Geopolityka
Chiny poszerzają swoją strefę wpływu tworząc nowe wyspy
Chiński rząd realizuje plan tworzenia nowych wysp na rafach Morza Południowochińskiego w celu wspierania swoich roszczeń terytorialnych na tym obszarze. Jedna z tych wysp posiada już instalacje wojskowe.
Na obszar płytkich raf archipelagu Spratly dostarczany jest piach oraz materiały budowlane w celu tworzenia nowych lądów. Mają być one zamieszkane i wyposażone w niezbędną infrastrukturę. Chiny aktualnie zajmują się budową od trzech do czterech wysp, każda zajmująca obszar szacowany na 8-16 ha. Jedna z wysp posiada już instalację wojskową. Zgodnie z zapisami Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza z 1982 roku Chiny tworząc ziemie, rozszerzają swoją strefę ekonomiczną. Obejmuje ona 200 mil wokół nowych lokalizacji.
Akcją tą zaniepokojone są państwa sąsiadujące z Chinami, między innymi Wietnam i Filipiny, które otwarcie protestują przeciwko działaniom chińskiego rządu. Jak podaje New York Times wiele państw w regionie postrzega chińskie przedsięwzięcie jako część strategii długoterminowej projekcji siły na zachodnim Pacyfiku.
Chińskie władze odpierają krytykę podkreślając „niepodważalną suwerenność wysp” oraz zarzucając Wietnamowi i Filipinom zdecydowanie większe zaangażowanie w tworzenie własnych terytoriów. Wi Shicun, prezes Narodowego Instytutu Badań nad Morzem Południowochińskim, powiedział: „Nasze obiekty są gorsze od filipińskich i wietnamskich. Wietnam na jednej z wysp posiada nawet boisko do piłki nożnej.”
New York Times zaznacza jednak, że kraje te nie tworzyły wysp, które mogłyby być postrzegane jako środek w walce o terytorium. W opinii Carlyle’a Thayera, profesora nauk politycznych na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii, chińskie działania prowadzą do „zmiany status quo, która może wywołać kolejne napięcia w regionie.”
(DS)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie