Reklama

Geopolityka

Czeski most powietrzny. 100 ton transportowcem NATO

Kiedy 18 marca nocą A319 z Chin lądował w Pradze, czekało na niego trzech ministrów. Fot. acr.army.cz
Kiedy 18 marca nocą A319 z Chin lądował w Pradze, czekało na niego trzech ministrów. Fot. acr.army.cz

Samolot Airbus A319 Sił Powietrznych Republiki Czeskiej wylądował na lotnisku Praga-Kbely z transportem 150 tys. szybkich testów do wykrywania koronawirusa z Chin. W najbliższych dniach planowane są kolejne dostawy potrzebnych środków ochronnych i sprzętu medycznego, w tym 30 mln maseczek chirurgicznych i 6 mln masek N95. Są one niezbędne, gdyż Czechy nakazały osłanianie twarzy wszystkim osobom opuszczającym domy. W kraju tym wykryto już ponad 520 przypadków zarażenia koronawirusem.

Wojskowa maszyna Airbus A319, służąca zwykle do przewozu najważniejszych osób w państwie wyleciała w poniedziałek 16 marca w drogę do Chin z międzylądowaniem w Nowosybirsku. Załadunek 150 tys. szybkich testów, potwierdzających zarażenie w czasie 20-30 minut, został przeprowadzony na lotnisku Shenzhen we wtorek popołudniu. Gdy maszyna lądowała na praskim lotnisku Kbely o trzeciej w nocy 18 marca, na miejscy czekali na nią minister obrony Lubomír Metnar, minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček i kierujący służbą zdrowia Adam Vojtěch. Testy zostały natychmiast rozwiezione do wykrytych ognisk zakażeń, ale również posłużą do sprawdzania policjantów, strażaków, personelu medycznego i innych osób biorących udział w działaniach i wystawionych przez to na ryzyko zakażenia.

image
Wyładunek szybkich testów na koronawirusa z wojskowego Airbusa A319. Fot. acr.army.cz

Czechy nie poprzestały na tym transporcie, lecz planują kolejne, z wykorzystaniem samolotów cywilnych przewoźników, ale również potężnych ukraińskich An-124 Rusłan. Czeskie siły zbrojne mogą z nich korzystać w ramach programu NATO pod kryptonimem SALIS (ang. Strategic Transport Alliance Program), który obsługiwany jest przez An-124 należące do ukraińskiego przewoźnika Antonov Airlines. Maszyna ma przywieźć z Chin około 100 ton materiałów medycznych i sprzętu jeszcze przed końcem bieżącego tygodnia.

Warto jednak powiedzieć, że te ogromne dostawy to nie chińska pomoc humanitarna, ale dostawy sfinansowane przez czeski rząd i kluczowe firmy, dla uratowania bardzo trudnej sytuacji w kraju.

Już w poniedziałek intensywna korespondencja i rozmowy na najwyższych szczeblach pomiędzy Czechami i Chinami doprowadziły do kilku oficjalnych, przyjacielskich gestów. Czeski premier Andrej Babiš stwierdził, iż ma nadzieję na wzmocnienie wymiany i współpracy z Chinami w dziedzinie kontroli i leczenia pandemii, kiedy spotkał się z ambasadorem Chin, Zhang Jianminem. W odpowiedzi, podczas środowej konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył, że  Chiny przygotowują się do zacieśnienia współpracy z Czechami w walce z nową epidemią koronawirusa.

An-124 Antonov Airlines obsługują loty SALIS. Fot. J.Sabak
An-124 Antonov Airlines obsługują loty SALIS. Fot. J.Sabak

Efektem są ogromne zamówienia realizowane przez chińskich producentów, pod czujnym okiem czeskich biznesmenów mających doświadczenie w interesach z Państwem Środka. Rząd w pracy zamówił m. in.: 30 mln maseczek chirurgicznych, 6 mln masek typu N95, 250 tys. kombinezonów ochronnych i wspomniane na wstępie 150 tys. szybkich testów, które dotarły jako pierwsze, gdyż są najpilniej potrzebne. Prowadzący liczne interesy w Chinach koncern PPF, należący do najbogatszego Czecha, powiązanego prezydentem Zemanem Petra Kellnera, dostarczy bezpłatnie 120 ton materiałów ochronnych i higienicznych, w tym prawie 2 mln masek N95. Na apel rządu odpowiedziały również inne firmy. Dostawy będą docierać zarówno samolotami wojskowymi jak też maszynami cywilnych przewoźników.

