Reklama

Geopolityka

Błaszczak po spotkaniu V4: Priorytetem ochrona granic

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się dzisiaj z szefami resortów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej. Po zakończonych rozmowach oświadczył, że priorytetem działań państw V4 będzie ochrona i uszczelnienie granic.

Głównymi tematami poniedziałkowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych Polski, Węgier, Czech i Słowacji były problemy dotyczące migracji i ochrony granic.

Wszyscy jesteśmy zgodni co do negatywnej oceny systemu automatycznej relokacji uchodźców. Ten system jest nieefektywny i się nie sprawdza, jest czynnikiem przyciągającym kolejne fale migracji. Zgodziliśmy się co do tego, że priorytetem naszych działań będzie ochrona i uszczelnienie granic.

minister Mariusz Błaszczak

Szef MSWiA dodał również, że "podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom". "Jesteśmy też zgodni co do tego, że bardziej efektywna jest pomoc udzielana uchodźcom w miejscach, gdzie są rzeczywistymi uchodźcami, a więc w Libanie, Jordanii, Turcji. Zaproponowałem, aby pomoc świadczona przez nasze państwa uchodźcom była skoordynowana" - powiedział Błaszczak.

Szef MSWiA poinformował, że Polska złożyła Węgrom propozycję zaangażowania w ochronę węgierskich granic. "Strona polska jest otwarta. Wyślemy taki kontyngent, jaki będzie oczekiwany przez Węgry" - powiedział Błaszczak.

Zapowiedział, że jesienią tego roku odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej w rozszerzonej formule, tzw. V4+. Zaproszeni zostaną przedstawiciele Rumunii, Bułgarii oraz państw bałtyckich.

"Ustaliliśmy, że będziemy konsultowali nasze stanowiska przed każdym posiedzeniem Rady Unii Europejskiej" - powiedział Błaszczak. 

Państwa Grupy Wyszehradzkiej sprzeciwiają się zaproponowanemu przez Komisję Europejską stałemu systemowi dystrybucji uchodźców z konsekwencjami finansowymi dla państw, które mu się nie podporządkują.

W maju KE zaproponowała reformę unijnej polityki azylowej. Zakłada ona wprowadzenie stałego systemu rozdzielania uchodźców między kraje unijne; system byłby wprowadzany w sytuacji kryzysowej. Zaproponowany "mechanizm korekcyjny" przewiduje, że jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, to automatycznie nowi uchodźcy będą rozsyłani do innych państw unijnych według nowego systemu relokacji. 

Komisja zostawia jednak furtkę dla krajów niechętnych przyjmowaniu uchodźców. Będą one mogły odstąpić od udziału w relokacji na rok, ale płacąc w zamian 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą.

Grupa Wyszehradzka to najważniejsze ugrupowanie współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Współpraca w ramach V4 nie ma charakteru instytucjonalnego i opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. bubu

  zaprosić jeszcze szwecję,finlandię i norwegię - i budujemy potęgę

  1. matbosman

   na miarę Hobbita... a tak na marginesie to jakoś nie słyszałem o skandynawskiim dążeniu do tego tworu, oni zdecydowanie wybierają NATO, które V4 rozwala od środka...

  2. abdul

   Szwecja niedługo będzie KALIFATEM. Z takimi chcesz współpracować?

 2. ssebo

  Bardzo ciekawa opcja by do rozmów V4 zaprosić kraje bałtyckie oraz Rumunii i Bułgarii. Nawiązywać współpracę z tymi krajami. Organizować wspólne ćwiczenia poligonowe. I do przodu!

  1. Birdy

   Dobry pomysl,tylko te armie sa slabiutkie,ale zawsze cos,takie wspolne cwiczenia budowaly by jednasc tych krajow i mozliwe ze z czasem cos by sie ruszylo i u innych partnerow z regionu.

Reklama