Geopolityka

Biden i Erdogan rozmawiali o F-16 dla Turcji

Fot. Turkish Air Force.
Fot. Turkish Air Force.

Prezydenci USA i Turcji, Joe Biden i Recep Tayyip Erdogan w kuluarach szczytu G20 w Rzymie w niedzielę rozmawiali m.in. o ewentualnym zakupie przez stronę turecką amerykańskich F-16, co miałoby częściowo skompensować usunięcie Ankary z programu maszyny piątej generacji F-35 po zakupie rosyjskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400.

Siedemdziesiąt minut rozmowy w „bardzo pozytywnej atmosferze” – tak w oświadczeniu tureckiego pałacu prezydenckiego opisano spotkanie. Miało ono miejsce kilka dni po wycofaniu się prezydenta Erdogana z zamysłu wyrzucenia z Turcji 10 ambasadorów, w tym amerykańskiego, apelujących do władz w Ankarze o uwolnienie tureckiego działacza opozycyjnego Osmana Kavali.

Prezydenci omówili kwestię zakupu przez Turcję amerykańskich F-16. Biden przekazał, że „procedury związane ze sprzedażą tych wielozadaniowych samolotów wymagają czasu” i zobowiązał się do „kontynuowania działań w tym zakresie” – poinformowała amerykańska administracja.

Turcja zakupiła rosyjski system obrony przeciwrakietowej, co jest jednym z powodów napiętych relacji na linii Waszyngton-Ankara – przypomniał Reuters. „Prezydent Biden potwierdził amerykańsko-tureckie partnerstwo obronne i znaczenie Turcji jako sojusznika NATO, ale wyraził też obawy USA dotyczące posiadania przez Turcję rosyjskiego systemu rakietowego S-400” – podał w oświadczeniu Biały Dom.

Kwestie zakupu od Rosji systemu S-400 oraz modernizacji tureckiego lotnictwa taktycznego są ze sobą ściśle powiązane. To właśnie z uwagi na zakup S-400 Turcja została wykluczona z programu myśliwca piątej generacji F-35, którego była uczestnikiem, a formalne zakończenie procesu usuwania Ankary z tego programu potwierdził niedawno Pentagon. 

Ze swojej strony Turcja złożyła natomiast wniosek o zakup w USA - w trybie FMS - 80 myśliwców F-16, a komunikat po rozmowach prezydentów jest oficjalnym potwierdzeniem doniesień o planach zakupu tych myśliwców przez Ankarę. Po ich realizacji mogłaby zostać częściowo zapełniona luka, jaka powstała po niepowodzeniu zakupu F-35. Strona turecka sygnalizowała też, że część środków finansowych, jakie zainwestowała wcześniej w program F-35, mogłoby zostać przekierowanych na zakupy myśliwców starszego typu. Na razie nie wiadomo, czy i w jaki sposób transakcja dojdzie do skutku, a zgodę na nią musiałaby wyrazić nie tylko administracja, ale i Kongres.

Podczas spotkania podkreślono znaczenie partnerstwa strategicznego obu państwa i rolę współdziałania w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreśliła też strona turecka. Przywódcy wyrazili obustronną wolę dalszego umacniania relacji USA-Turcja i zgodzili się ustanowić „wspólny mechanizm w tym celu" - poinformowano.

W trakcie rozmów prezydent Biden zaakcentował również "znaczenie silnych instytucji demokratycznych, poszanowania praw człowieka i rządów prawa dla pokoju i dobrobytu” – podała strona amerykańska. Wśród licznych bieżących tematów, omówionych przez obu przywódców, znalazły się ponadto pomoc humanitarna dla społeczeństwa afgańskiego, proces polityczny w Syrii, nadchodzące wybory w Libii, sytuacja we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz wysiłki dyplomatyczne podejmowane w rejonie Kaukazu Południowego – wyliczyła Associated Press. 

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

 1. dim

  W Grecji czytam, że w kongresie istnieje silna opozycja, przeciw tej sprzedaży. "Biden przekazał, że procedury związane ze sprzedażą tych wielozadaniowych samolotów wymagają czasu” - jak najbardziej tu współgra.

  1. Użytkownik

   A co ma pisać grecka prasa? Gieniuszu ty...

  2. dim

   @nie-geniuszu - A na przykład, że 41 kongresmenów właśnie podpisało list do US State Sekretarza Blinkena, że na sprzedaż nowych F-16 do Turcji stają okoniem.