W tym samym czasie chiński ambasador Warszawie  Liu Guangyuan poinformował, że w ramach pomocy w walce z koronawirusem Chiny przekażą Polsce 10 tys. testów, 20 tys. maseczek i 5 tys. kombinezonów oraz tysiące rękawiczek i okularów ochronnych. Jak podkreślił ambasador ChRL w oficjalnym oświadczeniu,  „Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" 

Komentarze (24)

 1. ppp

  Tych rękawiczek to niewiele. Ja w domu mam 200 sztuk rękawiczek jednorazówek (2 paczki) przypadkiem kupione jeszcze przed kryzysem.

 2. Bolo

  W Polsce także każdy powinien nosić maskę brawo dla Czechów

 3. Wojmił

  Paradoksalnie im gorzej, tym lepiej.... bo im bardziej się chiński wirus da we znaki Europie i USA tym bardziej powinien obudzić i zjednoczyć wobec zagrożenia chińsko-rosyjskiego... więc się nie kłócić.. razem ludzie razem...

  1. Olo

   Dokładnie

 4. Alternatywny Fun fana fanów fana Daviena

  Ooo Czechy użyły zwykłej taksówki dla VIPów takiej jak my mamy i gdzie są teraz ci co krytykują to?

 5. Tomek

  Czeski minister zdrowia ogłosił że Czechy dodatkową kupią 10 mln masek w Wietnamie. Miasto stołeczne Praga kupi 3,5 mln masek. Nasz minister zdrowia powiedział że maski nie pomagają, więc nie musicie się martwić. To że na wszystkich zdjęciach w sieci Japończycy, Koreańczycy i Chińczycy chodzą w maskach, o niczym jeszcze nie świadczy. Od taka ich faneberia.

  1. Bobo

   A jak maska ma ci pomóc?

  2. polon

   maski to podstawa.

  3. Sarmata

   Ma pomóc tobie bo zarażeni którzy jeszcze nie wiedzą że są już chorzy nie będą zarażali.

 6. Guest

  Myśleć trzeba praktycznie, a nie politycznie. Tym różnią się Czesi,

  1. aha, już

   Jak mówi stare chińskie przysłowie: Bujać to my, a nie nas.

  2. czesi mądrze myślą uczmy się od nich. Maska to podstawa

 7. ten

  wszystkie lichsze knajpy - Chinczyk, stragany - Chinczyk, co trzeci sklep - Chinczy, nie mówię juz o ciuchlandach . W Czechach handel detaliczny chiński handel. I skutki widać. Winny dobrobyt . Jedna Czeszka mi powiedziała : Czech by nie stał handlować przy drodze byle czym. Oni stali. I czy dalej będą stali? To jest pytanie przed Europą.

  1. Nesher

   Widzę innego polskiego „eksperta” dla Czech. W Czechach jest tylko kilka tysięcy Chińczyków, wszystkie restauracje i małe sklepy nie są obsługiwane przez Chińczyków, ale Wietnamczyków. Podczas gdy różnica między Chińczykami i Wietnamczykami jest językowo i kulturowo większa niż między Polakami a Rosjanami.

 8. tagore

  Nasi jeszcze nie wpadli na wykorzystanie samolotów LOT stojących na lotniskach w lotach cargo.

