Reklama

Geopolityka

Chiny zapowiadają więcej działań wokół Tajwanu; Walki z Państwem Islamskim w Egipcie

Fot. U.S. Department of Defense/Wikimedia Commons
Fot. U.S. Department of Defense/Wikimedia Commons

Geopolityczne podsumowanie dnia w środę.

Chiny: więcej działań wojskowych wokół Tajwanu

"Ostatnie manewry chińskich wojsk w pobliżu Tajwanu były wyraźnym ostrzeżeniem dla tajwańskich sił niepodległościowych. Działań będzie więcej, jeśli siły te będą dalej robić, co im się podoba" – oświadczył w środę rzecznik chińskiego biura rządowego ds. Tajwanu. Rzecznik Ma Xiaoguang odniósł się w ten sposób do przeprowadzonych niedawno ćwiczeń Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChALW) z użyciem ostrej amunicji w Cieśninie Tajwańskiej.

Chińskie lotnictwo i marynarka nasiliły w ostatnich tygodniach działania w pobliżu Tajwanu oraz patrole wokół wyspy, co niektórzy komentatorzy uznali za element przygotowań do konfliktu zbrojnego. Władze Tajwanu oceniły ćwiczenia ChALW w zatoce jako próbę wystraszenia mieszkańców wyspy i zaognienia sytuacji. Tajwańskie ministerstwo obrony ogłosiło we wtorek, że na zbliżających się dorocznych manewrach armia wyspy będzie trenowała obronę przed symulowaną inwazją. Ćwiczenia mają się zacząć w przyszłym tygodniu, a ich główna część na początku czerwca.


Egipt: trzech żołnierzy zginęło w walkach z Państwem Islamskim

Trzech egipskich żołnierzy zginęło, a dwóch zostało rannych w starciach z bojownikami z Państwa Islamskiego (IS) na północy półwyspu Synaj. Informację podała w środę egipska armia. W walkach śmierć poniosło również 30 bojowników. Ponadto w zeszłym tygodniu co najmniej 173 podejrzane osoby zostały aresztowane. Według wojskowych źródeł w atakach z powietrza na Pustyni Zachodniej zniszczono dziesięć samochodów, wyładowanych bronią i amunicją.

Operacja antyterrorystyczna "Synaj 2018", która rozpoczęła się w lutym, jest wymierzona w islamistów na Synaju, a także w Delcie Nilu oraz na Pustyni Zachodniej, wzdłuż nieszczelnej granicy Egiptu z Libią.

Reklama

Komentarze

    Reklama