Geopolityka

Amerykański lotniskowiec blisko Korei

Fot. U.S. 7th Fleet/Facebook

Korea Południowa i USA rozpoczęły w poniedziałek pierwsze od pięciu lat wspólne ćwiczenia morskie z udziałem lotniskowca w pobliżu Półwyspu Koreańskiego – podała agencja Yonhap, podkreślając, że dzień wcześniej Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W czterodniowych ćwiczeniach u wschodniego wybrzeża Korei Płd. będzie uczestniczył między innymi amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan. Według południowokoreańskiej marynarki wojennej manewry mają zademonstrować „silną wolę odpowiedzi" na prowokacje Pjongjangu.

Czytaj też

„Poprzez te ćwiczenia dodatkowo poprawimy zdolność do prowadzenia połączonych operacji marynarek wojennych obu krajów" – przekazał w komunikacie wysokiej rangi południowokoreański wojskowy Kwak Kwang Sub.

USA są kluczowym sojusznikiem Korei Płd., na której terytorium stacjonuje ok. 28,5 tys. amerykańskich żołnierzy, mających pomóc chronić ten kraj przed uzbrojoną w broń nuklearną Koreą Płn. Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol, który objął władzę w maju, sygnalizował zaostrzenie stanowiska Seulu wobec Pjongjangu i nasilenie wspólnych ćwiczeń z USA.

Czytaj też

W niedzielę Korea Płn. wystrzeliła do morza rakietę, którą władze Korei Płd. oceniły jako pocisk balistyczny krótkiego zasięgu. Była to najnowsza z rekordowej serii prób rakietowych Pjongjangu; w tym roku przeprowadził on już testy ponad 30 rodzajów broni balistycznej, w tym po raz pierwszy od 2017 roku międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).

Czytaj też

Władze w Seulu informowały również o wykryciu oznak przygotowań do przeprowadzenia przez Pjongjang kolejnej próby rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego (SLBM). We wrześniu północnokoreańskie władze znowelizowały doktrynę nuklearną, zgodnie z którą Pjongjang może użyć broni jądrowej jako pierwszy.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. Valdi

    E2D w nowej wersji advanced został dodany do lotniskowca An apy 39 to stacja radiolokacji do 600km Eskadra e2d pokrywa cały półwysep koreański