  1. Nesher

   Będąc Polską, nie polegałbym na LOT. Jeśli LOT nie będzie miał stałej zgody rządu chińskiego na loty towarowe do iz Chin, to będziesz miał takie same problemy jak my. Nasz rząd początkowo chciał zabrać wszystko czeskim samolotom. SmartWings Boeing i CSA Airbus stoją w Nowosybirsku od ponad 24 godzin, czekając, aż chińskie władze udzielą im wszystkich niezbędnych zezwoleń. Jednak kiedy samoloty odleciały z Pragi, chińska ambasada zapewniła nasz rząd, że to tylko formalność, a zanim wylądują w Nowosybirsku na tankowanie, zezwolenia zostaną wydane. Ale to nie była prawda.

 9. Cywill

  Jesli test zrobiony DZISIAJ wykazał że osoba jest zdrowa , to oznacza że ta osoba jest zdrowa tylko DZISIAJ. Testy nie leczą. Natomiast szybki dostęp powinny mieć służby MEDYCZNE i MUNDUROWE bo mają ciągły kontakt z ludźmi. SAMOIZOLACJA to najsensowniejsza metoda.

 10. Dario

  Ciekawe ile to Czechów kosztowało ? - Wprowadzą Chińskie firmy do Czech ? - Stworzą sieć 5G z huawei ? - Współpraca wywiadowcza ? To dla nas zostanie zagadką do czasu realizacji umów / zapłaty za te środki ...

  1. Rendo

   Ponad miliard CZK (170.000.000 PLN).

 11. Arado

  W kraju nie produkuje sie dzis,maseczek,strojow ochronnych,testow,skladnikow do lekarstw,wszystko przejely Chiny.Trzeba to przemyslec na przyszlosc i producentow zachecic i zmusic do produkcji w kraju.O posiadaniu zasobow strategicznych juz nie wspomne...

  1. Wędkarski Miszmasz

   Bzdura!!!! Wszystkie te rzeczy nadal produkuje się również w Polsce. W szczególności właśnie środki opatrunkowe i maseczki ochronne oraz środki dezynfekcyjne. Nie wypisuj bzdur jak nie masz pojęcia!

  2. Sarmata

   No to Miszczu kup mi troche maseczek, żelów bakteriobójczych. Jesli nie to nie pisz głupot,nie wiem czy sie produkuje, wiem że nie ma gdzie kupic. Dla mnie to jest ważne.

  3. ten

   jak ci to te Chiny przejęły? Z kieszeni ci wyjęły albo jak? A nie jest tak że polski kapitalista szukał maksymalnego zysku i tam znalazł?

 12. Robert

  Do tych co piszą, że Czesi postępują gorzej niż polski rząd bo mają więcej zarażeń mała uwaga: mają więcej POTWIERDZONYCH zarażeń. Jaka jest rzeczywista liczba zarażeń w Polsce lub Czechach nikt nie wie. Na razie nie da się tego wyznaczyć wg liczby zgonów, bo nie działa prawo wielkich liczb. Oby nie zadziałało nigdy. Moim zdaniem w Czechach większe rygory muszą zaowocować lepszymi wynikami.

 13. Andrettoni

  Czechy mają mniej mieszkańców, a dwa razy tyle chorych co my. Ich sytuacja jest gorsza. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców mają 7 razy więcej chorych - u nas by to odpowiadało 2,5 tysiąca chorych.

  1. Ceska Meska

   Wszystko za późno i tego nie da się nadrobić. To gdzie ten free,zone zapowiadany przez premiera? Ano izolacja,w domu CAPEK

  2. Czytelnik

   Czytelnicy GW i tak tego nie zrozumieją.

  3. Nesher

   Gorzej, to jest pytanie. Mamy więcej potwierdzonych przypadków niż w Polsce (pytanie dotyczy tego, ile osób zostało przebadanych w Polsce w porównaniu do nas, ale nie mogę ocenić). Myślę jednak, że 6 osób już zmarło w Polsce, nikt w Czechach. To już pokazuje wiele na temat jakości opieki zdrowotnej w Polsce i w naszym kraju. Na przykład ilu fanów płuc jest w Polsce? Czy Polska ma dość? Mamy go na 1000 mieszkańców 3 razy więcej niż we Włoszech. Czy ludzie w Polsce muszą nosić maski? W Czechach tak. Nie mamy też wystarczającej ilości masek, ale ludzie reagowali absolutnie pragmatycznie, po prostu robili je w domu. Nie jest to idealna ochrona, ale nawet domowa maska zmniejsza ryzyko infekcji o 60-70%, co jest nieliczne. Będąc tobą, byłbym bardzo ostrożny przy ocenie, kto jest w gorszej sytuacji. Znając polski system publicznej opieki zdrowotnej, nie postawiłbym żadnej złotówki na polski system.