  3. Użytkownik

   Ok, nie jesteś gieniuszem, jesteś zwykłym kłamcą. Podaję za Reutersem: "In a letter to Biden and U.S. Secretary of State Antony Blinken, 11 members of the House of Representatives cited "a profound sense of concern" about recent reports that Turkey may purchase 40 new Lockheed Martin (LMT.N) F-16s and 80 F-16 modernization kits." Naprawdę, 41 kongressmanów? 11 z 453 urzędujących!! I dalej: "The letter was led by Republican Representative Nicole Malliotakis and Democratic Representative Carolyn Maloney." Te pierwsze nazwisko takie greckie coś jest, nie? Słabo się postaraliście, oj słabo. Ale potem na forum Def24 można wypisywać, co to nie my! Kłamco.

 2. Clash

  No jak to tak nie chcą wytworów rosyjskiej najnowszej myśli technicznej tylko wolą stare F16 z imperialistycznych USA. Olgino proszę mi się tutaj bardziej starać ze swoimi głupimi wypocinami aby panu Clashowi humor z rana poprawić.

  1. anonymouse

   "Strona turecka sygnalizowała też, że część środków finansowych, jakie zainwestowała wcześniej w program F-35, mogłoby zostać przekierowanych na zakupy myśliwców starszego typu" - czyli chcą dostać za darmo w ramach rekompensaty za inwestycje w program F-35. Tego im ruscy nie dadzą chyba...

  2. Valdore

   A dostana wielka figę, tego tez im ruscy chyba nie dadza:)

  3. Hektor

   "zakupy myśliwców starszego typu? ma sens żeby nad nimi wprowadzić modernizację i przy okazji zwięszyć zdolności...

 3. ansuz

  Turcja już dawno, po rozpadzie ZSRR, powinna zostać wykluczona z NATO, gdyż nie jest kulturowo i religijnie "kompatybilna" z nami. Kilka lat temu był doskonały pretekst aby pożegnać Turków. (Konstantynopol musi wrócić do Grecji!!!)

  1. Milutki

   A owe "nami to kto? Poststalinowskie pachołki z Europy wschodniej? NATO powstało aby ich zniszczyć

  2. Davien

   NATO powstało jako pakt OBRONNY czego jak widać erdoganowskie pachołki nie rozumieją. Jak was ZSRS chciał rozebrac na części po IIWŚ to jak Turcja błagała o pomoc?:)

  3. Hektor

   @ansuz, gdzie jest " nie jest kulturowo i religijnie "kompatybilna" z nami. A gdzie jest religia gdyż na zachodzie zamykają kościółów, popularnośc religii ciąle spada. Sprawdz kraje skandynawskie itd. Religia została jedynie na Wschodniej Europie. Przede wszystkim, religia dotarła do Europy 5. wieku tereny dzisiejszej Turcji a północ Europy aż 10. wieku. Więc w ziemiach Turcji była od początku i dalej jest. Więc pierwsi Chrześcijanie nie są Europejczykami a są z Bliskiego Wschodu...:Po prostu od nich mamy. Przy Greckiej i Rzymskiej Fundamenty Chrześcijaństwa i kultury Europy opierają na religii i kultury bliskiegowschodu. Oprócz Odina

 4. ryszard56

  a kiedy My zmodernizujemy Nasze F-16 i zakupimy najnowsze tak żeby razem było około 100 sztuk plus zakup F-15EX I SYSTEMY BEZZAŁOGOWE Skyborg jak też zakup samolotów rozpoznania elektronicznego np.takie jakie Izrael zakupił,plus silna obrona OPL i antyrakietowa lotnisk

 5. Grek z Grecji

  Witam, Mam bezposrednie i wylaczne informacje jak wygladala ta rozmowa. - (Erdo) Panie Biden Ja bym chcial kupic te F16, bo Pan mi jest winien 1.4 miliarda. - (Odpowiedz Bidena) OK, co jeszcze. Krotka i zwiezla rozmowa, ze znanym rezultatem ze wzgledu na embargo Niech nam zyje Erdo. Jedyny w swoim rodzaju. Super Polityk. Dzieki temu mezowi stanu bedziemy miec wolny Kurdystan !! Pozdrawiam

  1. Użytkownik

   Czyli jednak nie potwierdziły się plotki o chęci Turcji do zakupu Su-57?

