Reklama

Geopolityka

Brytyjskie czołgi Challenger z aktywnym systemem ochrony?

Fot. A. Skudder (CC BY-SA 2.0)
Fot. A. Skudder (CC BY-SA 2.0)

Brytyjska armia planuje wydać 7,6 mln funtów na zaimplementowanie aktywnej ochrony dla czołgów podstawowych Challenger 2. Zadaniem systemu będzie wykrywanie, śledzenie i ochrona przed zagrażającymi pojazdowi pociskami rakietowymi lub RPG. Zamontowanie takiego systemu pozwoli na wzmocnienie zdolności brytyjskich czołgów.

Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) podpisało kontrakt z QinetiQ na przetestowanie systemów aktywnej ochrony (Active Protection Systems - APS) opartych na systemie samoobrony MUSS na czołgach Challenger 2. Docelowo ma stanowić wyposażenie brytyjskich czołgów podstawowych Challenger 2. Obecnie system MUSS  jest wykorzystywany np. w niemieckich oraz bwp Puma.

Czytaj więcej: BWP przyszłości - koncepcja niemieckiej Pumy a wymagania wobec Borsuka

Działanie systemu obrony aktywnej polega na wykorzystaniu czujników radarowych o polu działania 360° wokół pojazdu, których dane przetwarza komputer. W momencie wystrzelenia wrogiego pocisku, dane są analizowane i kiedy trajektoria lotu pocisku zagraża pojazdowi odpalane są systemy ochronne, których zadaniem jest jego zneutralizowanie. MUSS należy do systemów wykorzystujących ochronę "miękką" (soft kill), która polega a wyeliminowaniu wrogiego pocisku poprzez zakłócenie jego systemu naprowadzającego bądź uniemożliwieniu skutecznej obserwacji i celowania przeciwnikowi.

Czytaj także: Abramsy z "aktywnym pancerzem" z Izraela

Wprowadzenie systemu MUSS pozwoli w znaczącym stopniu zwiększyć możliwości bojowe brytyjskich czołgów, poprzez wzmocnienie odporności na rażenie przeciwpancernymi pociskami kierowanymi. Jest to o tyle istotne, że do chwili obecnej mówiło się raczej o ograniczonym zakresie prac modernizacyjnych, prowadzących nie tyle do znaczącego podwyższenia możliwości Challengerów, co umożliwienia utrzymania ich w służbie. Według dostępnych informacji Brytyjczycy mieli wcześniej zrezygnować z instalacji na tych czołgach nowych armat gładkolufowych 120 mm, pozostając przy obecnych armatach L30 z lufami gwintowanymi.

Czytaj więcej: Nowe życie brytyjskich czołgów Challenger

 

 

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. antyolo

    40 lat po Rosjanach...

    1. Boczek

      ...może dlatego, że dzięki armacie, która ma bez mała 10 km zasięgu nie było potrzebne, bo zawsze pozostawał poza zasięgiem czegokolwiek sam mogąc razić??

  2. Fuga

    Po przeczytaniu tekstu, mam pytanie: Jak ten system radzi sobie z wystrzelonym pociskiem RPG, którego w czasie lotu do celu nic nie naprowadza?

  3. wewiór

    ...U nas ochronę balistyczną robi się poprzez dodanie dużej ilości pianki dla poprawienia zdolności pływania po rzekach i jeziorach-tudzież sadzawkach..

    1. sfsfsdfsdfs

      i wykładziny p/odłamkowej ;) ...zdolności pływania....w polskich rzekach-które wysychają, i mogę sobie swoim osobowym przejechać po dnie :P

Reklama