyła galą konkursu ROBOT SHOW, w trakcie której zaprezentowano maszyny skonstruowane przez studentów uczelni wyższych oraz uczniów ostatnich lat szkół technicznych. Zwycięzcami pierwszej edycji Konkursu zostali - Krzysztof Kieroński, Łukasz Lizak i Daniel Krzyżanowski – Autorzy automatycznego magazynu przenoszenia towarów.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego.

Defence24.pl był patronem medialnym 9. Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

Reklama

Komentarze

    Reklama