  2. Milutki

   A skąd masz takie bezpośrednie informacje, prezydent albo premier Grecji ci je przekazali? Nie było ich tam , Grecja nie jest w G20. Emanuel Macron przekazał? Macron spotkał się z prezydentem Turcji , tak ładnie te gołąbeczki gruchały, Grecja im nie była potrzebna do rozmów

  3. Milutki

   A skąd te bezpośrednie informacje? Od greckich polityków? Nie było ich tam , Grecja nie jest w G20 . Erdogan rozmawiał w Rzymie z Macronem, Bidenem, tak słodko gruchały te gołąbeczki. Bez Grecji też jest świat, świat lepszy, bardziej pokojowy i skory do dialogu

 6. bc

  W interesie Europy i Polski jest żeby Turcja była po dobrej stronie barykady przy okazji stabilizując Lewant i Turkiestan.

  1. AK

   Zgoda. Ale nie za wszelką cenę. Zgadzam się z tymi opiniami, które podkreślają niebezpieczeństwo ułatwienia Rosji rozpracowania F35 poprzez wykorzystywanie przez jedno państwo tych samolotów, oraz rosyjskiego systemu S 400

 7. Pilot Wojskowy

  Polska powinna dokupić, zamówić z 32 f-16 SuperViper block 70/72 .

 8. Monkey

  Cóż, Amerykanie w jakiś sposób muszą Turkom zwrócić zainwestowane środki. Inaczej okaże się iż są zwykłymi złodziejami którym nikt nie powinien ufać.

  1. Peter

   Z Rosji? With love?

  2. Davien

   Monkey jak widac nic im nie zwracaja, to jedynie mrzonki Erdogana i twoje:)

  3. ?

   Po co ci to Mykola?Za jakiś czas bedziesz musiał odszczekać ,jak to już się wcześniej zdarzało.

 9. Kałboj

  Ha, ha, a ludzie tutaj skrzeczą, że USA nam nie sprzeda Abramsów;))) Moglibyśmy puścić TVN z dymem i by się nie zająknęli;)))

  1. dziewczynka z zapałkami

   Ciekawe, warte sprawdzenia!

  2. Davien

   A sprzedali cos Turcji?? Bo kałbojku jak tu nawet masz napisane decyduje Kongres a nie erdogan i jego przydupasy.

  3. a

   No i poco nam Abramsy? jak na pierwszym przepuście utoną w błocie. Abramsy nie są przystosowane do gruntów w Europie. Za ciężkie, za szerokie, za wysokie. A ile mamy mostów np. przez Wisłę po których przejada Abramsy? Może pojedynczy przejedzie ale kolumna? Rosjanie nie muszą niszczyć nam mostów wystarczy wysłać Abramsy.

 10. Fanklub Daviena i GB

  Na razie wojskowi amerykańscy zwrócili się do Kongresu i Senatorów by nie świrowali z sankcjami, tylko spojrzeli na realia bo "alienacja Turcji może mieć katastrofalne konsekwencje dla pozycji USA w regionie"... Erdogan to wie, administracja USA to wie, Pentagon to wie, pytanie czy dotarło to do świrów parlamentarzystów? Nie muszę chyba dodawać, że weto na sprzedaż F-16 dla Turcji najbardziej ucieszy Rosję? Ale czy przygłupy z parlamentu o tym wiedzą? :D

  1. piesrus

   Co, boicie się że Turcja zakończy biznesy z wami jak Amerykanie jeszcze trochę ich poizoluja? I dobrze że się boicie bo to będą kolejne pieniążki które nie zasilą waszej Górnej Wolty

  2. Davien

   A skad ty wytrzasnałes ta piramidalna bzdurę??

  3. a

   Nie obrażaj Górnej Wolty nie porównuj do USA

 11. asd

  A polski MON powinien się dołączyć do umowy i wspólnie zamawiać, do tych 80 tureckich F16 dodać jeszcze 24 lub 32 dla Polski. Zamawiając wspólnie może być taniej i szybciej.

 12. Arek

  Nie chcą su-57?

  1. Pilot

   Nie ponieważ F-16 Viper jest lepszy.

  2. rozczochrany

   Turcy chcą po prostu zwrotu od USA zainwestowanych przez ich przemysł i ośrodki naukowe pieniędzy w rozwój F-35. Nie będą płacić USA za F-16 tylko USA rozliczyły by się z Turcją w naturze tymi samolotami.

  3. Davien

   Tylko w marzeniach erdogana i twoich:)

 13. okno

  Dolaczyc do sultana i zamowiec conajmniej 48 F16V. Razem z Turcja bedzie taniej.