Reklama

Geopolityka

Chiński sukces eksportowy: okręty podwodne dla Bangladeszu

Bangladesz zamówił w Chinach dwa okręty podwodne typu 039 Song – fot. Wikipedia
Bangladesz zamówił w Chinach dwa okręty podwodne typu 039 Song – fot. Wikipedia

Bangladesz zamówił w Chinach dwa okręty podwodne typu 039 Song, które konstrukcyjnie wywodzą się z rosyjskich okrętów typu Paltus projektu 877.

Jest to pierwszy przypadek eksportu chińskich okrętów podwodnych w czym niewątpliwe pomogła relatywnie niska cena przy stosunkowo dobrych danych taktyczno - technicznych. To przecież właśnie okręt tego typu nagle wynurzył się 26 października 2006 r. w odległości 5 Mm (a więc w zasięgu rakiet i torped) od przebywającego na Pacyfiku amerykańskiego lotniskowca USS „Kitty Hawk” wcześniej nie dając się wykryć siłom osłony.

W 2007 r. rozmowy na temat sprzedaży okrętów typu Song prowadzono z Tajlandią, jednak kraj ten nie mógł sobie wtedy pozwolić na zakup tak drogiego systemu uzbrojenia. Technologią budowy okrętów podwodnych Chińczycy wymieniali się również z Pakistańczykami.

Na obecny sukces eksportowy Chińczycy pracowali od wielu lat. Pierwsza jednostkę typu Song wprowadzili bowiem do służby już w 1999 r. Później przechodziły one metamorfozę do typu 039G i w 2009 r. do typu 041. Okręty w wersji 041, ze względu na wielkość wprowadzonych zmian, zostały uznane za zupełnie nowy typ Yuan. Zbudowano w sumie 13 jednostek Song i 7 Yuan, przy czym ostatnie egzemplarze tych ostatnich (co najmniej dwa) mają być podobno wyposażone w nowe systemy elektroniczne i napęd niezależny od powietrza AIP.

Analitycy wskazują, Chińczykom nie udało się osiągnąć na swoich okrętach standardowej długości przebywania pod wodą z napędem AIP (czyli dwa tygodnie), ale z drugiej strony Pekin nigdy oficjalnie nie podał prawdziwych danych, co do możliwość swojego rozwiązania. Jak dotąd nie opublikowano warunków oraz wymagań, jakie zawarto w kontrakcie podpisanym z Bangladeszem.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jarek C.

    Na razie nie wiadomo czy sprzedaż dojdzie do skutku. Jeśli tak to raczej nie będzie to pierwszy przypadek eksportu chińskich OP. Pierwsze północnokoreańskie OP były z Chin.