 14. Arbatur

  Dlaczego Czesi chcą testować ludzi bez objaw choroby? Ministerstwo Zdrowia zapewnia że to bez sensu.

 15. gffcdc

  Warto poszukać jak wygląda ewakuacja Ukraińców do domów. Goście przyjechali do Polski nie wiadomo skąd. Nie wiadomo też z czym. U siebie pewnie będą mieli kwarantannę. Tymczasem tutaj nikt nie pomyślał, żeby urządzić to tak, coby po wyjściu z pociągów nie mogli chodzić gdzie chcą.

 16. Sarmata

  Chiny to wróg USA a więc i nas! Nic od wroga! Silni, Zwarci, Gotowi!

  1. Adam

   He he. Dobre. Tylko że w razie czego to Chiny pomogą nam bardziej niż USA.

  2. Davien

   Co się stało Sarmata, przeciez nie dawno twoja Rosja nie była wrogiem Chin a teraz zmiana o 180 stopni?? Ech odlatujesz coraz bardziej:)

  3. Cud

   Na stronie ministerstwa zdrowia USA jest zapis ze Chiny przekazały 1 milion masek i 500 tys testów ale dziwny ojciec trump i jego elfy ani słowem o pomocy

 17. Edek

  To USA nie che pomoc czy nie mogą ?

 18. wyborca PIS

  Na pasku tvp pokazywali że Polska jest gotowa na koronowirusa oczywiście dzięki rządowi.Więc nam żadna pomoc nie jest potrzebna

  1. Wyborca PO

   Na szczęście mamy kandydatkę Gosię. On wie co należy czynić i poprowadzi naród ku lepszej przyszłości.

 19. Wer

  Tak się dba o swoich rodaków. A nie jak inni z gładkimi gadkami w telewizji.

  1. Reiko

   A kto wam broni nie dbać o swoich rodaków?

 20. Ceska Meska

  Czesi juz widzą totalny brak mobilizacji państwowej.Brak lidera jest oczywisty Brak konkretnej komunikacji itd

  1. Voodoo

   Co Ty gadasz siedzę w Pradze i widzę co się dzieje...zamknięcie granic, ograniczenia w wychodzenia z domów bezpłatne maski i rękawiczki to wszystko rząd już na początku pandemi...a teraz stan wyjątkowy, którego polski rząd nie wprowadzi bo wybory...Życzę sobie i rodakom takiego pragmatycznego rządu jak mają bracia Czesi

 21. Fred

  u nas się nie daaaa :(

 22. Marek

  Czesi mają łeb na karku.

 23. dropik

  Czesi maja panstwo w ktorym coś działa . Ludzie myslą i podejmują raczej lepsze niż gorsze decyzje. A u nas panstwo z dykty lub papieru.

  1. Taaak?

   U nas za to, to tylko "w gębie" mocni są niektórzy komentatorzy. Tacy "eksperci z dykty", co nie, Dropik?

  2. emi

   Ale o co tobie dupik chodzi...?

  3. Robert

   A my akurat stoimy po stronie Amerykanów w wojnie handlowej, dlatego nie będziemy się się zniżać do kupowania środków ochrony i medykamentów od Chińczyków. W zamian za to wyrazy otuchy prześle nam za darmo w imeniu prezydenta Trumpa pani Żorżeta Mosbacher

 24. Nemo

  My nie potrzebujemy pomocy bo jeszcze niedawno na paskach tvpis królowało hasło - POLSKA GOTOWA NA KORONAWIRUSA.Więc nic nam nie grozi