Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Naddźwiękowy „gunship” na bazie bombowca B-1B

Fot. USAF
Fot. USAF

Koncern Boeing uzyskał amerykański patent na rozwiązanie umożliwiające uzbrojenie bombowca B-1B Lancer w działka automatyczne. Zaproponowa konstrukcja, przynajmniej teoretycznie, ma zmienić bombowiec strategiczny w naddźwiękowy odpowiednik samolotów AC-130J GhostRider. Z załączonych do patentu schematów wynika, że rozważane jest uzbrojenie kalibru 30 lub 40 mm, zarówno strzelające w bok, jak też zamontowane obrotowej wieżyczce.

Amerykański Urząd Pantentowy z dniem 8 maja 2018 roku udzielił koncernowi Boeing patentu na całościowe rozwiązanie i koncepcję instalacji uzbrojenia artyleryjskiego w komorze bombowej naddźwiękowego bombowca strategicznego B-1B Lancer. Dokument obejmuje kilka możliwych do zastosowania koncepcji instalacji broni, kierowania ogniem, a przede wszystkim wysuwania uzbrojenia podczas ataku i wciągania do komory bombowej podczas lotu z dużą prędkością.

Patent nie dotyczy rozwiązań już zastosowanych czy przetestowanych ale służy zabezpieczeniu własności intelektualnej koncernu. W liczącym 36 stron dokumencie można znaleźć m. in. schematy kilku metod instalacji uzbrojenia. Bardziej klasyczne obejmują umieszczenie na odchylanym elemencie osłony komory bombowej czterek działek automatycznych wraz z systemem celowniczym  skierowanych w stronę lewej burty i w dół. Jest to koncepcja zbliżona do stosowanej w maszynach rodziny AC-130, której najnowszym wariantem przyjętym na uzbrojenie US Air Force jest AC-130J Ghost Rider, uzbrojony w działka 30 mm i haubicę 105 mm. 

[GALERIA_19911]

O wiele ciekawsza zdaje się być jednak propozycja umieszczenia w komorze bombowej wysuwanej, obrotowej wieżyczki z jednym lub dwoma działkami niesprecyzowanego typu. Tutaj również pojawia się kilka koncepcji różniących się szczegółami systemu ekstrakcji i wciągania uzbrojenia. Jeśli taki projekt zostanie zrealizowany, będzie de facto oznaczał, iż B-1B stanie się pierwszym od ponad pół wieku bombowcem strategicznych z wieżyczką podkadłubową.

W przypadku „podkadłubowej wieżyczki” koncepcja może znaleźć zastosowanie do instalacji broni wysokoenergetycznej, takiej jak testowane od lat bronie laserowe. W takiej aplikacji uzbrojenie laserowe może zostać zastosowane na maszynie B-1B nie tylko do ataku na cele naziemne, ale również jako system do zwalczania pocisków balistycznych lub innych celów powietrznych. Do takich zadań korzystne jest zastosowanie platformy zdolnej do latania z dużą prędkością i na wysokim pułapie. 

Reklama

Komentarze (13)

  1. Stary Grzyb

    Wieżyczka z działkiem 30 czy 40 mm pod kadłubem B1-B to raczej żart, ale wieżyczka z laserem zdolnym na duże odległości niszczyć pociski balistyczne, w tym w fazie wznoszenia, to byłby tzw. \"game changer\".

    1. realista

      amunicja programowalna i koordynacja z REW samolot zazwyczaj uciekając przed pociskiem ustawia się bokiem lub tyłem wektor dwóch obiektów przy spotkaniowej plus czas i mogą sobie strzelać do woli musieli by podejść pod lufę de facto to samobój albo wystrzelają rakiety to zbankrutują ... albo przelot naddźwiękowy po zejściu z pułapu na niskiej wysokości plus celny strzał w coś obok a potem ucieczka TO TEZ JEST pewien rodzaj cas

    2. rmarcin555

      @Stary Grzyb. Laser w atmosferze ziemskiej to żart.

  2. takinie

    Zaprojektowany specjalnie do strzelania w namioty pełne farmerów gdzieś na bliskim wschodzie

    1. Szlapka

      chodzi ci zapewne o farmerów uzbrojonych w ruski sprzęt i ruskie czołgi walczących z Kurdami o pola naftowe w Syrii, którzy to zupełnie przypadkiem jeśli przeżyli zostali rosyjskimi wojskowymi samolotami odesłani do rosyjskich szpitali

  3. AWU

    Tylko przepraszam ale jako samolot bliskiego wsparcia to tylko A-10 ,, zawdzięczam mu życie .. B-1 w roli bliskiego wsparcia się nigdy nie sprawdzi..

    1. indiannnninnn

      dal sie trafic z procy czy z luku ??

  4. Dudus

    Z ostatniej chwili. Autosan i Ursus buduje gunship na bazie elektrycznego traktora.

  5. zielony

    Jezu a my nie potrafimy pospawac kilku blach żeby się nie rozpadaly przy strzelaniu . patrz podwozie kraba

  6. qqqq

    Jeden B1-B z laserem do zwalczania pocisków OPL, drugi z ładunkiem 24 LRASM. I każda flota pozamiatana.

  7. Suddudu

    Większej bzdury nie słyszałem

  8. elopelomelo

    U raczej chodzi o polowanie na pociski manewrujące w pewnej odległości od granic USA.

    1. dropik

      tak , zapewne z odległości 5 km :P

    2. vvv

      ze co? :D pociski manewrujace maja maksymalny zasieg 1,000km wiec jak ty chcesz nimi strzelac w terytorium USA?

  9. werte

    Bez emocji. Patent ,,służy zabezpieczeniu własności intelektualnej koncernu,, anie temu czy innemu rozwiązaniu. To zabawa dla prawników a nie żołnierzy.

  10. Artur

    Ale bzdet. Najpewniej zadziałał tu jakiś lobbing :) Moim zdaniem powinni Abramsom zafundować wkładki do luf, umożliwiające strzelanie z rewolwerów :p

  11. kroter32

    Swietna maszyna

  12. gruz-200

    Wagnerowcom w Syrii może się to nie spodobać

  13. GroZny

    Jeśli w przyszłości można by wykorzystać wszystkie wycofane B1B to bardzo na plus. Najłatwiej to zezłomowac ;p

Reklama